Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Nejhorší je, že asi není lepší řešení než kompletní reinstall.Je - obnova ze zazálohované image disku (osobně použímám ntfsclone), člověk si ušetří oblbování s vyťukávání licenčního čísla, instalcí všech možných ovladačů a hlavně se to celé obejde bez aktivace - nemám sice ponětí, jak je aktuálně nastavená politika Microsoftu v tomto ohledu, ale u WinXP byl počet aktivací omezený (i když si už nevzpomenu, jestli se to vztahovala na stejný nebo změněný hardware). Jediná nevýhoda je nutnost aktualizace, která často trvá delší dobu než samotná instalace (a to i s relativně rychlým připojením) a často se musí dělat na etapy, protože i aktualizátor se musí aktualizovat, aby mohl lépe aktualizovat. Tudíž optimální řešení je po každé obnově udělat aktualizaci a zas zazálohovat.
Jediná nevýhoda je nutnost aktualizaceTedy opět natahání zbytečných knihoven do WinSXS
VS2012 jsem ale ještě nezkoušel, divil bych se však, že by to tam nešlo.Však já jsem se taky divil
ad místo na hdd - Windows používají shadow copy (VSS - Volume Shadow Copy Service, stínová kopie svazku). Většinou se při každé instalaci vytváří bod obnovění, což je vlastně jen vytvoření stínové kopie svazku.Mam pocit, že tohle jsem kontroloval, ale díky za radu, ještě na to kouknu.
On se totiž Windows Installer vždy připojuje na Windows Update a kouká tam na aktuální stav ke konkrétnímu zařízení. To je ten problém, který trvá takovou dobu :(. Má to však i výhodu. Velké množství tiskáren apod. zařízení se nainstaluje samo a běží ok. Prostě se instalátor koukne na net, zjistí, že tam ty ovladače jsou, tak si je stáhne a nainstaluje.Před Windows 7 jsem snad nezažil, aby to na Windows Update něco našlo. Hledalo, hledalo, ale nenašlo.
Nepříjemné je, když připojíš novou myš/klávesnice k vypnutému PC. Po zapnutí naběhne přihlašovací okno, jenže nic nefunguje a nic to nenapíše.Ještě zábavnější je připojit PS/2 klávesnici nebo myš k zapnutému počítači (vím, nemá se to, ale...). Linux ji okamžitě detekuje a zprovozní, ovšem ve Windows smůla.
4) ad iso - Windows 8 s ním již umí nativně pracovat ...Samotný Microsoft poskytuje už od Win2K* udělátor, kterým jde připojit ISO image jako disk, i když tvrdí, že to není oficiální nástroj a že jeho použití je na vlastní nebezpečí. Osobně jsem ho ale nikdy nezkoušel. Tipuju, že to napsali programátoři Microsoftu sami pro sebe, aby mohli koukat na hotové image bez pálení nebo softwaru třetí strany ... *Aktuální verze píše jen WinXP+, ale za to podporuje i Win7. Asi nový překladač/knihovny/bůhvíco, co už Win2K nepodporuje ...
Windows zabírají celých 30 Gbto mě rozesmálo, když i dnešní levné ssd mají minimálně 80 Gb
C:\
přesunout někam jinam několik her, Qt SDK a wxWidgets SDK. Pokud bych měl SSD, znamenalo by to zbytečou ztrátu rychlosti.pacman.log
... Na C:\ jsem měl v tu dobu přes 6GB místaNa takový počitař bych raději nešahal, při tak málu místa jsou diskové operace pomalé.
Příkazové nástroje (cl & nmake) jsou přístupné jen po vykonání šílenýho batch file, kterej z registru tahá cesty k potřebným komponentám ...Jenže druhá možnost je, že ty cesty budou v proměnných prostředí pořád. To radši občas ten baťák.
... nicméně bezpečnostní výhoda restriktivního přístupu k binárkám programů tím zcela odpadá ...Prdlajs. Dokud mohou normální neprivilegované programy měnit položky v nabídce Start, případně zapisovat do .bash_profile a .xitintrc, tak je nemodifikovatelnost binárek k ničemu.
okamžitě po připojení a bez otravných bublin.První připojení každého zařízení je velice pomalé, cca 30 sekund. Další už jsou <1 sekundu. Bubliny jsou tam proto, aby uživatel viděl, že to první dlouhé připojování už skončilo a že dopadlo úspěšně - naproti tomu v Linuxu uživatel neví, jestli se povedlo nebo ne, nebo zda jej vůbec detekoval. V ostatních tvrzeních souhlasím, je to překvapivě rozumný blogpost, to na linuxích fórech nebývá. Až na to že VS je prý průměrné IDE. A že Windows po 20 není lepší? Kdysi nebylo PnP, teď většinou funguje. Lze prakticky používat neadministrátorský účet atd. Takže nadpis by měl být "Ani po 20 letech není dokonalý".
Jenže druhá možnost je, že ty cesty budou v proměnných prostředí pořád. To radši občas ten baťák.To by mi nijak nevadilo.
První připojení každého zařízení je velice pomalé, cca 30 sekund. Další už jsou <1 sekundu.Právěže mně se stává, že pomalý to je i při n-tým připojení. Někdo tady zmínil, že si to šahá na windows update, takže to by mohlo být tím. Nebo něčím jiným, nevim, ale třeba myš se mi pod 1 sekundu neinicializuje nikdy, to spíš tak 5~10 s. (Antivirus nemám).
Až na to že VS je prý průměrné IDE.Tak je to asi věc názoru, já na něm zkrátka nic moc nevidim. Kdybych programoval třeba v C# nebo něčem jiným, tak bych to dost možná hodnotil jinak (tam ten výběr prostředí je jinej)...
A že Windows po 20 není lepší? Kdysi nebylo PnP, teď většinou funguje. Lze prakticky používat neadministrátorský účet atd. Takže nadpis by měl být "Ani po 20 letech není dokonalý".No, tak určitě se od verze 98 Windows zlepšily, o tom není pochyb, já jsem tím ale myslel spíš relativně k době. Je pravda, že v některých věcech jsou Widle hmatatelně lepší - například jsem v zápisku nezmínil grafickej stack, se kterým X.Org imho moc porovnání nesnese...
USB flash paměti (i externí USB disky) ve Win XP, Vista či 7 je fakt nezvládnutá technologie. S Win 8 nemám zkušenost. Někdy se ta samá fleška připojí ihned, jindy čekám a čekám a čekám, a někdy nejde zase zařízení vůbec odpojit, prý je užívaná. Je ale fakt, že pokud počkám "rozumnou dobu", tak se zapsané údaje "neztrácely".
A to ve firmě nemáme žádný béčkový HW. Když to srovná s mým obstarožním laptopem Lenovo a Ubuntu, tak Win jsou vůči USB zařízením nedodělkem a trvalým bugem.
Kdysi/někdy jsou flešky dodávány se SW, a někdy dodaný SW obsahuje možnost zařízení na USB portech vyhledávat,... a jiné fičurky.
Toto robil aj jeden z prvych 3G modemov Huawei. Kde sa prvy krat nainstaloval, tam musel byt, inak nefungoval.
Keyboard not present, press F2 to continueInsert a driver diskette into the floppy drive and press F2 to continue
Win7 by měl umět vypálit ISO sám od sebe, ale ta možnost je tam tak krásně zahrabaná, že to normální smrtelník nenajde