plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pokud se nepletu, Emilové tam nebudou, max jen verze D? Aspoň co byly diskuse o tom, zda bychom se ubránili. A v linku se píše, že Il-2 umí jen 109B
kdy Polsko bylo vyzbrojeno převážně dvouplošníky
Polské stíhačky byly hornoplošníky, nikoliv dvouplošníky. Nicméně byly také zastaralé.
Bylo to vynikající éro ve dvacátých letech, kdy hravě vyhrávalo na mezinárodních soutěžích.
To těžko, když prototyp vzlétl až v roce 1933.
Na druhou stranu, nic není nemožné. Během Slovenského Národního Povstání má Avia B-534 dokázaný sestřel Me-262 (proudová stíhačka)
Tak to už vůbec ne. Ve skutečnosti to byl Ju-52, tedy starý dopravní letoun.
Avia B534 měla proti Mezkům lepší manévrovatelnost a lepší stoupavost.Cože? proti BF-109 lepší stoupavost? mohu se zeptat na Váš zdroj??
< AVIA B-534 Výkony * Maximální rychlost: 380-390 km/h (4. provedení údajně v 1000 m až 406 km/h) * Dolet: 600 km (verze Bk-534 500 km) * Dostup: 10 600 m * Stoupavost: 15,0 m/s * Poměr výkon/hmotnost: 292 W/kg
< BF-109 Výkony * Maximální rychlost: 640 km/h ve výšce 6300 m * Cestovní rychlost: 590 km/h ve výšce 6000 m * Dostup: 12 000 m * Stoupavost: 17 m/s * Dolet: 850 km, s přídavnými nádržemi 1000 km
V době, kdy by měli Němci Emily, bychom mohli mít už Avie B135
Nasazení v Bulharsku od "naší doby" dělí 2 až 3 roky ... pro zvědavce.
Il-2 jsem ještě nelítal. V xwingu jsem prot TIE advanced taky měl dost šancí, lítaly asi o 60% maximálkou. Tak se uvidí, jací budou piloti.
Po mnoha diskusích na téma "Ubránili bychom se"Já bych to neotáčel o desítky let zpátky, já bych se zaměřil na přítomný a budoucí čas: ubráníme se?
Jedna perla aneb Blaničtí rytíři v akci
Tiskni
Sdílej: