Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže tento zapisok je skor aj otazkou pre vas ak by vedel niekto poradit s HFS+ filesys..
Vec sa ma takto k Xboxu je mozne pripoji cez Usb porty usb kluc, alebo akekolvek MASS Storage s Fat32 particiou alebo extFat.. kazdy vieme ze maximalna velkost subora je 4gb a okrem toho vecsinou su maximalne kapacity usb klucov tak 16gb.. ja vlastnim 4gb kluc.. fat32 nie je problem ale teraz som si kupil 320gb ATADA Classic CH94 prenosny externy Usb disk na ktorom bol NTFS filesystem. Problemy su dva. Prvy ze Xbox nedokaze prečítať NTFS filesystem a druhy ze NTFS-3G neni moc bezpecne v linuxe pouzivat. Nasiel som vychodisko.. Xbox podporuje HFS+ (hfsplus) filesystem z Mac OS X. Linux tiez podporuje HFS+ pomocou hfsprogs a tiez podpora v jadre. ako R / W. Takze v linuxe by nemal byt problem.. niekde som cital ze ma byt disabledJournal
Info: HFS+ je 32bit (64b ??) filesystem pouzivajuci journal a BTree..
Takže teraz je otazka ak niekto pouzivate a pripajate svoje Mac HFS+ v linuxe ako je to stabilne a ci sa to oplati.
Tiskni
Sdílej:
ono asik bude najlepsie resiznut particiu co mam na tom externom 320gb disku a spravit nejaku 64gb particiu s hfs+ predcsa ntfs otvorim pomalz vsade az na ten xbox.. inac hfs+ je na xboxe preto lebo microsoft pametal na uzivatelov mp3 prehravacov iPod od apple.
sem tam sa stalo ze ked som pripojil disk ptoom vo windowse tak niektore subory nechelo precitat.. ale inac suhlasim na plnej ciare na tomto novom disku to ide super bez chyb..
>>> Prvy ze Xbox nedokaze prečítať NTFS filesystem
Si u MS delaji prdel ???
Tak to je soda....
Jeste ta pohadka o tom jak MS vymyslel umely omezeni FAT 32 na 32 GB a pritom vime ze FAT 32 oddil muze byt velky 2 TB
v linuxe to mam ... v debianovi je balicek hfsprogs tak ako aj ntfsprogs... a podpora v jadre skoro v kazdom normalnom distre.. tusim aj slackware ma hfs utils..