Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Já fakt netuším, jak bych měl odpovědět, když:
No ještěže nechováte prasata nebo koně
Když někdo zná svoji skupinu, tak taky zpravidla bude znát i rh, takže jste mohl nasbírat data navíc (co když turismus souvisí právě s rh faktorem? ). Znalost vlastních alel už bývá podstatně vzácnější (a to pomíjím, že mi není moc jasné, co si mám pod pojmem "jít do alel" vlastně představit
).
Co je distribucni turismus?
Treba ja se za distribucniho turistu nepovazuji, ale v roce 1998-1999 jsem byl na redhatu, pak jsem presel na debian, nicmene na iBookach to pry neni nic moc (nebo nebylo nic moc prede dvema roky), takze tam mam gentoo, na routeru mam openwrt a v praci je vhodne pousivat suse ... takze jsem vlastne prosel ctyrmi distry, z nihz tri aktivne pouzivam na hlavnich pocitacich - server, nb, prace (openwrt v to nepocitaje).
Do toho jsem samozrejme mel freebsd, netbsd (stale mam na jedne alphe), centos (v minulem zamestnani na jedne masine), RHEL (tamtez ... nic moc), Zaurus SL-5500, embeddedarm (mam) ...
Je tedy ne-turista definovan tak, ze nasel co mu nejvic sedi a od te doby to pouziva vsude, kde muze, nebo nejak jinak? Clovek, ktery nikdy nezkusil vic, nez svou prvni distribuci asi moc nevi, proc ji ma ... kdyz nema s cim srovnavat ...
S tim bych nesouhlasil ... ja jsem si sve dve blibene arch nasel uz davno - Alpha na velke veci a ARM na male ... jenoze se to spatne kupuje, tak musim vzit zavdek i tim, co dostanu zadarmo (a PPC taky neni az tak spatne).
mělo by to zohlednňovat zda, se používá, nebo jen na pohled a pak se urychleně vrátí ke své jediné...
Poslední otázka je sexistická!
Kolik distribucí Linuxu jste vyzkoušel za...
sice neznám svoji krevní skupinu, ale s radostí jsem odhlasoval...