Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Před nějakou dobou jsem zíral, když Ubuntu (tuším) 9.04 zahrnulo poněkud nešťastnou kombinaci kernelu 2.6.28 o ovladačů Intel, které zrovna byly ve fázi implementace ranné GEM a přechodu EXA => UXA. Samozřejmě to nefungovalo, a uživatel si zbytečně nabil hubu. Bohužel stává se nám to asi pravidlem. Minule jsem tady vynadal KDE4. Jak jsem později zjistil, za podstatnou chybu nezobrazování nových souborů v souborovém manageru nemůže KDE, ale zřejmě kernel 2.6.31 a změna fsnotify. Zprvu jsem si tedy říkal, že KDE4 přítelkyni nahradím GNOME a budu z obliga, jenže jak to teď vypadá, stejné problémy má logicky také GNOME (příklad z Ubuntu). Tato chyba přitom byla například znát již době testování beta verzí aktuálních distribucí (příklad z Opensuse). A tak dotazy na toto téma od nešťastných uživatel plní fora, zatím co vývojáři neumí reprodukovat tento problém. Hlavně že mám zase zbytečný nejnovější kernel.
Tiskni
Sdílej:
Rozbíjejí poslední dobou vývojáři více a více důležitých funkcí a nebo je ta brake-rate pořád stejná a jen se ke GNU hrne víc lam, které je více slyšet?
Odpověď je silně závislá na úhlu pozorovatele. Ten Einstein to měl asi v hlavě dobře setříděné.V 2.6.31 je například začleněna rozsáhlá podpora KMS pro ATI karty.Je tam jen pro ATI karty z doby ledové. Majitelé čehokoli novějšího si museli počkat na jádro .32.
A to je jedna věc.Je to sice záslužné, ale z perspektivy toho, že se o fungující-nefungující podpoře opensource ATI hovoří-nehovoří už X let, by mi bylo zcela u prdele, jestli KMS bude teď nebo za měsíc. A celou tu dobu spolehlivě fungují uzavřené ovladače.
Ale hlavně, že je to zbytečnost, protože nám náhodou něco nefunguje.Je to docela závažná chyba, která asi nasrala spoustu lidí a upřímně přiblížila práci v KDE k nepoužitelnosti. Představte si, že by najednou v nové verzi Vašeho prohlížeče začal být veškerý text bílým písmem na bílém pozadí. Je to triviální chyba, na kterou určitě existuje triviální oprava, a co jako? To si to má každý uživatel jít opravit, když chce číst web? Lidé jsou na rozbité věci podstatně citlivější, než na novinky.
Fedora v tom případě není user-friendly.To tvrdil kdo a kdy? Já zase slyšel, že je to jen vývojová platforma RedHatu, kterou může používat i veřejnost, když bude chtít a bude mít na to koule.