Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Něco jde brát vážně a pak se tomu smát. Něco jde brát s humorem a hledat v tom ponaučení. Ale co dělat s koncem samostatného RČS? Co takhle si to rozdat ještě jednou?
Aneb pravděpodobně dojde k rekonstrukci podzimu 1938 a tentokrát s ostrými, i když jen ve vzduchu.
Il-2 nelítam. Prý bych na to železo možná měl. Mam odlítáno něco mezi dvěma a třemi let hrubého času na xwingu. Dvakrát se mi povedlo sestřelit torpédo lasery, člověk, co mne k této hře přived, tvrdil, že o tom ještě ani neslyšel. Tak něco snad jsem do pracek dostal.
Svádí to. Prý bude tak 70 strojů ve vzduchu v oné rekonstrukci. Kdo chcete přispět ke zdaru, posilte naše barvy ... ať to stojí za to.
Doplnění: podle všeho je početní převaha přihlášených pilotů ČSL pro danou simulaci ... aspoň něco
EDIT potěšil příspěvek ... pokud nebudu v práci jdu do toho-za svobodu vlasti,čili za naše .........takže hurá do kokpitů
EDIT docela pěkný přehled o naší Avii u východních sousedů.
EDIT Gentoo, wine a il-2: UP2.01 nemá rád flag win64, patche na verzi 4.08 a verzi 4.09 ok. Pro funkční zvuk v Il-2 vhodné nastavit SB-live.
EDIT vlákno na Světě virtuálních křídel k dané události.
EDIT moje oslava Žab aneb do jaké řeky to vstoupíme?
EDIT 21.10.2010 Už je na světě mapa Československa, nad kterou se bude lítat ... ejhle, ani jedna přehrada na Vltavě ... ejhle, zemský ráj to na pohled
Tiskni
Sdílej:
Pokud se nepletu, Emilové tam nebudou, max jen verze D? Aspoň co byly diskuse o tom, zda bychom se ubránili. A v linku se píše, že Il-2 umí jen 109B
kdy Polsko bylo vyzbrojeno převážně dvouplošníky
Polské stíhačky byly hornoplošníky, nikoliv dvouplošníky. Nicméně byly také zastaralé.
Bylo to vynikající éro ve dvacátých letech, kdy hravě vyhrávalo na mezinárodních soutěžích.
To těžko, když prototyp vzlétl až v roce 1933.
Na druhou stranu, nic není nemožné. Během Slovenského Národního Povstání má Avia B-534 dokázaný sestřel Me-262 (proudová stíhačka)
Tak to už vůbec ne. Ve skutečnosti to byl Ju-52, tedy starý dopravní letoun.
Avia B534 měla proti Mezkům lepší manévrovatelnost a lepší stoupavost.Cože? proti BF-109 lepší stoupavost? mohu se zeptat na Váš zdroj??
< AVIA B-534 Výkony * Maximální rychlost: 380-390 km/h (4. provedení údajně v 1000 m až 406 km/h) * Dolet: 600 km (verze Bk-534 500 km) * Dostup: 10 600 m * Stoupavost: 15,0 m/s * Poměr výkon/hmotnost: 292 W/kg
< BF-109 Výkony * Maximální rychlost: 640 km/h ve výšce 6300 m * Cestovní rychlost: 590 km/h ve výšce 6000 m * Dostup: 12 000 m * Stoupavost: 17 m/s * Dolet: 850 km, s přídavnými nádržemi 1000 km
V době, kdy by měli Němci Emily, bychom mohli mít už Avie B135
Nasazení v Bulharsku od "naší doby" dělí 2 až 3 roky ... pro zvědavce.
Il-2 jsem ještě nelítal. V xwingu jsem prot TIE advanced taky měl dost šancí, lítaly asi o 60% maximálkou. Tak se uvidí, jací budou piloti.
Po mnoha diskusích na téma "Ubránili bychom se"Já bych to neotáčel o desítky let zpátky, já bych se zaměřil na přítomný a budoucí čas: ubráníme se?
Jedna perla aneb Blaničtí rytíři v akci