Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sem si tak říkal, že bzch si zase něco moh "naprogramovat" v Céčku, ale nějak nevim co... Práce s FILE mi jde bídně stejně jako s ukazatelama.
Chtěl bych se v tom zlepšit, ale nevim co a jak. Kdyz necham vyhledavat příklady(cvičení) na programy, tak mi to najde jenom samý takový matematický(polynomy, matice atd.).
Prostě nemám žádný pořádný zdroj, ze kterého bych se přiučoval. Jak jste začínali vy? Nebo jste začali s psaním "programů" až v pozdějším věku?
Tiskni
Sdílej:
Já začal ZX basicem, pokračoval přes ZX assembler, pascal, C, php, BASH, oracle. Momentálně si v práci pohrávám s javou a doma si brousím zuby na python. Ale času málo...
Není důležité, v čem se člověk naučí programovat, ale musí pochopit základy a naučit se nějaké fígle. Hodně taky pomáhá, když má člověk možnost podívat se, jak programuje někdo jiný. Z toho se člověk asi nejvíce naučí.
Kdysi mne programování lákalo, touha stvořit "něco velkého", na vejšce jsem zjistil, že je to "jenom tupé sedění a datlování", každodenní rutina. Můžete to někdo vyvrátit, potvrdit nebo něco jiného? Dokázal jste se někdo takhle živit více než 10 let, aniž by vás to zničilo nebo zdeformovalo?
Zatím nevím, dělám to teprve 4 rokyKdysi mne programování lákalo, touha stvořit "něco velkého", na vejšce jsem zjistil, že je to "jenom tupé sedění a datlování", každodenní rutina. Můžete to někdo vyvrátit, potvrdit nebo něco jiného? Dokázal jste se někdo takhle živit více než 10 let, aniž by vás to zničilo nebo zdeformovalo?
To moc nepomůže, syntaxe GOTO se taky liší jazyk od jazyku. A občas dokonce chybí