Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Před nějakou dobou jsem zíral, když Ubuntu (tuším) 9.04 zahrnulo poněkud nešťastnou kombinaci kernelu 2.6.28 o ovladačů Intel, které zrovna byly ve fázi implementace ranné GEM a přechodu EXA => UXA. Samozřejmě to nefungovalo, a uživatel si zbytečně nabil hubu. Bohužel stává se nám to asi pravidlem. Minule jsem tady vynadal KDE4. Jak jsem později zjistil, za podstatnou chybu nezobrazování nových souborů v souborovém manageru nemůže KDE, ale zřejmě kernel 2.6.31 a změna fsnotify. Zprvu jsem si tedy říkal, že KDE4 přítelkyni nahradím GNOME a budu z obliga, jenže jak to teď vypadá, stejné problémy má logicky také GNOME (příklad z Ubuntu). Tato chyba přitom byla například znát již době testování beta verzí aktuálních distribucí (příklad z Opensuse). A tak dotazy na toto téma od nešťastných uživatel plní fora, zatím co vývojáři neumí reprodukovat tento problém. Hlavně že mám zase zbytečný nejnovější kernel.
Tiskni
Sdílej:
Rozbíjejí poslední dobou vývojáři více a více důležitých funkcí a nebo je ta brake-rate pořád stejná a jen se ke GNU hrne víc lam, které je více slyšet?
Odpověď je silně závislá na úhlu pozorovatele. Ten Einstein to měl asi v hlavě dobře setříděné.V 2.6.31 je například začleněna rozsáhlá podpora KMS pro ATI karty.Je tam jen pro ATI karty z doby ledové. Majitelé čehokoli novějšího si museli počkat na jádro .32.
A to je jedna věc.Je to sice záslužné, ale z perspektivy toho, že se o fungující-nefungující podpoře opensource ATI hovoří-nehovoří už X let, by mi bylo zcela u prdele, jestli KMS bude teď nebo za měsíc. A celou tu dobu spolehlivě fungují uzavřené ovladače.
Ale hlavně, že je to zbytečnost, protože nám náhodou něco nefunguje.Je to docela závažná chyba, která asi nasrala spoustu lidí a upřímně přiblížila práci v KDE k nepoužitelnosti. Představte si, že by najednou v nové verzi Vašeho prohlížeče začal být veškerý text bílým písmem na bílém pozadí. Je to triviální chyba, na kterou určitě existuje triviální oprava, a co jako? To si to má každý uživatel jít opravit, když chce číst web? Lidé jsou na rozbité věci podstatně citlivější, než na novinky.
Fedora v tom případě není user-friendly.To tvrdil kdo a kdy? Já zase slyšel, že je to jen vývojová platforma RedHatu, kterou může používat i veřejnost, když bude chtít a bude mít na to koule.