Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Zdrojová videa:
Edit: Na posledním obrázku je ukázka z vývojové verze Theory 1.2. Výsledek je ještě horší než u verze současné.
Tiskni
Sdílej:
je hladky jako detska prdylkaUáááááááá, rychle, kde mám to velký červený tlačítko "Nahlásit"... jo tady, ok dobrý, uff
webm je hladky jako detska prdylkaDeblocking u VP8 je naprosto šílený. Já mám radši kostičky Theory, ale ještě radši kostičky MPEG-1/2.
Jeden je ostřejší, ale druhý má hezčí barvyZ toho si nic nedělej. To zas je jenom Acci lama a neumí používat nástroj png2theora.
mplayer qos_480.webm -vo png
nepomůže?
mplayer -nosound -vo png <jméno.videa>
. Bohužel pro delší videa je to trochu nepohodlné, ale i to je řešitelné parametry -ss
, -bs
-endpos
a -frames
.
Theora, jeden z mála open-source video formátůJak může být formát open-source? Theora není o nic víc open-source než třeba H.264, MPEG-4 Part 2 ASP, MPEG-2 video, MPEG-1 video, MJPEG a další.
Na Theoru nikdo patent nedrží.Drží, ale zavázal se, že nebude vybírat licenční poplatky.
Open-Sourcepočínaje MPEG-1. Je to standard ve kterém se udává specifikace (a to jak audio/video formátu, tak formátu souborového, datových kanálů, synchronizace, …), conformance testing a většinou i nějaká referenční implementace (zatím nevím o případu, kdy by bylo použito něco jiného než Céčko) ze které ve valné většině případů vzniknout svobodné kodeky (x.264,LAME,TooLame,FAAD,FAAC,XviD,… – všichni tito nevznikli na zelené louce, ale právě z referenční implementace).
Je nesmysl porovnavat dva uplne jine snimky z filmu.
Dokazete-li vybrat totozne snimky tak to prosim udelejte at muzeme skutecne porovnat.
A vsem je uplne jedno jake video jaky format, hlavne ze to pojede.
Bohuzel pravda je v tom ze treba celovecerni film o velikosti 700 MB (jez se da behem hodiny, dvou stahnout) je pro naprostou vetsinu lidi dostatecny a urcite nebudou sosat BR rip v mkv o velikosti 8 ci vice GB nehlede na skutecnost ze takovychto filmu je minimum ne-li vubec zadne.
Nikoho nezajima Xvid, Divx, mpg, mp4, mkv, ogv .... hlavne ze to nejak hraje a je to ZADARA.
Mě teda mkv zajímá . A sosám ho převážně u filmů, kde chcu vidět efekty a potom u filmů, které mám oblíbené a chcu je v kvalitě.Další takový expert. Matroška je kontejner a nemá vliv na jediný pixel z videa!
Stejně je ta premisa nepravdivá, protože min. jeden tady je a naopak mě nezajímá jestli to je ZDARMA nebo ne a nebo jestli to nějak hraje.
720p flv nebo mov prehraju v pohode, 720p mkv neProtože v tom FLV je asi zabalené H.263 a co je v MOV si netroufám odhadovat.
co je v MOV...
QuickTime Video (http://mov.extensionfile.net/), údajně jejich MPEG 4.
Format: AVC, Format/Info: Advanced Video Codec, Format profile: Main@L3.1
pripadne Format: AVC, Format/Info: Advanced Video Codec, Format profile: High@L3.1
a u mkv zase: Format: AVC, Format/Info: Advanced Video Codec, Format profile: High@L4.0
ale ma vliv, protoze se do ni cpe vyhradne x264Do mkv se dá nacpat cokoli...
Nemusím být expert na to abych nepoznal rozdíl mezi 700MB avi a 4GB MKV.LOL, ty si fakt expert. A co rozdíl mezi 4GB avi a 700MB MKV? To by si poznal? Do AVI se dá nacpat AVC stejně dobře (teda moc dobře ne, protože AVI, ale to teď nechme stranou) jako do Marošky. Naopak Matroška může pobrat klidně i YUV420p (minimálně YUV4MPEG určitě), ale také ASP, Theoru a já nevím co ještě. A není vůbec omezená na videoformáty, ale klidně se do ní dá nacpat MPEG-1 Layer III(MP3), Layer II(MP2) jako Vorbis(OGG) nebo obyčejné PCM(WAV).
hlavně, že to přehraju a obraz bude kvalitnější než 700MB aviVelikost výsledku s
kvalitouzas souvisí jak?
Což u filmů s koncovkou MKV jeAch jo. Ne, končím. To nemá cenu, tohleto.
obrazové kvalitytýče, se jmenuje
uvázat si mašli.
Děkuji, že si mě označil za expertaTy jo, modporbe ironie.
Mě jde o to, že malé avi 700MB nebude mít nikdy stejnou obrazovou kvalitu jako 4GB video s jakoukoliv koncovkou a použitým kodekem.A mně jde o tom, že malé avi 700MB klidně může mít větší
obrazovou kvalitujako 4GB video s jakoukoliv jinou koncovkou a použitým video formátem. Pomineme-li teda blábol jako
obrazová kvalita.
Proto prostě stahuju HD filmyProtože proč? Mi to nějak uniklo.
Je mi jedno jestli to bude mkv koncovka nebo avi koncovka. Protože mám na disku HD film i s avi koncovkou.Nejde o koncovky. V souboru s .mp2 koncovkou klidně může být MPEG-1 Layer III stream. Jde o kontejnery.
Mě jde o to, že malé avi 700MB nebude mít nikdy stejnou obrazovou kvalitu jako 4GB video s jakoukoliv koncovkou a použitým kodekem.Nóó, tak čistě teoreticky, 700MB h.264 bude imho mít lepší kvalitu než 4GB MPEG-1
Nóó, tak čistě teoreticky, 700MB h.264 bude imho mít lepší kvalitu než 4GB MPEG-1Ne čistě teoreticky, ale i prakticky. Teda pokud se nepoužije nějaký Baseline profile.
kvalituAch jo. Si snad chtěl říct kompresní poměr. Protože jsem si ještě nevšiml, že by třeba vůbec někdo zohledňoval rozlišení.
Mě jde o to, že malé avi 700MB nebude mít nikdy stejnou obrazovou kvalitu jako 4GB video s jakoukoliv koncovkou a použitým kodekem.Nechce se mi přes cizí linku tlačit 4,7 GB, takže si za domácí úkol zakóduješ nějaké video x264 a zabalíš ho do AVI a pak nějaké do MJPEG a zabalíš ho do MKV.
urcite nebudou sosat BR rip v mkv o velikosti 8 ci vice GB nehlede na skutecnost ze takovychto filmu je minimum ne-li vubec zadne.Tak s tím bych lehce nesouhlasil (atd. atp.)
To je sice pekny, ale tohle neni zajimavy vubec. Navic stranka, kde na uzivatele vyskoci formular pro prihlaseni je nezajimava zcela.
Jako chapu ze par (doslova 2) se najdou, ale to je vse.
BTW: Poskytni zdroj, ať si můžu test ověřit, popř. ho provést pořádně.
Problem je hlavne v tom, ze vetsina lidi testuje starsi verze TheoryNo tak schválně.
Neverim tomu, ze je aktualni verze Theory na tom tak strasne mizerne v porovnani s x/h264Je. Ale je to hlavně kvůli algoritmům. Je to podobné jako chtít vytáhnout něco víc z MPEG-1.
Hlavne Theora neni delana na nizky bitrateTo není nikde řečeno. Theora je určená na do celkem širokého nasazení stejně jako většina ostatních.
No tak schválně.Ach jo:
Zpracovávám soubor "qos_480.ogv"... Nový logický proud (#1, sériové: ff74ec56): type theora Nový logický proud (#2, sériové: ff77ff82): type vorbis Theora headers parsed for stream 1, information follows... Version: 3.2.1 Dodavatel: Xiph.Org libtheora 1.1 20090822 (Thusnelda) Width: 854 Height: 469 Total image: 864 by 480, crop offset (0, 11) Framerate 24000/1001 (23,98 fps) Pixel aspect ratio 1:1 (1,000000:1) Frame aspect 1,820896:1 Colourspace unspecified Pixel format 4:2:0 Target bitrate: 1200 kbps Nominal quality setting (0-63): 0 Hlavičky vorbis zpracovány pro proud 2, následují informace... Verze: 0 Dodavatel: Xiph.Org libVorbis I 20100325 (Everywhere) Kanálů: 2 Frekvence: 44100 Nominální bitrate: 109,000000 kb/s Vyšší bitrate nenastavena Nižší bitrate nenastavena Následuje oblast poznámek uživatele... encoder=Lavc52.78.1 Theora stream 1: Total data length: 1684177 bytes Playback length: 0m:10.468s Average bitrate: 1287,007749 kb/s Logický proud 1 skončil Vorbis stream 2: Total data length: 126147 bytes Playback length: 0m:10.495s Average bitrate: 96,153946 kb/s Logický proud 2 skončil
Ale prostý odkaz ke stažení není pro většinu uživatelů nejlepší, i když pro některé místní třeba ano. Normální člověk, co chce zkouknout 10 minut videa, nebude chtít 5 minut čekat, než se mu stáhne (a co teprve, když to video má hodinu).Nemá i normální člověk v prohlížeči plugin, který umí přehrávat video tak, jak mu data postupně přichází?
Exituje takový plugin (kromě flashe), co umí seekovat v HTTP "pseudostreamu" ?MPlayer plugin. Ale nemají okenní počítače by default WMP plugin, který by to uměl taky? Případně nenabídnou otevření přímo té URL ve WMP (bez stahování)? Nevím, okna nemám, ale myslel jsem, že jo (jak jinak by jim fungoval streaming ČT?)?
Exituje takový plugin (kromě flashe), co umí seekovat v HTTP "pseudostreamu" ?Nevím jestli plugin, ale nedávno podobnou funkci alias YouTube seekování implementovali do GStreameru a funguje s obyč. HTTP/1.1 a většinou klasických plexů.
1.2.3.4 vhost.domain.tld - [14/Jul/2010:00:59:47 +0200] "GET /video123.mp4?start=32.802 HTTP/1.1" 200 1074122 "-" "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; cs; rv:1.9.2.3) Gecko/20100401 Firefox/3.6.3"
Tj. to není žádná věda, parametr start s hodnotou v sekundách, odkud chci začít. Na straně serveru to řeší modul, který obsahuje základní dekodér h264, aby věděl na jakém offsetu v souboru požadovaný čas začíná.
No to tedy nevím nevím, vždyť theora má dokonce nějaký loopfilter!Měla. Ale 64-pass. Tak demo2 nebo demo3 co ho vyhodili. Se mi to s ním zdálo trochu lepší.
A proč by theora měly být lepší než například mpeg4 ASPNevím, já jsem to nevyslovil. V rychlosti jsem je sice netestoval, ale IMHO budou stejně rychlé oba.
xvid nějak rudimentálně podporuje vícejádra, libtheora nikoliv, zatím (a v krátkodobém horizontu to nečekejme).
At the moment, the main feature mentioned as landing post 1.2 is encoder multithreading.
Transformace 8x8 naopak vadí u HD míň než u SD, protože objekty a detaily jsou ve frame většinou větší než u SD ;)Též jsem si to myslel, ale subjektivně je to ještě větší hnus než u menšího rozlišení než SD a MPEG-1 vítězilo.
No tak jestli on do toho rve nějakých 500kbps a ty 2MbpsNope. On má nominální 1200kbps a průměrnou 1287,007749 kb/s, já mám nominální 1187kbps (holt jsem lama a neumím počítat) a průměrnou 1366,287394 kb/s (se to holt na celé délce projeví trochu víc než na nějakém ústřižku). Teda aspoň to tak odhaduju (kdyby zveřejnil metodiku, tak nemusím hádat):
$ /opt/vorbis-tools/bin/ogginfo ~/Videa/qos.ogv Zpracovávám soubor "/home/petrvlasic/Videa/qos.ogv"... Nový logický proud (#1, sériové: 1f67658f): type theora Theora headers parsed for stream 1, information follows... Version: 3.2.1 Dodavatel: Xiph.Org libtheora 1.1+ 20100314 (Ptalarbvorm) Width: 816 Height: 448 Total image: 816 by 448, crop offset (0, 0) Framerate 24000/1001 (23,98 fps) Aspect ratio undefined Colourspace unspecified Pixel format 4:2:0 Target bitrate: 1187 kbps Nominal quality setting (0-63): 50 Theora stream 1: Total data length: 20180015 bytes Playback length: 1m:58.159s Average bitrate: 1366,287394 kb/s Logický proud 1 skončil $ /opt/vorbis-tools/bin/ogginfo ~/Videa/qos_480.ogv Zpracovávám soubor "/home/petrvlasic/Videa/qos_480.ogv"... Nový logický proud (#1, sériové: ff74ec56): type theora Nový logický proud (#2, sériové: ff77ff82): type vorbis Theora headers parsed for stream 1, information follows... Version: 3.2.1 Dodavatel: Xiph.Org libtheora 1.1 20090822 (Thusnelda) Width: 854 Height: 469 Total image: 864 by 480, crop offset (0, 11) Framerate 24000/1001 (23,98 fps) Pixel aspect ratio 1:1 (1,000000:1) Frame aspect 1,820896:1 Colourspace unspecified Pixel format 4:2:0 Target bitrate: 1200 kbps Nominal quality setting (0-63): 0 Hlavičky vorbis zpracovány pro proud 2, následují informace... Verze: 0 Dodavatel: Xiph.Org libVorbis I 20100325 (Everywhere) Kanálů: 2 Frekvence: 44100 Nominální bitrate: 109,000000 kb/s Vyšší bitrate nenastavena Nižší bitrate nenastavena Následuje oblast poznámek uživatele... encoder=Lavc52.78.1 Theora stream 1: Total data length: 1684177 bytes Playback length: 0m:10.468s Average bitrate: 1287,007749 kb/s Logický proud 1 skončil Vorbis stream 2: Total data length: 126147 bytes Playback length: 0m:10.495s Average bitrate: 96,153946 kb/s Logický proud 2 skončil
Já jsem teď zkoušel libtheora a libx264, 720p, různé bitrate 512kBps-4Mbps a Theora ve všech testech dopadla o _dost_ hůř (upozorňuji, že ta theora byla z dnešního SVN).Třeba to bude tím, že Theora oproti AVC také o dost horší je.
ffmpeg -i ~/Videa/quantum_of_solace-tlr1_h1080p.mov -s 816x448 -f yuv4mpegpipe - | ./encoder_example -V 1200 --soft-target --two-pass --second-pass ~/Videa/qos.log -v 8 -k 500 -z 0 - > ~/Videa/qos.ogv