Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Tak jsme dvanáctého dubna měli Den kosmonautiky. Při té příležitosti jsem si četl příslušný článek na Wikipedii, kde jsou dokonce přepisy rádiové komunikace Gagarina s řídicím střediskem.
Docela mě pobavilo, že Gagarin sice měl zamknuté manuální ovládání - soudruzi si totiž nebyli jistí, jestli člověk ve stavu beztíže nezešílí. Měl na palubě obálku, kde byl číselný kód, který řízení odemkne. Dle mého sečtělého kamaráda se dokonce původně počítalo s tím, že na palubě žádná obálka nebude a v případě potřeby kosmonaut obdrží kód rádiem - Koroljev ale nevěřil, že rádio bude fungovat, tak Gagarinovi obálku tajně dal.
Teď ale čtu Bratry Karamazovy a konečně jsem pochopil, jak to ti Rusové s tím šílenstvím mají. On totiž Dostojevský u každé druhé postavy řeší, jestli není šílená, a když ne, tak zda zešílet může (a za jakých okolností). A Dostojevskému já věřím.