Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Omlouvám se za mikroblog, ale zrovna jsem zjistil podivnou věc. YUM z Fedory, URPMI z Mandrivy a univerzální Smart package manager jsou napsány ve skriptovacích jazycích. YUM z Fedory je napsaný v Pythonu, stejně tak Smart Package Manager. Mandrivácké URPMI je napsané v Perlu. Takže když se člověku rozsype Python či Perl, nebo nainstaluje nekompatibilní verzi, je bez package managementu. Fakt super situace! Google prozradí, že to není jen teorie. Moje důvěra v package management Fedory, RedHatu a Mandrivy utrpěla. Přitom všechny tři zmíněné toolsy byly napsány proto, aby nahradily předchozí nástroje, které nevyhovovaly. Proč to tedy někdo nenapsal pořádně v C/C++?
Chtěl jsem si pod dlouhé době zajít do kina. Avatar za to stojí...
Před nějakou dobou jsem zíral, když Ubuntu (tuším) 9.04 zahrnulo poněkud nešťastnou kombinaci kernelu 2.6.28 o ovladačů Intel, které zrovna byly ve fázi implementace ranné GEM a přechodu EXA => UXA. Samozřejmě to nefungovalo, a uživatel si zbytečně nabil hubu. Bohužel stává se nám to asi pravidlem. Minule jsem tady vynadal KDE4. Jak jsem později zjistil, za podstatnou chybu nezobrazování nových souborů v souborovém manageru nemůže KDE, ale zřejmě kernel 2.6.31 a změna fsnotify. Zprvu jsem si tedy říkal, že KDE4 přítelkyni nahradím GNOME a budu z obliga, jenže jak to teď vypadá, stejné problémy má logicky také GNOME (příklad z Ubuntu). Tato chyba přitom byla například znát již době testování beta verzí aktuálních distribucí (příklad z Opensuse). A tak dotazy na toto téma od nešťastných uživatel plní fora, zatím co vývojáři neumí reprodukovat tento problém. Hlavně že mám zase zbytečný nejnovější kernel.
Nevím nevím, jestli jsem udělal dobře. Ale moje představa o jednoduchosti KDE4 dost utrpěla. Přítelkyně má na notebooku druhý den KDE4. Je to taková počítačová analfabetka. Ale bouje srdnatě. Musím ale uznat, že poté co jsem byl po 50-té zavolán, abych řešil problém, že na nedodělanosti KDE4 něco bude. Zpočátku jsem si myslel, že nakonfiguruji KDE co nejvíce do podoby ovládání Windows. Dvojklik, standardní plocha.... Jenže. Od verze 4.3 zavedli inženýři z NDR nepříjemnou vlastnost, kdy po přijetí myší nad složku na ploše se zobrazí náhled jejího obsahu. Tato feature je poměrně akční, vyskakuje ochotně a rychle a nejde vypnout. Podotýkám, že nastavení plochy a zakázání náhledů na toto nemá vliv. Proč byla funkční věc ze 4.2 zase rozbita? Mě je to jedno, já už plochu nepoužívám, ale vysvětlujte to přítelkyni!...