Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Rozbíjejí poslední dobou vývojáři více a více důležitých funkcí a nebo je ta brake-rate pořád stejná a jen se ke GNU hrne víc lam, které je více slyšet?
Odpověď je silně závislá na úhlu pozorovatele. Ten Einstein to měl asi v hlavě dobře setříděné.V 2.6.31 je například začleněna rozsáhlá podpora KMS pro ATI karty.Je tam jen pro ATI karty z doby ledové. Majitelé čehokoli novějšího si museli počkat na jádro .32.
A to je jedna věc.Je to sice záslužné, ale z perspektivy toho, že se o fungující-nefungující podpoře opensource ATI hovoří-nehovoří už X let, by mi bylo zcela u prdele, jestli KMS bude teď nebo za měsíc. A celou tu dobu spolehlivě fungují uzavřené ovladače.
Ale hlavně, že je to zbytečnost, protože nám náhodou něco nefunguje.Je to docela závažná chyba, která asi nasrala spoustu lidí a upřímně přiblížila práci v KDE k nepoužitelnosti. Představte si, že by najednou v nové verzi Vašeho prohlížeče začal být veškerý text bílým písmem na bílém pozadí. Je to triviální chyba, na kterou určitě existuje triviální oprava, a co jako? To si to má každý uživatel jít opravit, když chce číst web? Lidé jsou na rozbité věci podstatně citlivější, než na novinky.
Fedora v tom případě není user-friendly.To tvrdil kdo a kdy? Já zase slyšel, že je to jen vývojová platforma RedHatu, kterou může používat i veřejnost, když bude chtít a bude mít na to koule.
Tiskni
Sdílej: