Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Rozbíjejí poslední dobou vývojáři více a více důležitých funkcí a nebo je ta brake-rate pořád stejná a jen se ke GNU hrne víc lam, které je více slyšet?
Odpověď je silně závislá na úhlu pozorovatele. Ten Einstein to měl asi v hlavě dobře setříděné.V 2.6.31 je například začleněna rozsáhlá podpora KMS pro ATI karty.Je tam jen pro ATI karty z doby ledové. Majitelé čehokoli novějšího si museli počkat na jádro .32.
A to je jedna věc.Je to sice záslužné, ale z perspektivy toho, že se o fungující-nefungující podpoře opensource ATI hovoří-nehovoří už X let, by mi bylo zcela u prdele, jestli KMS bude teď nebo za měsíc. A celou tu dobu spolehlivě fungují uzavřené ovladače.
Ale hlavně, že je to zbytečnost, protože nám náhodou něco nefunguje.Je to docela závažná chyba, která asi nasrala spoustu lidí a upřímně přiblížila práci v KDE k nepoužitelnosti. Představte si, že by najednou v nové verzi Vašeho prohlížeče začal být veškerý text bílým písmem na bílém pozadí. Je to triviální chyba, na kterou určitě existuje triviální oprava, a co jako? To si to má každý uživatel jít opravit, když chce číst web? Lidé jsou na rozbité věci podstatně citlivější, než na novinky.
Fedora v tom případě není user-friendly.To tvrdil kdo a kdy? Já zase slyšel, že je to jen vývojová platforma RedHatu, kterou může používat i veřejnost, když bude chtít a bude mít na to koule.
Tiskni
Sdílej: