Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tiskni
Sdílej:
Taky nevím, Gentoo vyhovuje a nemám důvod měnit. :) Teďka jsem si myslel, že si ve škole střihnu ukázkovou instalaci user-friendly Ubuntu 5.04... Mno, docela mazec. Já se s těmi instalátory prostě nemám rád. :D Musel jsem přebootovat na LiveCD a tam pár věci pořešit hezky stručně ručně... :)
Lidi, neblbněte! Přijde mi, že "Gentoo -- ano, či ne?" je v současné době celosvětově nejzávažnější filosofická otázka, na kterou každý druhý hledá odpověď ve svém blogu.
sysconfig
. Suse (mandriva, redhat, ...) mají spoustu nestandardních umístění a konfigurací, takže je lepší se učit něco, co využiju všeobecně všude, na "čisté" distribuci, než se učit distro-specific věci (které při ev. přechodu nebudu potřebovat)
sysconfig
, musí někde mít i jiné distribuce... nevím proč by např. nastavení sítě ve Slacku mělo být "čistější" než nastavení sítě v /etc/sysconfig
...
sed s/sysconfig/conf.g/ < SUSE > Gentoo
To já vyřešil nejdřív tak, že jsem zabanoval ICQ kontakt u lidí, kteří měli Jabber... No a pak jsem úplně zrušil ICQ transport. ^_^ Teďka už má Jabber i moje slečna (ale byl to teda porod). ^_^ Všechno to chce svůj čas, pevné nervy... a jak je vidět, tak i trochu nátlaku, no. ^_~
Kdyžtak na linux@conf.netlab.cz se již pár lidí schází. Asi tam budu viset taky. ^_^
Opravdu to znamenat nemusí. Příkladem budiž jeden můj spolužák. Není blbý, to ne, ale je líný hledat.
I seznámil mě se svým záměrem nainstalovat nějakou tu linuxovou distribuci. Vyřazovací metodou jsme dospěli k Gentoo a Ubuntu. Gentoo proto, že ho mám já a tudíž mu mohu velice přesně poradit, Ubuntu proto, že působí velice přívětivě a mělo by tam tak nějak všechno "samo" fungovat. Ubuntu LiveCD se jemu (i mně) hodně líbilo, s Gentoo se zase setkal už ve škole.
Nejdřív zkoušel nainstalovat Ubuntu, ale kvůli nějakým problémům s hardware to nakonec nedopadlo dobře. Docela dlouhou dobu se pak nedělo nic a pak jsem ho trochu vyhecoval, že by to měl dotáhnout do konce.
Tentokrát vyhrálo Gentoo, protože mu s ním mohu pomoci třeba po Jabberu, předat radu ve škole apod. Dokonce odkoukal ukázku instalace Gentoo na InstallFestu. ^_^ No nebudu vás déle napínat -- společnými silami jsme ho nainstalovali. O GNU/Linuxu ví sice prd, ale učí se docela rychle, když chce. Když jsem mu trochu předžvýkal Home router HOWTO z GLDP, tak i další den rozchodil firewall a NAT.