Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takze tento zapisok robim z 2 dovodov. Ten prvy je jasny robim to koli sebe aby som v buducnosti ked budem chcciet si prekompilovat XFCE aby som vedel ako na to. Druhy dovod je pre tych co by to chceli skusit a nevedia ako na to.
Takze situacia je taka ze v Slackware 13.37 je aktualna stabilna verzia XFCE 4.6, neviem aka je v currente a zaroven tymto nechcem povedat ze novsie XFCE je nestabilne. XFCE v jeho novsej variacii 4.8 prinasa mnozstvo zmien a noviniek. Toto prostredie sa priblizilo zase o krocik pouzitelnostou k Gnome 2 tak preco si ho nenahodit?
Instalacia je jednoducha ale zase niesom prasa aby som na to siel rovno make install a zapratat si takto system. Preto som sa rozhodol vytvorit si balicky XFCE teda skor jeden mega balicek ako to v slackware je narozdiel od debiana kde je XFCE rozsekane na mensie balicky. Koli kompatibilite so slapt-getom.
Takze najprv si stiahneme jeden velky FAT archiv, ktory obsahuje cele XFCE:
http://archive.xfce.org/xfce/4.8/fat_tarballs/xfce-4.8.tar.bz2
http://archive.xfce.org/xfce/4.8/fat_tarballs/xfce-4.8.tar.bz2.md5
Dalej si stiahneme balicek Garcom, ktory je potrebny koli menu:
http://archive.xfce.org/src/xfce/garcon/0.1/garcon-0.1.9.tar.bz2
http://archive.xfce.org/src/xfce/garcon/0.1/garcon-0.1.9.tar.bz2.md5
Dalej si stiahneme Terminal, pripadne Sakura je tiez pouzitelna ale tu nastastie ma Salix v extra repozitary takze ju nemusim tahat
http://www.xfce.org/projects/terminal
Takze mam balicky
Dalsi krok bude napr. ze si vytvorime adresar napr ~./builds kde nakopyrujem vsetky rubory a rozbalime ich, je to prakticke ak mame jeden bordel na jednom mieste.
Potom si spravime priecinok
mkdir /tmp/pkg/
ktory by mal byt prazdny ak uz ho mame.
a ide sa kompilovat
moj postup je najprv skompilovat libxfce* knixnice, thunar-vfs, exo, xconf a ostatne balicky.. thunar a terminal nakoniec
budeme postupovat pre kazdy balicek takto:
./configure --prefix=/usr
make
make install DESTDIR=/tmp/pkg
make install
ako ste si vsimli to make install je tam dva krat koli tomu ze sice si pripravujeme subory na vytvorenie balicka ale zaroven potrebujem mat nainstalovane pre dalsiu kompilaciu.
ak sme skompilovali vsetky balicky tak sa presunieme do adresara
cd /tmp/pkg/
a spustime
makepkg ../xfce-4.8.0-i486-1.tar.txz
po vytvoreni balicka skontrolujeme ci balicek obsahuje vsetko co ma.. pripadne este pred jeho vytvorenim mozme spravit popisovy subor.
nasleduje cast kedy pouzijeme
make uninstall
na vsetky nami skompilovane sucati, a az potom dame
installpkg xfce-4.8.0-i486-1.txz
samozrejme nemusim hovorit ze treba sa rucne, pracne presunut do kazdeho priecinku a previest make uninstall.
takze nove XFCE v slackovi tymto padom mame nainstalovane.. este podotknem ze ja osobne som v ramci ostrazitosti si zalohoval priecinok
~./.config
lebo som si nebol isty ako sa bude spravat nove XFCE.
Takze na zaver, funguje to je to odskusane.. mozno existuje aj iny sposob, mne tento staci vzhladom na to ze funguje..
Dakujem.
Tiskni
Sdílej:
jj, suse nemam rad a debian mam na mojom pc problem kedze po nainstalovani propiertarnych drivrov mi vypisuje ze nepozna moju grafiku proste v debianovi je stary ATi drivre. mam na mysli squuezeho.. a inac konecne po dlhej dobe som spokojny z distrom, naco zase menit a vratit sa do kolotoca preinstalovavnia kedy kazdydruhy den mam ine distro
no je tu jedna moznost: a to pouzit balicky od aliena co su neoficialne pre slackware
Aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě
Jeden z contributorů Slackware dokonce nabízí jak hotové SlackBuildy tak i balíčky pro i486 i x86_64
.