Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Omlouvám se za mikroblog, ale zrovna jsem zjistil podivnou věc. YUM z Fedory, URPMI z Mandrivy a univerzální Smart package manager jsou napsány ve skriptovacích jazycích. YUM z Fedory je napsaný v Pythonu, stejně tak Smart Package Manager. Mandrivácké URPMI je napsané v Perlu. Takže když se člověku rozsype Python či Perl, nebo nainstaluje nekompatibilní verzi, je bez package managementu. Fakt super situace! Google prozradí, že to není jen teorie. Moje důvěra v package management Fedory, RedHatu a Mandrivy utrpěla. Přitom všechny tři zmíněné toolsy byly napsány proto, aby nahradily předchozí nástroje, které nevyhovovaly. Proč to tedy někdo nenapsal pořádně v C/C++?
Chtěl jsem si pod dlouhé době zajít do kina. Avatar za to stojí...
Před nějakou dobou jsem zíral, když Ubuntu (tuším) 9.04 zahrnulo poněkud nešťastnou kombinaci kernelu 2.6.28 o ovladačů Intel, které zrovna byly ve fázi implementace ranné GEM a přechodu EXA => UXA. Samozřejmě to nefungovalo, a uživatel si zbytečně nabil hubu. Bohužel stává se nám to asi pravidlem. Minule jsem tady vynadal KDE4. Jak jsem později zjistil, za podstatnou chybu nezobrazování nových souborů v souborovém manageru nemůže KDE, ale zřejmě kernel 2.6.31 a změna fsnotify. Zprvu jsem si tedy říkal, že KDE4 přítelkyni nahradím GNOME a budu z obliga, jenže jak to teď vypadá, stejné problémy má logicky také GNOME (příklad z Ubuntu). Tato chyba přitom byla například znát již době testování beta verzí aktuálních distribucí (příklad z Opensuse). A tak dotazy na toto téma od nešťastných uživatel plní fora, zatím co vývojáři neumí reprodukovat tento problém. Hlavně že mám zase zbytečný nejnovější kernel.
Nevím nevím, jestli jsem udělal dobře. Ale moje představa o jednoduchosti KDE4 dost utrpěla. Přítelkyně má na notebooku druhý den KDE4. Je to taková počítačová analfabetka. Ale bouje srdnatě. Musím ale uznat, že poté co jsem byl po 50-té zavolán, abych řešil problém, že na nedodělanosti KDE4 něco bude. Zpočátku jsem si myslel, že nakonfiguruji KDE co nejvíce do podoby ovládání Windows. Dvojklik, standardní plocha.... Jenže. Od verze 4.3 zavedli inženýři z NDR nepříjemnou vlastnost, kdy po přijetí myší nad složku na ploše se zobrazí náhled jejího obsahu. Tato feature je poměrně akční, vyskakuje ochotně a rychle a nejde vypnout. Podotýkám, že nastavení plochy a zakázání náhledů na toto nemá vliv. Proč byla funkční věc ze 4.2 zase rozbita? Mě je to jedno, já už plochu nepoužívám, ale vysvětlujte to přítelkyni!...