V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nebude problem v kernelu 2.6.31 ? U me na Fedore 12 se po vlozeni prazdneho CD objevi a vypalovani se sekne nekde ve ctvrtine:
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: cdrom: This disc doesn't have any tracks I recognize!
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: sr 2:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=DID_OK driverbyte=DRIVER_SENSE
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: sr 2:0:0:0: [sr0] Sense Key : Illegal Request [current]
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: Info fld=0x0
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: sr 2:0:0:0: [sr0] Add. Sense: Logical block address out of range
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: end_request: I/O error, dev sr0, sector 0
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: Buffer I/O error on device sr0, logical block 0
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: sr 2:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=DID_OK driverbyte=DRIVER_SENSE
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: sr 2:0:0:0: [sr0] Sense Key : Illegal Request [current]
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: Info fld=0x0
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: sr 2:0:0:0: [sr0] Add. Sense: Logical block address out of range
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: end_request: I/O error, dev sr0, sector 0
Dec 8 19:42:46 x2 kernel: Buffer I/O error on device sr0, logical block 0
- diskové I/O operace pohřbívají celý desktop (zatím nevyřešeno)Co tím myslíš?
Normalni to rozhodne neni. Nekomu se i stava, ze je CPU zatizen treba neustale na 90%, i kdyz se nic nedeje, me se to stalo nastesti jen asi 2x (to uz je ale davno), stacil restart. Nekdo to ma i trvale (podle me vzdy u tak zavaznych problemu pomuze zmena distribuce, je to nejrychlejsi zpusob, kdyz se to neda vyresit rychle v diskuzi).
On ten překotný nekoordinovaný vývoj pod vlajkou GPL opravdu nebude silná stránka GNU/Linuxu, jak se někteří jeho zastánci snaží tvrdit.Niekto ťa núti mať vždy tie najnovšie verzie knižníc/programov...? PS: S tými problémami, čo píšeš, som sa (našťastie) nestretol (ale ja nepoužívam KDE4 a už vôbec nie PulseAudio a Compiz). :)
KDE4 na tom PC naštěstí nebylo dlouho, KDE4 + Nvidia by byl tragický výsledek.Asi jak která nvidia. Já žádný problém nepozoruji (NV 8400, NV B600 a nějaká 9xxx)
- diskové I/O operace pohřbívají celý desktop (zatím nevyřešeno)Zajímavé. Zrovna openSUSE v 11.2 oddělilo kernel pro desktop, který by měl být nastaven pro nižší latenci.
Zkuste tohle strčit do ruky někomu, kdo GNU/Linux nepoužívá kdovíkolik let a nemá po ruce někoho zkušenějšího…Zkusil jsem to. Vysledek: Dva servisni zasahy v prubehu ctyr let. Prvni byl shorely zdroj, druhy byl upgrade stareho slacka na novejsiho (archa, ale to uz je BTW) po trech letech. Chtel bych videt tri roky neudrzovane wydle
Pokud je po cerstve instalaci tolik problemu jak popisujes, tak bych to resil jasne zmenou distra, proste je to spatne distro (stala se mi podobna vec kdyz zacinala Fedora, instalace jineho distra byla 100% ok a nic jsem uz neresil). Nema smysl nad tim travit cele vikendy, vsichni mame casu malo.
ve Vistě už dokonce chodí doplňování názvů souborů tabelátoremV XP taky.
Máš tam stupidní shell (někdo mi říkal, že ve Vistě už dokonce chodí doplňování názvů souborů tabelátorem!)ten shell je neskutecne stupidni, ale doplnovani tabelatorem funguje snad od w2000 a mozna i driv. Jenom se chova trochu jinak nez linuxovy default.
A ne ze by to bylo jak na Linuxu, ze se nainstaluji jednim vrzem a reset. Hovno hovno zlata rybko. Tech resetu bude vicero.
Kdysi jsem provedl experiment spočívající v tom, že jsem instaloval Windows 98 a drivery k základnímu HW (zákl. deska, síťová karta, grafika) a poctivě jsem rebootoval pokaždé, když si o to instalátor řekl. Napočítal jsem sedmnáct…
…a ten nepsaný zákon byl nenapsán dnes ráno. :-) Připomnělo mi to dialog z jednoho filmu:
Vobšourník jeden...
Co je to vobšourník?
Sexuální loudil.
To ne, lidi si proste radi porad na neco stezuji :) Zajima je reseni aktualniho problemu a ne jak cely problem obejit.
touch
reaguje okamžitě. Používám aktuální ~amd64 (testing) a kernel 2.6.31-zen9 #1 ZEN SMP
.
Sám se na přítelkynině ntb na upgrade kde3.5 na kde4 teprve chystám. Kubuntu se mi jeví totálně neudržované a tak to dopadne asi tak, že nainstaluju openSuse (ve virtuálu se chovalo velmi pěkně) nebo si pořídím taky notebook a budu centrálně udržovat gentoo.
Ve Windows jsem viděl desítky mnohem horších problémů než tyhle prkotiny. Na ně ovšem nikdo neřekne ani popel, protože zaprvé Windows jako vyhlášený paskvil si to můžou dovolit a zadruhé nikdo přece nebude kritizovat něco, za co zaplatil nehoráznou sumu. Možná proto, že nechce vypadat směšně, nebo třeba proto, že víno z draze vypadající lahve chutná lidem lépe než víno z krabice, a to i tehdy, když se obsahy obou balení zamění, případně když budou shodné. Je-li software drahý, uživatel se snaží hledat jeho pozitivní vlastnosti (a ospravedlnit tak svoji investici), zatímco software, který je zdarma, některé přímo vybízí k hledání drobných chyb všeho druhu.
Jakmile se objeví chyba či nedostatek v nějakém open-source desktopovém prostředí, vnitřní svět některých uživatelů se v mžiku smotá do singularity a převrátí naruby. Jinak si opravdu neumím vysvětlit ty desítky blogpostů, které pořád dokola kritizují KDE 4. Ano, Dolphin má skutečně problém se sledováním změn v adresářích. Jaké štěstí, že máme Krusader a Konqueror. Takový Windows Explorer míval vždy tolik problémů, že prakticky každý uživatel Windows musí mít (často sprostě ukradený) Total Commander a jiné podivné (zpravidla closed-source) programy. Nad tím se ovšem nikdo příliš nepozastavuje, to je jaksi normální. Jeden drobný bug v Dolphinu ovšem kupodivu vyvolává silné emoce.
V Gnome něco funguje skvěle? Toho jsem si ještě nevšiml. Zkouším to prostředí sice zřídka, jen jednou za čtvrt roku, ale nic skvělého jsem tam neviděl. Je to vzácná a vyvážená kombinace nevýhod všech ostatních prostředí, která na oplátku nenabízí žádné výhody.
Konfrontace KDE s BFU-začátečníkem je rozhodně mnohem snazší než konfrontace Windows s takovým uživatelem. Nicméně mezi BFU-začátečníkem a BFU-se-zlozvyky-z-Windows je propastný rozdíl. Pro toho druhého bude jakékoliv pořádné desktopové prostředí zpočátku španělská vesnice. Jakmile uživatel zná alespoň dvě různá prostředí (například Windows a Mac OS X), učí se mnohem snáz, protože má víc zkušeností, umí lépe používat intuici a nespoléhá na nabiflované postupy.
*thumbs up*
Tomu rikam konecne dobra reakce. Kdybych mel dostatek motivace, tak sepisu vsechny ty chyby a nedostatky, se kterymi se v praci ve woknech (XP "professional") stale setkavam. Uz jsem si na to ale vcelku zvykl, doma bych byl ale radsi uplne bez PC, nez si tim nicit nervy Nastesti jsem nasel domu neco lepsiho.
Tiskni
Sdílej: