Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
I díky Valentýnovi už máme doma Celestinské proroctví, můžeme doporučit všem. Podařilo se mi díky němu více se najít, objevit nějaké souvislosti, co mi dříve unikaly. Má pro mne smysl ne jako náboženská kniha, ale jako zdroj k přemýšlení o souvislostech, o hledání sebe samého.
Když jsem na něj dostal tip, nevěřil jsem, že by mohl být tak zajímavý, čet jsem ho hned po Alchymistovi od Coelha, snad i kvůli němu na mne působí dobře. Knížku jsem měl tehdy půjčenou, vypsal jsem si z ní 3 listy myšlenek a dal je "k ledu", na chvíle, kdy se budu zastavovat a hledat. Dneska ho (Redfielda) ode mne dostala má milá, společně s pokračováním, snad se jí bude líbit.
Tiskni
Sdílej:
Není jisté, co tam přidali herci a co pocházelo z vlastního díla. V knize si máš možnost představovat a vybavovat si podle popisu, v jakémkoli zpracování už je tam více vnucování cizích představ.
Audio knihy moc neznám, snad jich pár mám, ale neposlouchám, zatím. Přijde mi, že u knížky se můžu zastavit, kde chci a kdy chci, když čtu, že mluví žena, tak si představím nějak přájemý hlas, u muže stejně tak. Čili nemůžu soudit.
Ono se v tom proroctví říká i "dokud někdo není připraven něco přijmout, tak si toho nevšimne." Čili třeba se k tomu vrátíme, třeba ne, třeba najdete lepší čtení vy a třeba já. Já o tom zřejmě dám vědět zde
P.S. co anketa na knížky, co na ně nezapomenete? (už bidim, jak tam někdo napíše Teorii elmg.pole nebo Mechanická pružina II )
zároveň mi ale pan Redfield ukázal, jak snadno se dá manipulovat s podvědomím čtenáře... kniha je vlastně příběh muže, který cestuje do Peru a pátrá po tajemném Rukopisu, který se oficiální vládní a církevní místa snaží potlačit... Rukopis je tedy něco tajemného, zakázaného, pronásledovaného... podvědomě to nutí čtenáře chránit jeho obsah, zapamatovat si ho, nekriticky přijmout názory v něm zapsané, pomoci ho zachovat... když jsem se při tom přistihl, hodně dlouho jsem tu knihu neotevřel... dnes už ji čtu jinak - bez napětí, bez touhy pomoci... ale jako optimista se ptám - proč se tímto stylem ku..a nepíšou učebnice
Mně se líbily ty body, vhledy, souvislosti, co říkaly - jak je náš život ovlivňován, jak ten zdánlivý chaos spolu může souviset. Nebral jsem ji doslova, ale jako symbol, že musím začít u sebe.
Nechci sem ty vhledy (body poznání) psát, at neberu ostatním ten pocit z nepoznaného, když si to sami přečtou.
Takže tím říkáš "asi za to nestálo, ani za to pamatování"?
Svoje poznámky k C.P. jsem našel, tři docela hustě popsaný A4. Zatim se mi to sem psát nechce - měl jsem dřív v úmyslu dát sem ty body, pravidla.