Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Homepage: http://lukves.ic.cz/os/
Oprav si ty pravopisné hrubky na homepage.
Teda ne, že bych já osobně uměl perfektně anglicky a chyby nedělal, ale tyto hrubky jsou opravdu do očí bijící...
Proč propánakrále v pascalu? To nebude nic pro KU, musí to být v C, pascal je "školní" jazyk a ve školní lavici by měl zůstat.
eh
This os is : OS As Toy : "OS na hranie"
Pascal je normalny jazyk.. da sa v nom vsetko... a skutocnost je taka ze je to OS ktory nie je "Priemyselne rozsireny dneska" narozdiel od C/C++ ale urcite to nie je vyukovy jazyk :)
Pascal je normalny jazyk.. da sa v nom vsetko... a skutocnost je taka ze je to OS ktory nie je "Priemyselne rozsireny dneska" narozdiel od C/C++ ale urcite to nie je vyukovy jazyk :)Ach jo, dalsi znicenej zivot. Kdopak to rekl ze pascal nici mozek a jeho vyuka by mela byt trestna? Knuth? Dijkstra? http://www.lysator.liu.se/c/bwk-on-pascal.html
tak ma to par nedokonalosti :) mne ide skor o to naucit sa a odskusat si rozne navody ako spravit os
heh len tak mi neda sa opytat to meno toho typka Brian W. Kernigha
uz som niekde pocul.. myslim si ze jeho pohlad na C vs Pascal je super objektivny.
C sa ucit nemusim .. uz ho viem :) a aj C++ teda aspon zaklady.. :)
to je hodne vysoky zaporny cislo.Hodně vysoký záporný číslo je např. -1. A ještě vyšší -1/2
co takhle os v haskellu?
eh Haskell neviem ale tusim neaky window manazer pouziva Haskel .. Xnomad ??? alebo ktory tam clovek moze uplatnit svoje znalosti ak neake ma v tomto exotickom jazyku
eh ten Haskell je celkom fajny.. co bolo skor Pyhon alebo Haskell ? aj ked Haskell je trosku uplne inde nez Python...
Eh najvecsim problemom je ze clovek si musi vsetko napisat sam a nemoze pouzivat kniznice teda ops unity ktore obsahuje fpc...
takze zacnem odznova v C ... malo by to byt jednoduhsie aj ked strati to svoje caro...
inac viete zevysiel novy Minix s podporou Ext2, ciastocnym ACPI, APIC, a PKGSRC s netbsd
Takto pascal s roku 1990 neni to iste ako najnovsi freepascal do ktoreho bolo primiesanych tolko dodatkov a zlepseni ak sa to da nazvat ze to neni to iste... sila v C je hlavne ze sa lepsie pracuje so smernikmy ale to je jedno..
…Nicméně mě by stačil i nějakej Java MIDP systém…Myslim ze nemas predstavu jak moc je profil 1.0 blbej. Pokud bys vystacil s necim takovym tak to uz ti lepsi sluzbu poskytne DOS.
Šetři prosím svým volným časem na věci, které prospějí ostatním.Sorry, ale na to se dá říct jen jedno slovo, a taky ho řeknu: BULLSHIT! Všem, které programování ještě neomrzelo, doporučuju: ve svém volném čase dělejte věci, které vás baví, ne blbosti, které někdo považuje za prospěšné.
Tiskni
Sdílej: