plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
I díky Valentýnovi už máme doma Celestinské proroctví, můžeme doporučit všem. Podařilo se mi díky němu více se najít, objevit nějaké souvislosti, co mi dříve unikaly. Má pro mne smysl ne jako náboženská kniha, ale jako zdroj k přemýšlení o souvislostech, o hledání sebe samého.
Když jsem na něj dostal tip, nevěřil jsem, že by mohl být tak zajímavý, čet jsem ho hned po Alchymistovi od Coelha, snad i kvůli němu na mne působí dobře. Knížku jsem měl tehdy půjčenou, vypsal jsem si z ní 3 listy myšlenek a dal je "k ledu", na chvíle, kdy se budu zastavovat a hledat. Dneska ho (Redfielda) ode mne dostala má milá, společně s pokračováním, snad se jí bude líbit.
Tiskni
Sdílej:
Není jisté, co tam přidali herci a co pocházelo z vlastního díla. V knize si máš možnost představovat a vybavovat si podle popisu, v jakémkoli zpracování už je tam více vnucování cizích představ.
Audio knihy moc neznám, snad jich pár mám, ale neposlouchám, zatím. Přijde mi, že u knížky se můžu zastavit, kde chci a kdy chci, když čtu, že mluví žena, tak si představím nějak přájemý hlas, u muže stejně tak. Čili nemůžu soudit.
Ono se v tom proroctví říká i "dokud někdo není připraven něco přijmout, tak si toho nevšimne." Čili třeba se k tomu vrátíme, třeba ne, třeba najdete lepší čtení vy a třeba já. Já o tom zřejmě dám vědět zde
P.S. co anketa na knížky, co na ně nezapomenete? (už bidim, jak tam někdo napíše Teorii elmg.pole nebo Mechanická pružina II )
zároveň mi ale pan Redfield ukázal, jak snadno se dá manipulovat s podvědomím čtenáře... kniha je vlastně příběh muže, který cestuje do Peru a pátrá po tajemném Rukopisu, který se oficiální vládní a církevní místa snaží potlačit... Rukopis je tedy něco tajemného, zakázaného, pronásledovaného... podvědomě to nutí čtenáře chránit jeho obsah, zapamatovat si ho, nekriticky přijmout názory v něm zapsané, pomoci ho zachovat... když jsem se při tom přistihl, hodně dlouho jsem tu knihu neotevřel... dnes už ji čtu jinak - bez napětí, bez touhy pomoci... ale jako optimista se ptám - proč se tímto stylem ku..a nepíšou učebnice
Mně se líbily ty body, vhledy, souvislosti, co říkaly - jak je náš život ovlivňován, jak ten zdánlivý chaos spolu může souviset. Nebral jsem ji doslova, ale jako symbol, že musím začít u sebe.
Nechci sem ty vhledy (body poznání) psát, at neberu ostatním ten pocit z nepoznaného, když si to sami přečtou.
Takže tím říkáš "asi za to nestálo, ani za to pamatování"?
Svoje poznámky k C.P. jsem našel, tři docela hustě popsaný A4. Zatim se mi to sem psát nechce - měl jsem dřív v úmyslu dát sem ty body, pravidla.