Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
7.5Mb/s datový tok na 8Mbit lince je docela maso, první co jsem udělal bylo vlastní nastavení programů (bez HD verzí) Navíc pokud běží IPTV router odmítá připojit další stroj (PC-drát/tablet-WiFi), zkoušel jsem natvrdo přiřadit IP adresy ale chyba bude asi jinde. 8-(
Jinak docela dost pořadů v AJ s titulkama bývá na Discovery.
Ale zkus jim zavolat a ted megabit ti pridaji.Vždycky to záleží na parametrech. Pokud se mu tam drží synchro stěží na 8Mb, tak mu ten mega navíc nastavovat ani nemá cenu, protože mu to hned začne padat. Což by tak nevadilo, ale než to projde procesy zase zpět, tak to trvá půl dne, za předpokladu že to nikdo neposere :P
Takže snad až později až dají na ústředny pořádné VDSL slamy.To určitě bude DSLAMem za jednotky až desítky milionů a ne stoletým vedením, či modemem, který se k tomu dává za korunu :D
A co mne nejvíc nasralo už před lety že najednou začal kyslík zpoplatňovat pevné adresy a většinou je i problém se přes tu jejich dynamickou IP dostat domůTady je zapotřebí rozlišovat dvě věci. Pevné IP adresy nebyly imho zdarma přidělovány nikdy. Veřejné ano, ale mohly se jednou za čas měnit, když si někde automaty usmyslí, či proběhne změna topologie. To co se na VDSL dává dnes je dvojitý NAT. Tedy jeden NAT u tebe na modemu a druhý NAT někde u O2, za kterým jsou další tisíce zákazníků. Pak se z vnějšku domu imho nedostaneš, ať děláš co děláš.
a porad se i po upgrade na verejnou pres ni dostanu domu z vnejsku - sleduji psa na R-Pi (NAT na modemu jde nastavit). Spis je skoda, ze IPv6 je pro nove zakazniky zadara, ale pro stare neJo. Jen nově zřízení zákazníci dostávají to co jsem říkal, ten dvojitý NAT. Proto taky dostávají tu šestkovou, jako určitou kompenzaci, aby se dovnitř dostali alespoň nějak. Alespoň tak mi to bylo řečeno.
sleduji psa na R-Pi:D