Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
V posledních několika dnech jsem viděl pár video-prezentací, tak chci poreferovat zdejší komunitě.
Na prvním videu byl mnohými nenáviděný Miguel de Icaza při povídání v Microsoftí hlásné troubě Channel9. Líbilo se mi, jak vysvětloval v této proprietární Mekce výhody opensource: Proprietární soft je hezký byt, který si najmete, může se vám v něm bydlet dobře, ale když chcete zbourat příčku, jste odkázáni na majitele. Opensource je bejvák, který vlastníte. Nemusí to být to nejluxusnější místo na světě, ale když chcete zedníky, tak si je prostě zavoláte. Nevím jak vy, ale já takové pocity mám taky.
Druhé video jsem shlédl na doporučení známého uřvaného demagoga Radka Hulána. A líbilo se mi, jedná se o přednášku o vývoji nového GUI v Office 2007. Původně jsem si myslel, že Moft k tak radikálnímu redesignu přistoupil proto, aby se odlišil od konkurenta OOo, který mu už ve funkcionalitě pomalu dýchá na záda. Prezentovaným důvodem ale byl fakt, že každá další verze MSO obsahovala víc a víc funkcí a uživatelé s v tom začínali ztrácet. To je podpořeno moc hezkou statistikou, na které je opravdu vidět to bobtnání od časů Wordu 1.0.
Termín, který mě zaujal je "pocit mistrovství": když pracujete se softem, jehož funkcionalita je pro vás předvídatelná, máte pocit, že kontrolujete situaci. Pokud máte před sebou bestii s milionem ikonek, kterým nerozumíte, rozhodně se dobře necítíte.
Poté, co vývojáři dospěli k názoru, že stávající systém toolbarů a menu je neúnosný, začali vytvářet různé návrhy, jak to celé předělat. Přednášející ukazuje různé mockupy, některé ve Flashi, některé jako čmáranice na papíře, některé jako živý soft. Ocenil jsem, že je zmíněn známý fakt, že když má člověk před sebou široké spektrum možností, je neuvěřitelně těžké si vybrat. Oni v takové situaci byli, výsledné MSO zas tak radikální nejsou, ale různé nástřely byly docela úchylné.
Též se mi líbilo, že přiznali některé minulé omyly (pan sponka, skrývání položek v menu (skrývání mi nepřišlo tak špatné, zato pana sponku jsem fakt nesnášel)).
S novými Office jsem pracoval jen pár minut, ale myslím si, že na rozdíl od docela trapných Windows Vista je to inovace a pokrok. To úsilí, které tomu věnovali, bylo řekněme "proprietární", investovali spoustu energie do vytváření prototypů a testovali to hordě uživatelů. A teď na tom budou chtít vydělat.
BTW: Jeden z dotazů po přednášce je od člověka se španělským přízvukem, který "kdysi napsal tabulkový kalkulátor"
Tiskni
Sdílej:
S novými Office jsem pracoval jen pár minut, ale myslím si, že na rozdíl od docela trapných Windows Vista je to inovace a pokrok.Mně tedy rozhraní Office 2007 „jedno tlačítko vládne všem“ připadá jako to nejhorší, co jsem v GUI od MS viděl – zlatá Sponka nebo schovávající se menu. Že má MS Office příliš mnoho funkcí je možná pravda. Ale schovat před uživatelem úplně všechny funkce mi nepřipadá jako dobrý nápad. Víte, jak teď vypadá práce s MS Office? Hledáte nějakou funkci, musíte postupně kliknout na každou záložku (třeba taková funkce „vložit sloupec“ může podle mne být logicky zařazena asi tak pod polovinou záložek, takže musí pokaždé hledat, kde vlastně je), zobrazí se vám zase jenom obecné názvy, a musíte si tipovat, jestli by ten název (nebo ikona) mohl souviset s tím, co chcete udělat – pak případně můžete malinkou šipečkou rozbalit nabídku a konečně se dozvíte, jak se ta funkce jmenuje. Pro lidi, kteří bez přemýšlení kliknou na obrázek tiskárny a je jim jedno, co to udělá, je to možná lepší. Pro mne je to ale katastrofa – třeba když chci vidět, jaké všechny volby ohledně tisku program nabízí, abych se případně rovnou vyhnul volbě „tiskni, jak tě to napadne“ a zvolil tisk s nastavením možností tisku… Nebo v Outlooku, kde je několikrát „vložit“, a jednou je to text ze schránky, jednou soubor jako příloha… Asi bych se na to video měl podívat, protože mám asi malou fantazii, abych si dokázal představit ještě něco horšího, než současné GUI MS Office 2007. Ale zase je fakt, že takovou radost, jako po několika minutách používání Office 2007 jsem už dlouho ze žádného softwaru neměl. Když jsem Office 2007 spustil poprvé a zjistil jsem, že funkce jako uložení souboru, otevření souboru nebo tisk nejsou nikde dostupné, přemýšlel jsem, jestli jsem se zbláznil já nebo programátoři Microsoftu. Vzhledem k tomu, že jsem to prostředí spíš jenom zkoumal a ty funkce jsem nepotřeboval, nechal jsem to být, třeba se časem samy objeví… Pak mne začalo rozčilovat to velké logo Office, které zabírá zbytečně velkou plochu a je tak divně šejdrem umístěné částečně v záložkách, částečně nad nimi. Tak jsem na to zkusil kliknout, jestli to nepůjde vypnout – a ono to bylo menu! A v něm uložení souboru, otevření, tisk… To bylo radosti…!