Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »#include <stdint.h> inline int sys_write(int fd, char const* text, uint32_t length) { uint64_t retval; asm volatile ( /* SYSCALL instruction invokes the kernel */ "syscall" /* return value will be read from rax */ : "=rax"(retval) /* where the input arguments should be placed */ : "a"(1), /* eax = syscall number */ "D"(fd), /* argument 1 (fd) goes to rdi/edi */ "S"(text), /* argument 2 (text) goes to rsi/esi */ "d"(length) /* argument 3 (length) goes to rdx/edx */ /* registers that may contain garbage after the call - for syscalls, they are rcx, r11 */ : "rcx", "r11" ); return retval; } inline void sys_exit() { asm volatile ( "syscall" : : "a"(60), "D"(0) : "rcx", "r11" ); } void _start() { sys_write(1, "Hello world!\n", 13); sys_exit(); }
all: gcc tinyhello.c -o tinyhello --static -nostdlib -Ttinyhello.lnk -Ofast -nostartfiles -nodefaultlibs -s -fsyntax-only size: du -b tinyhello | awk '{print $$1}'
Bez žiadnej zmeny – takže kopia od pôvodného autora.
OUTPUT_FORMAT(elf64-x86-64) ENTRY(_start) SECTIONS { . = SEGMENT_START("text-segment", 0x400000) + SIZEOF_HEADERS; .text : { *(.text); *(.rodata*); } /DISCARD/ : { *(*); } }
Preklad | Výsledok |
---|---|
Bluebear kód a preklad | 864 B |
S mojimi úpravami/prekladom | 496 B |
Ušetrené: | 368 B (42,59 %) |
Tiskni
Sdílej:
nóóóó a kolik ztoho je jakoby samotnej ten helloworld string?? :O :D