FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.
Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.
První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní
… více »3D software Blender byl vydán ve verzi 5.2 s prodlouženou podporou. Videopředstavení na YouTube.
SketchForge 3D (GitHub, reddit) je open source 3D editor / CAD běžící ve webovém prohlížeči bez nutnosti účtu nebo cloudového úložiště. Inspirovaný byl Tinkercadem. Doporučena je lokální instalace.
Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Jak jsem slíbil minule, dnes se podíváme na vztah Rusů k jiným národům. Budu to snad trošku lepší, než posledně.
Od Rusů, jakožto světové mocnosti, nemůžeme čekat nějaký rovný vztah k ostatním národům. Prostě se cítí nadřazení, a když se realita poněkud odchyluje od jejich cítění, aspoň si z ní dělají srandu.
První vtip bude o Čukčech. Čukčové obývají Čukotský poloostrov, nejvýchodnější část (když tak blbě prodali Aljašku) Ruského imperia (tedy daleko od Moskvy). V ruských anekdotách jsou vykreslováni jako naivní, až tupí; Následující vtip vnáší otázku, jestli oprávněně.
|
|
|
Tiskni
Sdílej:
Dva jakutští lovci se vypravili do sibiřské tajgy na lov. Šli tři dni, nepotkali ani živáčka, až došli k lovecké zemljance. Po večeři jeden z lovců povídá: "Hele, znám prima politický vtip". A druhý zděšeně: "Mlč! Chceš aby nás poslali na Sibiř?!!".
s kym susedi sovietsky zvaz?
s kym chce, s tym susedi.
Dva eskymáci brzy ráno vstanou a vyrazí přes zamrzlou pláň k moři na lov mrože.
Po dvou hodinách chůze přijdou k zamrzlému moři, vysekají v ledu velkou díru, nachystají návnadu a s připravenými harpunami čekají.
Za hodinu mrož vykoukne, oni ho zabiji a vytáhnou z vody. Popadnou ho za ocas a táhnou ho zpátky. Jde to ztuha, protože je to proti srsti a mrož navíc svými kly drhne o led.
Když takhle jdou tři hodiny a jsou teprve v polovině cesty, tak je potká bílý vědec, který je tu na vědecké výpravě.
Běloch je chvíli pozoruje a pak říká: "Pánové, proč ho raději nevezmete za kly a netáhnete ho za ně? Šlo by vám to pak mnohem lépe!" A pokračuje v chůzi.
Eskymáci na sebe kouknou, pokrčí rameny a zkusí to. A skutečně, mrož se jim táhne mnohem snadněji.
Po hodině jeden z nich promluví: "Ty, to je fakt divné. Běloch. Cizinec. Teprve pár měsíců tu je a takhle skvěle nám poradil."
Ten druhý zavrtí hlavou a říká: "No, já nevím, jestli nám poradil opravdu tak dobře. Podívej, jsme zase zpátky u moře."
Breznev jede oficalne nastivit jednu z tech malych SSR zapadlou nekde na okraji SSSR. Pri prijezdu do mesta ho vita dav lidi se slovy : " Umamba Breznev ! Umamba Breznev ! " Breznev se spokojene usmiva. Sice nevi co je to umamba, ale to mu urcite nemuze zkazit naladu. Po te, co vstoupi do hotelu, ve kterem je ubytovany se mu chce strastne curat, tak hned jde primo na zachod. Tam se postavi na urcene misto a kona potrebu, kvuli ktere tu zavital. Vedle neho curajici chlapecek povida : " O tak velky silny muz a tak mala umamba. "