abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.58 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Josephine Pfeiffer. Vypíchnout lze možnost nmtui zobrazit nastavení Wi-Fi jako QR kód nebo podporu CLAT (464XLAT) a tunelů GENEVE (Generic Network Virtualization Encapsulation).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | IT novinky

    Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 12:22 | Nová verze

    Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    18.7. 14:22 | Nová verze

    HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 13:44 | Komunita

    Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.7. 13:22 | Komunita

    Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 13:00 | IT novinky

    Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.7. 02:55 | Bezpečnostní upozornění

    Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2184 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Python, leto končí a tak ...

    24.8.2007 13:45 | Přečteno: 1289× | Linux

    Leto je tak blízko koncu, zhruba ako moja dovolenka. Od môjho posledného zápisu som nejak preklenul všakovaké problémy a odjebávanie sa s OpenSuSE 10.2 ( btw. držím palce s 10.3 a veľmo sa mi páči IMHO premakaná úvodná stránka), s mojím milovaným testing Debianíkom, nemám už veľa starostí, čo sa systému týka. NVIDIA drivers funkčné, wifi ipw3945 driver funkčný, KDéčko ako vymaľované :D. Rýchle, jednoduché, učelné a praktické...not bloated. I LOVE DEBIAN. Čo s voľným časom?

    Tak som sa tak zamýšlal, čo keby som začal programovať. Síce mám nejaké nápady, čo konkrétne by som chcel v živote naprogramovať, ale od toho som ešte na hony ďaleko. Napr. opensource alternatívu k tomuto. Ak niečo také existuje, budem rád za odkaz v diskusii. A, áno poznám nagios oO.

    Ono som si tak pri cigaretke spomenul, vlastne ja už som "programoval", Pascal vs. Delphi. Na strednej škole. Hnus, dosofilné a widlofilné. Ešte si pamatám svoje začiatky s Linuxom vôbec. Shell scripty. Fascinovali ma už vtedy a doteraz to mám rád. Pár použiteľných scriptov som napísal, dodnes sa používajú/používam. Z tých najlepších ;) spomeniem aspoň môj VLASTNÝ na automatickú zálohu databázy a iných dát, s možnosťou zápisu na CD/DVD, úprava a kontrola prístupových práv a tak...

    Neviem, či bude python do budúcna stačiť k vyššie spomenutému "životnému dielu", ale mohol by... A ak nie, tak po prečítaní diskusií a blogov, tu na abclinuxu.cz, python môže byť dobrý začiatok :/. Hryzieme sa pythonom asi dva dni, a je pozoruhodné, ako programovací neadrtálec ako ja, može relatívne rýchlo začať písať aspoň trošku "zmyslupnlé" programíky. A ešte mi nedá nevyjadriť svoje sympatie k editoru Kate. Sledujem tento tutoriál, ale pomaly sa chystám na tento, ktorý vyzerá úž zaujímavejšie. Inak som ešte prekvapený, že sa sám od seba nejak snažím ošetriť chybný vstup "užívateľa". To je to pravé, si myslím, čo vedie beginnera v programovaní, spolu s prudkým experimentovaním :) k rozmýšlaniu. Linky na ďaľšie tutoriály, ktoré Vám pomohli v začiatkoch, budú u mňa vysoko cenené a "jeho jméno nebude zapomenuto". :D

    A kedže ja osobne tiež nemám rád siahodlhé blogy, tak zvyšok leta skrátim:

    Dekadentný víkend v Bratislave, malý výlet na Duchonku, pár poviedok prečítaných z Warhammer - Říše Chaosu, zhliadnutie kinohitov tohto leta The Simpsons, Transformers... ale aj kvalitných snímkov od majstra Kubricka - Clockwork Orange (už som videl pred tým), Barry Lyndon. Inak celkovo uja Kubricka odporúčam, keď chce niekto vidieť DOBRÝ film. To je tak v hustote všetko.

    Za prípadné komentáre, či už pozitívne ale aj za negatívne, veľká vďaka.



    Kaio

           

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.8.2007 14:00 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python, leto končí a tak ...
    na duchonke som bol tiez a barry lyndon mi nesadol :)
    24.8.2007 14:46 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python, leto končí a tak ...
    www.py.cz ... tam se jich par najde ...
    USE="-gnome -kde";turris
    Dalibor Smolík avatar 24.8.2007 14:47 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python, leto končí a tak ...
    Ten odkaz na tutoriál je super. Programovací jazyky znám jen z rychlíku, ale python používám v kombinaci s yakuake jako stolní kalkulačku :-). S tím se moc nechlubím, ale teď jsem si tam přečetl, že je možné tento program tímto způsobem využívat. Takže nejsem sám, kdo má takové bláznivé nápady. :-)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    24.8.2007 15:50 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Python, leto končí a tak ...
    to skoro vetsina interpretovanych jazyku se shellem ...
    USE="-gnome -kde";turris

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.