Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Aktualizováno: Podobně zajímavý dokument existuje také o Miroslavu Šloufovi, blízkému spolupracovníkovi Miloše Zemena a strůjce jeho volební kampaně.
Tiskni
Sdílej:
Jinak IMHO neni problem, kdyz nejake medium podpori nejakeho kandidata. Dulezite je, aby to jasne deklarovali a ctenari vedeli, ze napr. tohle jsou pravicove noviny a podporuji Swarzenberga (nevim, jak LN, u HN to udelal sefradoktor Sidlo a k podpore HN Swarzenbergovi se otevrene prihlasil). Jediny, kdo by mel byt striktne nezavisly, jsou statem placena media (CT, Cesky rozhlas)
Kdo ale věří, že podpora novin a časopisů pro knížete je nazávislá a upřímná, je VELMI naivní.Jestliže premiér Zeman ze své pozice vyhrožoval nezávislým médiím likvidací, pak si skutečně dokážu velmi snadno představit, že podpora jeho oponenta (ať je to kdokoli) ze strany médií může být upřimná a nezávislá. Takže bych si netroufal odhadovat, nakoli k v tom hraje roli majetkový podíl knížete. Samozřejmě, kdo vlatní které médium je v tomto ohledu také důležitá informace.
Jinak neni bez zajimavosti, ze sam Diensbier pripomina, ze pokud se mluvi o odpovednosti za tuto vladku, ze odpovednost za ni ma i Zeman (stejne jako za vladu Topolankovu), protoze svymi kroky k jejimu vzniku pomohl (sice se s jeho argumentaci, co se tyte teto vlady, moc nestotoznuji, ale to jen tak pro zajimavost)
tak je to porad o uroven (nebo nekolik urovni) niz, nez primy utok na demokracii v podobe zmeny zakona o finacovani politickych stran ktery opozicni smlouvu doprovazel
A co třeba plány současné vládní koalice (přesněji té původní) na změnu ústavy s cílem co nejvíce zkomplikovat možnost odvolání vlády během funkčního období? Na ty naštěstí nedošlo, ale kdo ví, jak by to vypadalo, kdyby poslední dvoje senátní volby nedopadly tak, jak dopadly.
snaha zcela si podridit media (zejmena CT
Jestli myslíte tu šílenou akci, které se zcela nesmyslně říkalo "televizní stávka", tak tu radši moc nepřipomínejte. To opravdu není dobrý příklad.
A co třeba plány současné vládní koalice (přesněji té původní) na změnu ústavy s cílem co nejvíce zkomplikovat možnost odvolání vlády během funkčního období?ted presne nevim, o cem je rec? O tom "konstruktivnim odvolani vlady" ci jak se to nazyvalo? Kazdopadne reci a plany jsou jedna veci a ciny druha. Tahle vlada treba taky mela v planu, ze razne zatoci s korupci a atd. Na rozdil od onoho zakona o financovani politickych stran, ktery byl protlacen parlamentem, tak senatem.
Jestli myslíte tu šílenou akci, které se zcela nesmyslně říkalo "televizní stávka", tak tu radši moc nepřipomínejte. To opravdu není dobrý příklad.proc?
Ad 1. Za prvé: zákon o financování politických stran zrušen nebyl, ústavní soud zrušil pouze jednu jeho část. Za druhé: rozdíl není v tom, že by se ve vládní koalici hnulo svědomí, ale v tom, že ztratila kontrolu nad senátem, takže vzhledem k postoji opozice nemělo smysl snažit se zákon prosadit.
Ad 2. Protože celá tahle historie je pouze příkladem zvůle nikým nevolených a nikomu neodpovědných pracovníků ČT. Bohužel jim to tehdy z větší části prošlo, na což v ČT doplácíme dodnes.
Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.— šup
Ad 2. Protože celá tahle historie je pouze příkladem zvůle nikým nevolených a nikomu neodpovědných pracovníků ČT. Bohužel jim to tehdy z větší části prošlo, na což v ČT doplácíme dodnes.
Takže ty jsi taky sežral tuhle lež Bobošíkové, Klauze a Zemana i s navijákem?
Ad 1. Za prvé: zákon o financování politických stran zrušen nebyl, ústavní soud zrušil pouze jednu jeho část.no dobra, ale zrusena byla jeho podstana cast, da dulezita, ktera by prakticky znamena likvidaci vsech mensich stran. Z toho pohledu je to jen slovickareni, zda byl zrusen cely zakon nebo jen jeho cast.
Za druhé: rozdíl není v tom, že by se ve vládní koalici hnulo svědomí, ale v tom, že ztratila kontrolu nad senátem, takže vzhledem k postoji opozice nemělo smysl snažit se zákon prosadit.ja nerikam, ze se v nekom hnulo svedomi, ale prislo mi to jen jako jeden z mnoha kecu, ktere stejne nehodlali realizovat. Jelikoz ten zakon ani nenavrhli, nevim, jestli by to byl ustavni zakon a potrebovali by k tomu senat nebo ne, kazdopadne ten zakon o finacovani politckych stran ukazuje, jak se da prosatid to, co vlada chce i pres odpor senatu tam, kde by se mela menit ustava (coz byl duvod, proc prislusne casti ustavni soud zrusil)
Ad 2. Protože celá tahle historie je pouze příkladem zvůle nikým nevolených a nikomu neodpovědných pracovníků ČT. Bohužel jim to tehdy z větší části prošlo, na což v ČT doplácíme dodnes.sorry, ale na tohle jde napsat jen WFT. Pokud parlament zcela ucelove odvola radu pro rozhlasove a televizni vysilani, reditel CT je pak bleskove a nepruhledne zvolen a v prubehu volby jeste clenove rady jak o zivot telefonuji politikum, nevim, co chtit vic, aby to pusobilo jako snaha ovladnout televizi politiky. Tohle si aspon myslim ja, jakozto nikym nevoleny obcan
Souhlasím. Ale i tak mě osobně přijde jako menší zlo, než představitel (čubka) současné vlády podporující c.restituce, školné a další.Co je spatneho na skolnem? Kdyz se pripravi dobre, muze to byt velmi dobry prostredek k tlaku na kvalitu vyuky. Mne by se treba libil model odlozeneho skolneho, kdy za zapsani urciteho poctu kreditu clovek po dosazeni urciteho veku odvadi skole cast sveho prijmu po danou dobu. To by vedlo skoly k tomu, aby dimenzovaly kapacitu oboru podle realnych moznosti uplatneni absolventu a aby se snazili o to, aby jejich studenti byli co nejuspesnejsi.
Ovšem schopný pajdák by pak nevyprodukoval jediného schopného ZŠ/SŠ učitele, protože ten by na studium následným učením nikdy nevydělal (při dnešní úrovni učitelských platů vůči nákladům na vzdělání).Zrovna tam by to vubec nevadilo, protoze ztratu zpusobenou tim odvodem by mu mohl zamestnavatel dorovnat, takze by se jen prelily statni penize a je uplne jedno, jak vysoky ten odvod je.
Jakýkoliv kompromis, který by tohle měl plošně (přes všechny obory) ošetřovat pak vede k tomu, že státem plně placené školství je ve výsledku to nejefektivnější.Ne, statem placene skolstvi je zlo. Studijni programy jsou vysledkem lobingu jednotlivych kateder. Prednasejici nejsou tlaceni k aktualizaci predmetu, garanti nedohlizi na kvalitu vyuky. A co jsem tak slysel od vrstevniku, tak moje skola na tom byla v tomdle smeru jeste velmi dobre.