Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
S novými Office jsem pracoval jen pár minut, ale myslím si, že na rozdíl od docela trapných Windows Vista je to inovace a pokrok.Mně tedy rozhraní Office 2007 „jedno tlačítko vládne všem“ připadá jako to nejhorší, co jsem v GUI od MS viděl – zlatá Sponka nebo schovávající se menu. Že má MS Office příliš mnoho funkcí je možná pravda. Ale schovat před uživatelem úplně všechny funkce mi nepřipadá jako dobrý nápad. Víte, jak teď vypadá práce s MS Office? Hledáte nějakou funkci, musíte postupně kliknout na každou záložku (třeba taková funkce „vložit sloupec“ může podle mne být logicky zařazena asi tak pod polovinou záložek, takže musí pokaždé hledat, kde vlastně je), zobrazí se vám zase jenom obecné názvy, a musíte si tipovat, jestli by ten název (nebo ikona) mohl souviset s tím, co chcete udělat – pak případně můžete malinkou šipečkou rozbalit nabídku a konečně se dozvíte, jak se ta funkce jmenuje. Pro lidi, kteří bez přemýšlení kliknou na obrázek tiskárny a je jim jedno, co to udělá, je to možná lepší. Pro mne je to ale katastrofa – třeba když chci vidět, jaké všechny volby ohledně tisku program nabízí, abych se případně rovnou vyhnul volbě „tiskni, jak tě to napadne“ a zvolil tisk s nastavením možností tisku… Nebo v Outlooku, kde je několikrát „vložit“, a jednou je to text ze schránky, jednou soubor jako příloha… Asi bych se na to video měl podívat, protože mám asi malou fantazii, abych si dokázal představit ještě něco horšího, než současné GUI MS Office 2007. Ale zase je fakt, že takovou radost, jako po několika minutách používání Office 2007 jsem už dlouho ze žádného softwaru neměl. Když jsem Office 2007 spustil poprvé a zjistil jsem, že funkce jako uložení souboru, otevření souboru nebo tisk nejsou nikde dostupné, přemýšlel jsem, jestli jsem se zbláznil já nebo programátoři Microsoftu. Vzhledem k tomu, že jsem to prostředí spíš jenom zkoumal a ty funkce jsem nepotřeboval, nechal jsem to být, třeba se časem samy objeví… Pak mne začalo rozčilovat to velké logo Office, které zabírá zbytečně velkou plochu a je tak divně šejdrem umístěné částečně v záložkách, částečně nad nimi. Tak jsem na to zkusil kliknout, jestli to nepůjde vypnout – a ono to bylo menu! A v něm uložení souboru, otevření, tisk… To bylo radosti…!
Tiskni
Sdílej: