Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chcete někomu poslat odkaz na stránku ale nevíte URL? Není problém pokud jste ji hledali přes google a pamatujete si hledaný výraz. Stačí kamarádovi poslat následující odkaz:
wtf.linux.cz
wtf -- něco jako www, slouží k identifikaci, aby bylo zdřejmé že jde o vyhledávání
linux -- hledaný výraz
cz -- v jakém jazyce hledat {cz-česky, us-anglicky, all-všechny jazyky, atd.}
samozdřejmě lze využít všechny vychytávky v hledaní jako na google.com, pokročilé vyhledávání:
wtf.psi "jabber" -pejsek.us
jabber -- vyhledává stránky se slovy psi
"jabber" -- s přesnou frází jabber
-pejsek -- bez slov pejsek
Má to jen jedinou nevýhodu, většina, nebo spíš všechny internetové browsery tento styl zápisu nepodporují.
PS: sám jsem to vymysles a asi to budu i sám používat, někdy se to hodí. Pokud to bude náhodou číst nějaký vývojář firefoxu 3, nebo jakéhokoli prohlížeče, klidně to do něj můžete zabudovat :D
Tiskni
Sdílej:
$ man wtf NAME wtf - translates acronyms for you SYNOPSIS wtf [-f dbfile] [-t type] [is] acronym ... DESCRIPTION The wtf utility displays the expansion of the acronyms specified on the command line. If the acronym is unknown, wtf will check to see if the acronym is known by the whatis(1) command. [...]
$ wtf wtf WTF: {what,where,who,why} the fuck
emerge wtf
..dík