Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
Taky nevím, Gentoo vyhovuje a nemám důvod měnit. :) Teďka jsem si myslel, že si ve škole střihnu ukázkovou instalaci user-friendly Ubuntu 5.04... Mno, docela mazec. Já se s těmi instalátory prostě nemám rád. :D Musel jsem přebootovat na LiveCD a tam pár věci pořešit hezky stručně ručně... :)
Lidi, neblbněte! Přijde mi, že "Gentoo -- ano, či ne?" je v současné době celosvětově nejzávažnější filosofická otázka, na kterou každý druhý hledá odpověď ve svém blogu.
sysconfig
. Suse (mandriva, redhat, ...) mají spoustu nestandardních umístění a konfigurací, takže je lepší se učit něco, co využiju všeobecně všude, na "čisté" distribuci, než se učit distro-specific věci (které při ev. přechodu nebudu potřebovat)
sysconfig
, musí někde mít i jiné distribuce... nevím proč by např. nastavení sítě ve Slacku mělo být "čistější" než nastavení sítě v /etc/sysconfig
...
sed s/sysconfig/conf.g/ < SUSE > Gentoo
To já vyřešil nejdřív tak, že jsem zabanoval ICQ kontakt u lidí, kteří měli Jabber... No a pak jsem úplně zrušil ICQ transport. ^_^ Teďka už má Jabber i moje slečna (ale byl to teda porod). ^_^ Všechno to chce svůj čas, pevné nervy... a jak je vidět, tak i trochu nátlaku, no. ^_~
Kdyžtak na linux@conf.netlab.cz se již pár lidí schází. Asi tam budu viset taky. ^_^
Opravdu to znamenat nemusí. Příkladem budiž jeden můj spolužák. Není blbý, to ne, ale je líný hledat.
I seznámil mě se svým záměrem nainstalovat nějakou tu linuxovou distribuci. Vyřazovací metodou jsme dospěli k Gentoo a Ubuntu. Gentoo proto, že ho mám já a tudíž mu mohu velice přesně poradit, Ubuntu proto, že působí velice přívětivě a mělo by tam tak nějak všechno "samo" fungovat. Ubuntu LiveCD se jemu (i mně) hodně líbilo, s Gentoo se zase setkal už ve škole.
Nejdřív zkoušel nainstalovat Ubuntu, ale kvůli nějakým problémům s hardware to nakonec nedopadlo dobře. Docela dlouhou dobu se pak nedělo nic a pak jsem ho trochu vyhecoval, že by to měl dotáhnout do konce.
Tentokrát vyhrálo Gentoo, protože mu s ním mohu pomoci třeba po Jabberu, předat radu ve škole apod. Dokonce odkoukal ukázku instalace Gentoo na InstallFestu. ^_^ No nebudu vás déle napínat -- společnými silami jsme ho nainstalovali. O GNU/Linuxu ví sice prd, ale učí se docela rychle, když chce. Když jsem mu trochu předžvýkal Home router HOWTO z GLDP, tak i další den rozchodil firewall a NAT.