V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tiskni
Sdílej:
Taky nevím, Gentoo vyhovuje a nemám důvod měnit. :) Teďka jsem si myslel, že si ve škole střihnu ukázkovou instalaci user-friendly Ubuntu 5.04... Mno, docela mazec. Já se s těmi instalátory prostě nemám rád. :D Musel jsem přebootovat na LiveCD a tam pár věci pořešit hezky stručně ručně... :)
Lidi, neblbněte! Přijde mi, že "Gentoo -- ano, či ne?" je v současné době celosvětově nejzávažnější filosofická otázka, na kterou každý druhý hledá odpověď ve svém blogu.
sysconfig
. Suse (mandriva, redhat, ...) mají spoustu nestandardních umístění a konfigurací, takže je lepší se učit něco, co využiju všeobecně všude, na "čisté" distribuci, než se učit distro-specific věci (které při ev. přechodu nebudu potřebovat)
sysconfig
, musí někde mít i jiné distribuce... nevím proč by např. nastavení sítě ve Slacku mělo být "čistější" než nastavení sítě v /etc/sysconfig
...
sed s/sysconfig/conf.g/ < SUSE > Gentoo
To já vyřešil nejdřív tak, že jsem zabanoval ICQ kontakt u lidí, kteří měli Jabber... No a pak jsem úplně zrušil ICQ transport. ^_^ Teďka už má Jabber i moje slečna (ale byl to teda porod). ^_^ Všechno to chce svůj čas, pevné nervy... a jak je vidět, tak i trochu nátlaku, no. ^_~
Kdyžtak na linux@conf.netlab.cz se již pár lidí schází. Asi tam budu viset taky. ^_^
Opravdu to znamenat nemusí. Příkladem budiž jeden můj spolužák. Není blbý, to ne, ale je líný hledat.
I seznámil mě se svým záměrem nainstalovat nějakou tu linuxovou distribuci. Vyřazovací metodou jsme dospěli k Gentoo a Ubuntu. Gentoo proto, že ho mám já a tudíž mu mohu velice přesně poradit, Ubuntu proto, že působí velice přívětivě a mělo by tam tak nějak všechno "samo" fungovat. Ubuntu LiveCD se jemu (i mně) hodně líbilo, s Gentoo se zase setkal už ve škole.
Nejdřív zkoušel nainstalovat Ubuntu, ale kvůli nějakým problémům s hardware to nakonec nedopadlo dobře. Docela dlouhou dobu se pak nedělo nic a pak jsem ho trochu vyhecoval, že by to měl dotáhnout do konce.
Tentokrát vyhrálo Gentoo, protože mu s ním mohu pomoci třeba po Jabberu, předat radu ve škole apod. Dokonce odkoukal ukázku instalace Gentoo na InstallFestu. ^_^ No nebudu vás déle napínat -- společnými silami jsme ho nainstalovali. O GNU/Linuxu ví sice prd, ale učí se docela rychle, když chce. Když jsem mu trochu předžvýkal Home router HOWTO z GLDP, tak i další den rozchodil firewall a NAT.