Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Dostal som sa do bodu kedy som prisiel na to ze na bezne veci a "hranie" nazvem to tak kedze sa tymto zatial nezivim mi postacuju Atmely a PICy narozdiel od ARMov a podobnych highend. na atmely mam MKIIUSB prog ale s PICmy mam mensi problem ohladom programatora ktory som si pred par rokmi postavil.
mam maticnu dosku ASUS P8B75 M LX PLUS bez serioveho COM portu, chcel by som ale naprogramovat PIC mcu pomocou JDM programatora ktory mi na starej intel doske s G41 chipse. fungoval na rozdiel od kopec inych ludi ktorym JDM nesiel.
takze skusal som redukciu s USB na RS232 vo forme USB kluca ale ta nefungovala a aj som sa docital n forach ze to ani fungovat nemoze kedze RS232 a USB maju uplne odlisne napetia na klasicky prenos dat je ta redukcia OK ale na programovanie kdePIC vyzaduje cez 12V to nepojde
takze jedina moznost je radic
http://www.alza.sk/axago-pcia-s2-d283815.htm#popis
myslite si ze to bude fungovat a tento radic sa bude spravat ako keby ten chip bol priamo na doske?
taktiez si chccem kupit maticnu dosku pre testovanie a hranie
http://www.alza.sk/gigabyte-e240n-d372603.htm
Základná doska AMD A45, integrovaný AMD Single-Core E-240, DDR3 1333, SATA II, USB 2.0, PCI, GLAN, DVI, HDMI, 8ch audio, mini ITX
vyzera celkom fajn az na ten procesor kebyze bol 2 jadrovy. inac to chcem koli tymto veciam: Radeon 6350 grafika je priatelna pre Haiku a aj vo windows (XP) spusti ja nejaku tu hru na 1280x720 narozdiel od Intel HD grafiky ktora ma tiez vykon ako tento Radeon ale nema technologie takze v hrach su same cierne textury. druha vec je VGA a HDMI vystup a ten mnou spominany seriovy port.
Tiskni
Sdílej:
Nebylo by lepší trochu poladit ten programátor? Pokud teda chápu, že jen nemá napětí co potřebuje - přidáš integráč co je v USB-RS232 převodnících a napájení bys táhnul z USB
Teď na to koukám a omlouvám se za zmatky, měl jsem za to (opravdu netuším proč), že to komunikuje asynchronně, ale v reálu to má signály clock a data
Ale alespoň něčím zkusím přispět - s USB redukcí to možná nefunguje ne kvůli napětí, ale kvůli nezapojení pinů pro HW handshaking. Čip FT232 sice vstupy/výstupy má, ale co mi před mnoha měsíci prozradil Google, tak bývají na konektor zapojeny jen piny RxD a TxD. Netuším jaký k tomu může mít kdo důvod a co je na tom pravdy, ale údajně to tak bylo docela běžné.
tak bývají na konektor zapojeny jen piny RxD a TxD. Netuším jaký k tomu může mít kdo důvod a co je na tom pravdy, ale údajně to tak bylo docela běžné.Na levnější RS232/USB jsou totální tyfus, některé mají problémy s I2C (teploměr po I-wire) a musí se použít ty dražší nebo to musíš zbastlit sám.
gtz: dik za upozornenie mam JDM a som rad ze ma niekto upozornil na odpalovanie :D dobre vediet