Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Ako znie nádpis, pýtam sa hlavne tých čo skúsili Void linux akú majú skúsenosť s jeho použivaním. Práve ho testujem a vyzerá že ho "šupnem" všade kde budem chcieť aby som mal nainštalovaný linux. Za jeho veľke klady hovoria, jednoduchosť aj keď by sa možno zdalo že to bude trochu tvrdší oriešok ale je to úplne naopak je to úplne jednoduchá distribúcia a hlavne je dosť precízne spravená.
Páči sa mi hlavne rýchlosť štartu, to že tam nie je systemd ale nejaky runit do toho moc ešte som nešprtal ale správca balíčkov je užasný ahlavne rýchly ako ináč toto slovo sa u tejto distribúcie asi dosť opakuje.
Taktiež vidím aj plus v podpore ARM dosiek aj keď nevidím tam Banana ktoré preferujem.
Musím povedať, že som milo prekvapený. Krátke zhrnutie by sa dalo zovšeobecniť ako: podobný ARCHU a DEBIANOVI dohromady. Ja som inštaloval z mini iso obrazu a nahodilk si fluxbox ako ináč al sú dostupné aj Live s rôznymy súčasnými DE ako MATE, Cinnamon či Enlightenment.
Takže vaše skúsenosti?
Tiskni
Sdílej:
a gentoo riesi toho dost velaTo je pravda, ale osobně to u zdrojové distribuce vidím jako pozitivní a ocenil bych, kdyby se to dále zlepšovalo. :)