Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
já si pravicový systém představuju tak, že se zruší zákonník práce a já si budu moct sjednat se svým zaměstnavatelem cokoliv, na čem se svobodně usneseme tak, aby to oběma vyhovovalo, což momentálně nelze...
To, co popisujete, je kapitalismus, jaký fungoval 19. století. V podstatě je to ten systém, který popisoval Marx ve svých dílech a jehož zhroucení předpovídal. Ta absolutní svoboda "domluvit se na čemkoli" byla vzhledem k nerovnosti postavení zaměstnanců a zaměstnavatelů spíš diktátem zaměstnavatelů a v důsledku vedla k masovým sociálním bouřím. Někde byl výsledkem komunistický převrat, jinde přechod k více či méně sociálně orientované tržní ekonomice.
Uvědom si, že drtivá většina zaměstnanců je šedý průměr. To je dáno statistickými zákonitostmi a nejde s tím nic dělat. A tvoje pracovní místo je přímo závislé na tom, jestli má tenhle šedý průměr, který se bez zákoníku práce jen tak neobejde, dost peněz na to, aby kupoval produkty tvého zaměstnavatele. Pokud ne, tak tvoje vyjednávací pozice už nebude tak skvělá, jak si teď představuješ.Co tohle má společného s tvrzením, že vyjednávací pozice zaměstnance nemá nic společného s velikostí firmy? Nicméně dobře. Ten šedý průměr se může klidně sdružovat do odborů, které za něj to vyjednávání udělají. Odbory jsou zcela legitimním prostředkem, jehož místo je i v liberálních ekonomických teoriích.
¨Otázkou je, jestli mi zákoník práce nějak pomůže, spíše způsobí to, že místo, abych si našel nějakou, byť špatnou práci, skončím jako nezaměstnaný.Ano. Kvalitní zákoník pomůže. Víte p. Eischmann, přál bych vám na pár měsíců být takovým řadovým zaměstnancem, abyste poznal co to je pracovat v kapitalismu po česku ať už u nějakého soukromníka nebo u nadnárodní firmy která si tu s našimi lidmi vytírá zadek. Znám pár lidí kteří pracují jak u soukromníků tak u nadnárodních firem a vím jak to vypadá když zaměstnavatel nerespektuje zákoník práce. Vesměs ti lidé pracují na dobu určitou, jak jinak. Jistě, to proti zákonu nejni. Ale tím pádem už jsou v nevýhodě. Např. na záchod můžou je o přestávce nebo jen na dovolení, jinak hrozí důtka. V pátek jim řeknou dnes nechoďte, přijďte v neděli. Nebo jim zaměstnavatel sdělí, dokud to nebude hotové, nejdete domů, komu se to nelíbí nemusí sem chodit vůbec. Že lidé nemají spoje jezdit třeba po půlnoci domů a musí se dopravovat zbytečně autem nikoho nezajímá. A další a další. Jediná obrana je kvalitní zákoník práce a odbory, protože v jednotě je síla. Zdá se mi, že jste hodně naivní člověk.
Podobny spor nastava i mezi licencemi BSD nebo GPL.Co v tomto kontextu připodobňuješ k čemu?
Jakkoli povazuji pravicovy postoj za pomylenyJá považuji za pomýlené oba, jak pravicový, tak levicový...
Rozumím tomu dobře, že omezení svobody proto, aby bylo zbaráněno možnosti vzniku nespravedlnosti, je levicový postoj? Dalo by se to považovat za jeden ze základních levicových postojů?Ano. Jak uz jsem rikal, levice usiluje o mocenskou rovnost, coz znamena, ze budou mit vsichni stejne slovo o tom, co povazuji za nespravedlive. Zaroven to ovsem znamena omezeni tech, kteri stejnou predstavu nesdili, a tedy omezeni urcite svobody.
Co v tomto kontextu připodobňuješ k čemu?GPL je "levicova", BSD "pravicova" (asi to neni uplne vhodne oznaceni, jde mi o to, poukazat na ten problem). GPL explicitne dava uzivatelum a vyvojarum stejna prava, a tim je mocensky vyrovnava. BSD je svobodnejsi, ale jeji nevyhoda je v tom, ze vyvojar muze produkt uzavrit a tim puvodni prava (open source) uzivateli odeprit.
Já považuji za pomýlené oba, jak pravicový, tak levicový...No a jak chces vyresit to dilema? To dilema je legitimni, a jak pravice, tak levice je jednim ze zpusobu jeho reseni. Oba zpusoby maji sve vyhody a nevyhody, a zadny z nich neni a priori vic nemoralni nez druhy (jak se snazi tvrdit treba edois). To se snazim ukazat na prikladu s GPL a BSD. Podle me rikat, ze oboji je spatne je tak trochu cop-out. Jeste, kdyz uz jsi tady, pridam odkaz relevantni k nasi predchozi diskusi, a ktery se tyka modelovani ekonomiky.
Ano. Jak uz jsem rikal, levice usiluje o mocenskou rovnost, coz znamena, ze budou mit vsichni stejne slovo o tom, co povazuji za nespravedlive. Zaroven to ovsem znamena omezeni tech, kteri stejnou predstavu nesdili, a tedy omezeni urcite svobody.To ale na úrovni státu, znamená zásahy státu (ať už je řízen jakkoli). Nebo ne?
No a jak chces vyresit to dilema? To dilema je legitimni, a jak pravice, tak levice je jednim ze zpusobu jeho reseni. Oba zpusoby maji sve vyhody a nevyhody, a zadny z nich neni a priori vic nemoralni nez druhy...Já žádné dilema nevidím, resp. žádné obecné dilema. Jsou situace, kdy se hodí jeden přístup a situace, kdy ten druhý. Neříkám, že je lehké to rozpoznat.
To ale na úrovni státu, znamená zásahy státu (ať už je řízen jakkoli). Nebo ne?To jiste ano. Ale hacek je v tom "at uz je rizen jakkoli". Opacna implikace totiz neplati - ne kazdy zasah statu (nebo jeho forma) je levicova, a proto neplati, ze levice chce "totalni rizeni statem". Stejne jako GPL neni pravym opakem BSD (neni zdaleka tak restriktivni jako komercni licence). Na druhou stranu, ani pravice nepozaduje totalni svobodu jednotlivcu od statu, to by totiz byla anarchie.
Já žádné dilema nevidím, resp. žádné obecné dilema. Jsou situace, kdy se hodí jeden přístup a situace, kdy ten druhý. Neříkám, že je lehké to rozpoznat.Dnes je to hlavne dilema ekonomicke, ale levice/pravice jsou obecnejsi koncepce. Jsou samozrejme jiste mensi situace, kde se to muze lisit problem od problemu. Napr. pozadavek na rovnost prilezitosti nezavisle na pohlavi nebo rase je typicky levicovy, presto mohou jeho zastanci byt v ekonomice pravicoveho smysleni. Nebo historicky slo o dilema rovnopravnost obcanu pred zakonem versus jejich nerovnost (slechta a poddani).
pravice = minimum zásahů státu (tzn. nechat na lidech a firmách, ať se svobodně domluví, na čem chtějí), levice = totální řízení státem (tzn. nechat na státu, co komu dovolí a běda, kdo se chce domluvit jinak - stát je ten nejchytřejší a nejlíp ví, co je pro nás dobré, kdyby nás nechal rozhodovat se svobodně, tak bychom špatně skončili, my chudáčci ovce)Tak podle této definice najednou dostávají Vaše ostatní příspěvky v diskusi smysl, ale příště raději nazývejte věci pravými jmény a neschovávejte je za pojmy levice a pravice, protože Vaše definice je hodně vzdálená od původního významu té dichotomie.
fašismus je úplně stejně levice, jako komunismus (obojí lze beze ztráty květinky úspěšně nazývat socialsimem)..Uff. Komunismus, fašismus, socialismus, nacismus, všechno to má na konci -ismus, tak to bude vlastně skoro totéž, no a protože socialismus je levice, tak je to vlastně všechno levice. Nebo jak jste to myslel?
Kalousek není diletant, Kalousek je ču*** na n-tou... Když se podívám na to, co sliboval a na to, co dělá (ostatně u ODS je to totéž v bledě modrém) a na ty, co se nechali zblbnout a volili ho, je mi zle - v ČR už parlamentní pravice (delší dobu) neexistuje - ještě že jsem nikoho z téhle kleptokratické levicové verbeže, co si hraje na pravici, nevolil (volím Svobodné, což je jediná opravdu pravicová strana a jsem na to hrdý).Nemuzu si nerypnout a nepoznamenat, ze je to prave svobodna soutez nejakych subjektu, na kterych je postavena myslenka "idealni" pravicove spolecnosti. Tak co ze nam ta parlamentni demokracie (ktera tento koncept prevadi na politickou uroven) nefunguje, jak by podle pravicaku mela?
nezačali ho nasazovat na mnoha místech (a těch míst, kde má smysl a není s tím problém je hodně), tak je to jen další ukázka jejich neochoty spořitNechci zakládat flame. Ale nasazení linuxu na kterých konkrétních místech, která může politická reprezentace ovlivnit, by znamenalo spoření? Já vidím mnoho souvislostí, a skoro nikde si to netroufnu odhadnout.
nezačali ho nasazovatDalší problém - kdo by ho začal nasazovat? Máme na to dost lidí, co by to zvládli efektivně, kvalitně, levně - naplánovat, a udělat?
Tiskni
Sdílej: