Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
nikomu nedovolí k pistoli pořízené na sebeobranu vlastnit bubnové zásobníky na dvěstě nábojůje příliš lehkovážně řečené. Ty různé limity ve směrnici jsou dost striktní - např. pro automatické zbraně končí již na 20 nábojích a pro poloautomaty či manuály na 10 nábojích. To je dost málo a bude to vyžadovat úpravu mnohých "běžných" zbraní, resp. podávacích ústrojí.
Bude to vyžadovat úpravu ústrojí? To jsem nevěděl. Mohl byste trochu rozvést, jakých zbraní se to týká?Všech, které se "ládují" (mnohé pušky, brokovnice, některé pistole, atd.) a dále všech zásobníků (dnes se běžné kapacity pro poloautomaty pohybují těsně pod 20 nábojů). Google je kamarádem pro stovky, či spíše tisíce příkladů.
+1, to, že je útočník smrtelně raněný, neznamená, že okamžitě přestane páchat škody
Velmi by prospělo, kdyby si autor příspěvku tu směrnici a věci, na které se odkazuje přečetl.Já nevím jestli to nad čím tady autor zápisku brečí je směrnice na kterou odkazuju. Proto taky otazník na konci. Všude vidím nářky, Chovanec se zbraní v ruce hájí naše práva, ale odkaz na znění směrnice která tak šíleně porušuje naše svobody nevidím abych si ji mohl přečíst. Předpokládám že autor zápisku ví o kterou směrnici jde když o tom zápisek píše.
O zákazu zbraní nemůže být řeč.Jestli jsem to dobře pochopil u nás se dotýká směrnice především Sa vz. 58, ne? Ta tímto putuje do kategorie A.
No, já také sním o tom že by všechna auta jezdila na elektřinu, ale protože jsem realista a navrch mám vzdělání v odpovídajícím směru, je mi jasné že ty smrady budu čuchat ještě hodně dlouho. Nejspíš dokud nedojde ropa.Elektrika není nutností. LPG, LNG [1],[2], E85, …
Jenže to je pořád spalování a kvedlající písty.A? Čím víc spaluješ vodíku, tím lépe. Výstupem spalování vodíku a kyslíku je vodní pára. A čím efektivněji je spaluješ, o to míň polutantů dostaneš jako výstup. Už teď v Asii platí (myslím jde o Singapur nebo Peking) že v době smogové špičky se do centra jinak než na LPG rikše (čím menší váha stroje o to efektivnější využití paliva) nedostaneš. Pokud jedeš na naftu a z výfuku ti letí černý prach je jasné že musíš vysadit spousty a spousty stromů aby si to vykompenzoval.
Představa aut s tlakovými nádobami narvanými stlačeným vodíkem není příliš příjemná. Minimálně aby někdo občas na silnicích zasypal ty krátery, že..Proto je furt navázaný na nějaký uhlík. Třeba v případě LNG jde převážně o kryogenicky zmražený a zkapalněný metan. Představa aut jezdících po silnici s kryogenicky zmraženým plynem taky nic moc, ale furt lepší než ten vodík. A u benzínky si z toho můžeš udělat video.
Myslím, že jediným rozumným kompromisem na příštích 50 let jsou hybridní pohony benzín+baterie.Ta elektrika sama ze zemi neskáče a taky se musí z něčeho produkovat.
Nepleť si vodík a LPG.Nepletu ale ať už butan, tak hlavně propan mají k vodíku mnohem blíže než benzín či nafta.
A asi nikdo nezaručí, že při spalování vodíku se vzduchem v klasickém spalovacím motoru nevzniknou nějaké NOx a kdo ví co ještě.Zaručuje. Obsah kyslíku v palivu samotném.
A LPG je také fosilni palivo.LPG jo ale ještě nižší plyny/alkany (metan a etan) jsou navázané na jiné zdroje než jsou naftová pole.
Ty zkapalněné plyny jsou vhodné spíš pro hořák, než do válce.Však to taky bude STAGE2.
A v Brazílii kvůli tomu vypalují prales.Jinak když by ty pralesy nekácely kvůli cukrové třtině kterou aspoň využijou doma, tak by ho likvidovali pro sóju na vývoz. To je prašť jak uhoď.
"různé směsi všelijakých hořlavin"Jó, Trabant nebo Wartburg zbaštil všechno včetně ředidla
E85 a vůbec ty biosložky v palivech jsou strašný svinstvo. Všechno se to dělá jen kvůli politice, kvůli jakýmsi uhlíkovým tentononcům vzešlým z chorých mozků.... Naředíme uhlíkaté palivo uhlíkatým palivem. Něco nepasuje? Jo, nepasuje to, pořád máme uhlíkatý palivo a z něj co2. A tak se dohodnem že to jedno uhlíkatý palivo uhlíkatý není. Něco nepasuje? Jo je to lež. A tak to okecáme tím že to uhlíkatý palivo jsme vyrobili tak nějak správně takže se to jako nepočítá. No a jak se to správné uhlíkaté palivo vyrábí? No z rostlinek a to je správně. A kde se vezmou ty rostlinky? No na poli. vezme se pár obrovských strojů poháněných obrovským šestiválcem od pana Diesela a jezdí se sem tam. A do těch strojů se lije... no hádejte.To je tezky, ty se v tom snazis hledat zdravy rozum, a tim podryvas autority. Podivej se na takovy olej, rostlinny, z repky treba. Kdyz ho koupis v Kaflandu v 5ti litrovem kanystru, v klvalite pro lidskou spotrebu, je to ta nejuzasnejsi vec, co se musela mohutne zadotovat z penez, ktere urednik vytahl z kapsy nekomu, kdo je vydelal praci, a formou zemedelske dotace se ten olej mohutne podporuje, aby byl levny, a abys u poklady zaplatil polovinu toho, co stalo ho vypestovat. Ale podruhe, ten stejny olej, kdyz je koupeny u benzinove pumpy a je urceny ke spaleni v dieselu, tak na nej ten stejny stat dava gigantickou spotrebni dan, abys zaplatil aspon 2-3x vic, nez kolik stalo ho vypestovat. Olej je sice stejny, ale jednou je to olej ideologicky zadany, politicky spolehlivy, a proto podporovany, a podruhe je ten stejny olej ideologicky zavadny, politicky nevhodny, a proto zdaneny velkou spotrebni dani.
Všechno se to dělá jen kvůli politiceA není to náhodou ekonomická politika? Dokud se jezdilo na ropné produkty, jediný kdo s cenou PHM mohl hýbat byly ropné koncerny (mám pocit že ve zdejší hantýrce se to jmenuje vendor lock-in). Teď když prostě přesáhne nabídka určitou mez, jednoduše se začne jezdit na jiné palivo a poptávka půjde dolů společně s cenami ropných PHM ať si budou šejkové stanovovat ceny a podmínky jaké chtějí. A že má míň emisí CO2 je bonus.
ale proto že mají spousty odpadu z cukrové třtiny a to se dá výhodně použít a je to výhodnější než dovoz ropy.A u nás se E85 dělá z něčeho jiného? I u nás se E85 vyváží přímo z cukrovarů. Amíci zas zužitkujou nekonečné kukuřičné plány a můžou se vykašlat na ropné výboje na Blízkem východě.
"Časem jistě pochopíš i to, že snaha odzbrojit občany je vlastní totalitním režimům."To chápu velmi dobře, a dokonce i v opačném směru. Režim snažící se odzbrojit občany beru jako totalitní, a je mi jedno jestli v jeho čele stojí nedostudovaný malíř nebo knihkupec bez maturity: https://www.youtube.com/watch?v=nFlAMM1RHts
Proč se to nerozšířilo?
Ne, vážně: technicky tomu nic nebrání? Tohle mě totiž taky napadlo a říkal jsem si, proč se to už dávno nepoužívá.
Sice tam budou ztráty konverzní na elektřinu a zpět, ale ztráty má i točení ozubenými koly a hlavně by ten motor mohl jet na optimální otáčky a dost by to pomohlo i při neustálém brzdění a rozjíždění ve městě (a může tam být i rekuperace).
Odhaduje se, že průměrný cyklista „ve formě“ může podávat výkon zhruba 3 watty na každý kilogram své váhy po dobu jedné hodiny, tedy okolo 200 wattů v případě sedmdesátikilového cyklisty.Tak mě napadá, nechceš si to osvětlení předělat na LEDky? Bys ušetřil hromady výkonu motoru.
Tak mě napadá, nechceš si to osvětlení předělat na LEDky?No něco vymyslet budu muset protože mě dneska stavěla Policie ČR s poznámkou že svítím jak světluška.
Nešel by použít motor, kde jsou na rotoru jen magnety?
Český vynález
Opravdu?
Originally all large industrial DC motors used wound field or rotor magnets. Permanent magnets have traditionally only been useful on small motors because it was difficult to find a material capable of retaining a high-strength field. Only recently have advances in materials technology allowed the creation of high-intensity permanent magnets, such as neodymium magnets, allowing the development of compact, high-power motors without the extra real-estate of field coils and excitation means.Prostě nikdy nebyly dost silné magnety, takže se to mg. pole generovalo ve statoru i rotoru z vinutí (pokud máte doma klasickou 3f cirkulárku z totality, tak ta bude mít taky "vinutí" na rotoru). Taky nezapomeň na to, že bys potřeboval opravdu velký blok neodymu abys utáhl třeba kamión. A hlavně tyhle silný magnety jsou strašně křehký, pokud by byly montovaný do kola, tak by na klasické české silnici vydržely tak 5 minut
To se nevylučuje – zrovna tady, kdyby nabídli vhodný produkt v pravý čas, tak mohli udělat skvělý obchod s poštou a akcionáři by byli spokojeni.
Naše socialistická vládaIdiot detected.
Myslím, že Česká republika je jeden z mála ostrůvků svobodySe divím, jaký debilnosti jsou naše média schopna vtlouct lidem do hlavy. No, ale pak se nesmíš divit, že lidi volí čuráky jako je Babiš, Sobotka nebo Zeman...
Vážně zranit se dá čímkoliv, kuchyňským náčiním, věcma z dílny, náhodným tupým předmětem.
Rozdíl je v tom, že smyslem existence zbraně je zraňování/zabíjení (potažmo vyhrožováním tím).
Rovněž je střelná zbraň o dost efektivnější, zvláště při impulzivním jednání (např. sebevraždy). Ne jak lžička.
smyslem existence zbraně je zraňování/zabíjení (potažmo vyhrožováním tím).
Nebo obrana před zraňováním/zabíjením, obrana legitimních zájmů. Tzn. stále je to jen nástroj a záleží na tom, kdo ho k čemu použije – sám o sobě je neutrální a může být použit pro dobro i zlo.
obrana před zraňováním/zabíjením
Obrana tím, že zraníš/zabiješ protistranu (nebo jim tím vyhrožuješ).
když se budeš efektivně bránit, nedojde k eskalaci ale eliminaci
Což znamená bránit se lépe než útočník útočí. Čím méně fatální jsou prostředky, tím méně jsou fatální výsledky.
S pozdravemProč nosí zbraně policie, včetně té městské? Dokonce neskrytě, což je běžnému občanovi zakázáno? Aby tím provokovali k eskalaci konfliktu? Asi ne.
Hurr durr! Státní monopol na násilí!
V takové Brazílii policie používá zbraně k přepadení. V Anglii četníci pro změnu skoro ozbrojení nejsou.
Někdy to může být útěk, někdy bohužel eliminace protivníka.Jo, jenže v zemi kde každý nosí v kabelce revolver jako prostředek obrany si tak akorát koleduješ o přestřelku než nějakou eliminaci.
Jo, jenže v zemi kde každý nosí v kabelce revolver jako prostředek obrany si tak akorát koleduješ o přestřelku než nějakou eliminaci.
O které zemi mluvíme? Např. v USA má povolení pro skryté nošení necelých 15 milionů lidí, tj. 6% dospělé populace. A samozřejmě to neznamená, že když má člověk povolení, že tu zbraň opravdu nosí. Takže ve skutečnosti i v USA má revolver v kabelce pár lidí ze sta. Nemluvě o tom, že takhle to nefunguje. Když se koncem 80. let začaly zavádět zákony o skrytém nošení (CCW), odpůrci zbraní přesně tímto strašili. Lupiči budou střílet bez výstrahy, protože nebudou riskovat, že je potenciální oběť ozbrojená. Nic takového se nestalo.
Když je někdo debil a nedomýšlí následky svých činů nebo chce škodit záměrně, tak si může stoupnout na most a házet na jedoucí auta kameny, nebo někoho strčit pod metro. To není důvod k odmítání kamenů, mostů, metra nebo zbraní.
Když se budeš bránit, tím spíš něčím vnímaným jako potenciálně efektivním, výrazně zvyšuješ riziko eskalace sporu.
To není jisté. Ve skutečnosti drtivá většina "použití" palné zbraně v USA vypadá tak, že napadený vytáhne pistoli a útočník uteče. Nikdo tím nepřišel k žádné úhoně. Zatímco beze zbraně by to skončilo v nejlepším případě okradením, v horším třeba i vraždou.
Mícháš dohromady dvě věci. Jasně že většina bojových umění doporučuje vyhnout se fyzickému střetu.1
Ale když už na ten střet dojde, tak je nepoužití zbraní/násilí na obranu špatná volba2, protože jednak ztratíš to, co se snažíš chránit (majetek, zdraví, životy, informace atd.), a jednak protivník získá – posílí ho to, pořídí si díky tomu více zbraní a pomocníků, bude moci uplatit více policajtů atd. a příště napadne někoho, na koho si dřív netroufal. A zlo bude akorát posilovat.
[1] předcházet nebezpečným situacím, utéct, obelstít protivníka, uklidnit konflikt atd.
[2] byť někdy jsou ty ostatní ještě horší – když má protivník jasnou převahu
Nebo obrana před zraňováním/zabíjením, obrana legitimních zájmů.Normální lidi nosí v kabelce pepřák a svůj majetek si zabezpečují zabezpečovačkou, alarmy, kamerovými systémy a většinou dokonce blbým zámkem. Nemají potřebu postavit k plotu stráž se střelnou zbraní v ruce a rozkazem zastřelit každého kdo ten plot přeskočí a dovolí si majitele ochuzovat o jeho jedinečná a nezpochybnitelná majetková práva. Bránit své legitimní zájmy se zbraní v ruce mají potřebu obyvatelé různých banánistánů v Africe či Jižní Americe. Jsme v Evropě v 21.století, proboha. Tady to zvládneme i lépe.
Každý má mít právo bránit (...) majetek
Ani ne.
Když někoho zastřelíš při ochraně majetku, je to vražda.
Proč hned zastřelit? Tady se právě ukazuje výhoda palných zbraní. Velmi často postačí pouhá hrozba zbraní, aby pachatel zanechal své činnosti. Nemluvě o tom, že útok proti majektu se velmi snadno může změnit v útok na zdraví nebo život a tady už je i zastřelení přípustné.
Když někoho zastřelíš při ochraně majetku, je to vražda. Proč? Protože v případě majetku se nejedná ani o nutnou obranu, ani o krajní nouzi.Co je to za nesmysl? Nevis, o cem hovoris. Precti si platne paragrafove zneni NO a KN. A zapremyslej, proc jsou ozbrojeni treba strazni, kteri prevazi penize, sperky, nebo zlato. Maji zbrane a maji pravo je pouzit na ochranu majetku. Oni maji samozdrejme PRAVO pri ochrane zdravi, zivota a majetu pouzit vsechny prostredky, a jakakoli obrana, ma-li byt uspesna, MUSI byt silnejsi nez utok, a muze pouzit dokonce i neprimerene prostredky, a muze dokonce pouzit i zjevne neprimerene, NESMI vsak pouzit zcela zjevně nepřiměřene prostredky vuci způsobu útoku.
Maji zbrane a maji pravo je pouzit na ochranu majetku.
Zastřelení člověka, který útočí na majetek, téměř jistě nebude uznáno jako nutná obrana. Nicméně, jak už jsem napsal, hranice mezi útokem na majetek a útokem na život či zdraví je velmi tenká a potom už je právní situace pro obránce podstatně příznivější.
Zastřelení člověka, který útočí na majetek, téměř jistě nebude uznáno jako nutná obrana.
1) Pokud se ti škůdce vloupal do domu, je zcela jistě nebezpečný a máš právo se obávat o život – vzbudíš se v noci, slyšíš šramot, vidíš postavu, která drží něco v ruce – ta postava zaútočila na tvůj dům a teď jde zřejmě zabít tebe nebo někoho z tvých blízkých – ustřelit tomu hlavu je celkem jasná volba – pokud máš čím – pokud ne, tak se to aspoň pokusit umlátit.
2) Pokud ti škůdce ukradne nebo zničí majetek, na který jsi vydělával třeba rok, tak tě obral o rok života – a to není zrovna málo. Útok na majetek je útok na tvůj život (byť ne na celý) a ty máš (morální a ve slušném státě i legální) právo se bránit.
1) Pokud se ti škůdce vloupal do domu, je zcela jistě nebezpečný a máš právo se obávat o život – vzbudíš se v noci, slyšíš šramot, vidíš postavu, která drží něco v ruce – ta postava zaútočila na tvůj dům a teď jde zřejmě zabít tebe nebo někoho z tvých blízkých – ustřelit tomu hlavu je celkem jasná volba – pokud máš čím – pokud ne, tak se to aspoň pokusit umlátit.
Jistě, tohle není útok na majetek.
2) Pokud ti škůdce ukradne nebo zničí majetek, na který jsi vydělával třeba rok, tak tě obral o rok života – a to není zrovna málo. Útok na majetek je útok na tvůj život (byť ne na celý) a ty máš (morální a ve slušném státě i legální) právo se bránit.
Já s tím problém nemám, ale obávám se, že soudce by to viděl jinak.
Čoveče, aby ses z toho majetkové vlastnického práva náhodou neposrals…
Tak zrovna pro tento problém jsem již před lety vymyslel geniální řešení, jak zlepšit svět. Lidé, kteří lpí na majetku, by si svůj majetek označili, např. samolepkami. Lidé, kteří na majetku nelpí (pracovně je označme jako sluníčkáře), by si majetek neoznačovali. Zloději by okrádali přednostně ty neoznačené a všichni by byli spokojeni.
Lidé, kteří lpí na majetku, by si svůj majetek označili, např. samolepkami.Jsem zlomyslný. Takový označený bych kradl jako první abych nasral majitele. Tragedy of commons je jeden extrém, přespřílišné lpění na majetku které způsobuje chemické změny v mozku postiženého extrém druhý. Bohužel druhý extrém je pro postsocialistické obyvatele typický.
Ani v tu chvíli bys nepoužil zbraň?Kterou když žádnou nemám?
Běžný výklad: Obrana majetku, která má za následek vážné zranění nebo smrt je považována za „zcela zjevně nepřiměřenou“. Takže zbývá primárně to vyhrožování a obrana až pokud s jistotou nepůjde jen o majetek.
Běžný výklad: Obrana majetku, která má za následek vážné zranění nebo smrt je považována za „zcela zjevně nepřiměřenou“. Takže zbývá primárně to vyhrožování a obrana až pokud s jistotou nepůjde jen o majetek.
Když zloděj utíká s vaší ukradenou věcí a vy ho střelíte do zad, tak jste bránil majetek a nepůjde o NO. Ovšem velmi snadno se může stát, že zloděj s ukradenou věcí vás zároveň napadne (třeba mu blokujete únikovou cestu a v ruce drží páčidlo), a to už je úplně jiná právní situace.
Normální lidi nosí v kabelce pepřák
Když např. ženská zažene útočníka petřákem, tak příště napadne nějakou, která pepřák nemá – zatímco kdyby mu ta první ustřelila hlavu nebo ho pobodala nožem, tak už žádnou další nenapadne. Tím nechci říct, že každý musí tu obranu dotáhnout až dokonce (ne každý na to má) a pořád je lepší mít aspoň ten pepřák než nic. Ale obrana, která je příliš šetrná ke škůdcům (nechá je odejít), je z dlouhodobého globálního hlediska neúčinná.
Je lepší eliminovat škůdce, dokud je ještě malý a např. „jen“ krade a loupí, než čekat, až vyroste a posílí a pak se potýkat s velkými gangy a organizovaným zločinem, který (ten tehdy jen zloděj) vybudoval.
svůj majetek si zabezpečují zabezpečovačkou, alarmy, kamerovými systémy a většinou dokonce blbým zámkem
Všechno tohle ale spoléhá na to, že nakonec někdo s tou (alespoň) pistolí přijde a udělá pořádek. Zloděje to má jen zdržet a minimalizovat škody, které za tu dobu stihne napáchat. Kdyby tady ta hrozba fyzického zákroku nebyla, tak jsou ti všechny ty kamery, alarmy a zámky k ničemu.
Bránit své legitimní zájmy se zbraní v ruce mají potřebu obyvatelé různých banánistánů v Africe či Jižní Americe. Jsme v Evropě v 21.století, proboha. Tady to zvládneme i lépe.
Vzhledem k tomu, že Afrika se snaží nastěhovat sem k nám, tak to budeš muset řešit i tady – spousta lidí v té „Evropě 21. století“ se o svojí bezpečnost obává a úroveň ochrany, kterou jim poskytuje státní policie, považují za nedostatečnou.
zatímco kdyby mu ta první ustřelila hlavu nebo ho pobodala nožem, tak už žádnou další nenapadne (...) Ale obrana, která je příliš šetrná ke škůdcům (nechá je odejít), je z dlouhodobého globálního hlediska neúčinná.To zní dost jednoznačně. K tomu šikmá plocha:
Je lepší eliminovat škůdce, dokud je ještě malý a např. „jen“ krade a loupí, než čekat, až vyroste a posílí a pak se potýkat s velkými gangy a organizovaným zločinem, který (ten tehdy jen zloděj) vybudoval.
Kdo lže, ten krade a kdo krade, může i zabít!
Např. (pokus o) znásilnění mi jako menší kriminalita nepřijde, viz
Když např. ženská zažene útočníka petřákem, tak příště napadne nějakou, která pepřák nemá – zatímco kdyby mu ta první ustřelila hlavu nebo ho pobodala nožem, tak už žádnou další nenapadne.
Střílet děti, které v obchodě kradou žvýkačky, je samozřejmě nepřiměřené – nicméně ani ty by neměly uniknout bez trestu – měly by být odchyceny a předány rodičům nebo policii.
Ale eliminovat škůdce, který se ti vloupal do domu nebo tě napadl na ulici, to už přiměřené je.
a pak se potýkat s velkými gangy a organizovaným zločinem, který (ten tehdy jen zloděj) vybudoval.Že těch gangů tady ale máme. Pravděpodobně důsledek toho že nejsme černí, mladí a neklidní…
Vzhledem k tomu, že Afrika se snaží nastěhovat sem k nám, tak to budeš muset řešit i tady – spousta lidí v té „Evropě 21. století“ se o svojí bezpečnost obává a úroveň ochrany, kterou jim poskytuje státní policie, považují za nedostatečnou.Každá spěchá do bývalého Sovětského bloku, aby tady kvetl. Sem se cpou akorát Slováci, Poláci, Ukrajinci a Rusové (což je taková druhá Afrika).
Normální lidi nosí v kabelce pepřákNope:
Denmark: Possession is illegal for private citizens. Greece: Such items are Illegal. They will be confiscated and possession may result in detention and arrest. Iceland: Possession of pepper spray is illegal for private citizens. Ireland: Possession of this spray by persons other the Garda Síochána (national police) is an offence under the Firearms and Offensive Weapons Act. Netherlands: It is Illegal for civilians to own and carry pepper spray. Norway: It is illegal for civilians. Turkey: It is illegal for civilians. United Kingdom: Pepper spray is illegal... Belgium: Pepper spray is classified as a prohibited weapon.A to jsem dal hledat jenom "illegal" a "offence" a jen na Evropu.
Czech Republic: Possession is legal.Ani by mě nenapadlo že žijeme na jednom z posledních ostrůvků zdravého rozumu v Evropě. Chudáci Slováci:
- Police also encourage vulnerable groups like pensioners and women to carry pepper spray
Slovakia: It is classified as a self-defense weapon.
- It is available to anyone over 18.
- Use against humans is officially prohibited.
Ještě efektivnější jsou třeba nervové plyny či jiné plynné a kapalné jedy. No střelné zbraně listu v popularitě vévodí.
Trik je v tom, že některé věci je možné s různou mírou úspěšnosti regulovat (výbušniny, palné zbraně, jedy), zatímco předměty běžné denní potřeby (nože, náklaďáky) regulovat nemůžeme. Popravdě mě dost překvapilo, že na ty náklaďáky přišli tak pozdě, mě to napadlo již před několika lety. Efektivita navíc vychází stejně nebo i lépe než u Kalašnikova nebo výbušnin.
Jak pro koho. Pro mě by bylo jednoduší vyrobit nějaký jed či výbušninu (třeba i z LPG) než odřídit náklaďák. Tak levej jsem. Střelné zbraně mají ovšem problém ten že jediná bariéra je pojistka a spoušť a to zvládne i idiot po lobotomii.
Teroristických útoků s legálně drženými palnými zbraněmi je docela málo. Střílení do lidí v praxi není tak jednoduché, jak to vypadá. Např. tento jouda zranil osm lidí, ale naštěstí nikoho nezabil. Výroba výbušniny také není tak jednoduchá, je potřeba mít nějaké znalosti, výroba produkuje zápach, látka je nestabilní atd. Nevím, co se dá vyrobit z LPG, ale efektní výbuch ještě neznamená, že to zabije hodně lidí. To samé s jedem. Ono se to snadno řekne - otrávíme vodárnu. Ale i když obstarám jed, co s ním budu dělat? Nasypu do vodárny? Než se jed dostane k lidem, tak se natolik naředí, že ztratí účinek.
zatažení za kohoutek.
Víte vůbec, o čem mluvíte? K čemu je na palné zbrani kohoutek a co se s ním dělá?
a proto je jejich zvýšená koncentrace mezi běžnou populací problém.
Co je zvýšená koncentrace? Je v ČR zvýšená koncentrace zbraní? A máme s nimi v ČR problém?
Rozdíl je v tom, že smyslem existence zbraně je zraňování/zabíjení (potažmo vyhrožováním tím).
To je nesmysl. Zbraně se používají pro mnoho účelů - zábava, sport, lov, obrana, sběratelství. V ČR je registrováno asi 800 tisíc zbraní, kterými je ovšem ročně spácháno kolem 15 vražd. Z toho je vidět, že jen naprosto zanedbatelná část legálně držených zbraní je použita ke svému údajnému "smyslu existence".
Zbraně se používají pro mnoho účelů - zábava, sport, lov, obrana, sběratelství.
Z toho dvě jsou principiálně zraňování/zabíjení (potažmo vyhrožováním tím), další dvě jsou simulace předchozího a zbývá sběratelství… sbírat jde takřka cokoliv.
když s ním nenajede do lidí tak ho do nich naženou policajtiJo to je ten případ jak policie udělala umělou kolonu z lidí na D1 v 2013 (?) a nechala do ní nabourat maníka co jel 200km/h že?
V USA na to mají dodatek, ale prostuduj naší ústavu.
Co je zajímavé, zapomíná se na tu první část:
A well regulated militia being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms shall not be infringed.
To individualistické pojetí je až moderní výmysl zbrojařské lobby, aby si udržela byznys. Různí užiteční idioti jim to žerou i s navijákem.
To individualistické pojetí je až moderní výmysl zbrojařské lobby, aby si udržela byznys. Různí užiteční idioti jim to žerou i s navijákem.
Považujete za užitečné idioty i soudce Nejvyššího soudu USA? Před časem SCOTUS rozhodl, že Druhý dodatek chrání individuální právo na držet a nosit zbraň. Pokud si tady někdo vymýšlí, tak jste to vy.
Mozna proto, ze tim brani Ustavu pred utokem silenych levicaku. Ti jsou k nevydrzeni, neumi prohravat a poslednich par desetileti razi teorii, ze ustava je "zivy dokument", a tedy, ze neplati, co je v ni psane doslova, ale casto pravy opak, to, jak by se to dalo myslet dnes, kdyby se dost chtelo... Takze nedavno (2015) treba kreativne odvodili, ze 14. dodatek ustavy, ratifikovany v roce 1868 (!) ktery dava osvobozenym cernochum plna obcanska prava, a indianum pravo neplatit dane, znamena dnes neco uplne jineho, a v roce 2015 v tom textu nasli, ze manzelstvi je nejen mezi muzem a zenou, ale i mezi 2 osobami stejneho pohlavi. Nevim, proc jen mezi dvema, je to myslim dost diskriminujici pro lidi, co maji 0, nebo 2 a vic manzelu/manzelek, ne? Podle stejne logiky...Poměrně recentně se výrazně zvýšila angažovanost NRA v politice; např. Victory Fund od roku 1976 (podpora např. Reagana).
Mozna proto, ze tim [NRA] brani Ustavu pred utokem silenych levicaku.
Je zajímavé, jak jsou politicky angažované NGO zlé, jen když zastupují „šílené levičáky“.
Co je ještě zajímavější, zrovna zmíněný Warren E. Burger byl konzervativec, navíc nominovaný na Chief Justice Nixonem, aby právě bránil konzervativní hodnoty… a zrovna on individualistické chápání toho dodatku kritizuje.
District of Columbia v. Heller byl rozhodnut 5:4 (tj. těsně).
Což ale není podstatné.
District of Columbia v. Heller jde v zásadě proti konsistentnímu rozhodování soudů v předchozích 100+ letech.
Druhá strana tvrdí přesný opak.
Poměrně recentně se výrazně zvýšila angažovanost NRA v politice; např. Victory Fund od roku 1976 (podpora např. Reagana).
Tak to v demokracii chodí. Pokud se lidé chtějí domoci svých práv, většinou pro to musí něco udělat - tj. založit nějaké sdružení, vést kampaň, přesvědčovat veřejnost i zákonodárce atd. Ještě před pár desítkami let byla homosexualita trestná, zatímco dnes již v některých státech mohou homosexuálové dokonce uzavírat manželství a adoptovat děti. Aby toho dosáhli, museli použít stejné postupy, jako držitelé zbraní.
Viz Burgerovy výroky. (To opravdu levičák nebyl.)
Jeden soudce má určitý názor, zatímco další soudci měli názor odlišný.
Díky, záložkuju. To je perfektní příklad doublethinku, když přijde mj. na neziskovky.
Neziskovky patří k demokracii a je naprosto v pořádku, když se občané sdružují. Problém nastává, když jsou tyto organizace placeny ze státních peněz. Tím se z NGO (non-governmental organization) stává GO.
"K zachování svobody je nezbytné, aby lidé vždy měli zbraně, a také aby se učili, zejména v mládí, jak je používat." Richard Henry Lee, jeden ze zakladatelů USAAsi také jeden ze zbrojeřské lobby :-P
Například o právo ozbrojeným povstáním svrhnout totalitní vláduTřeba jako v roce 1917 nebo o pár roků později v Německu, že? Proto lidem do rukou zbraně nepatří a jsem proti tomu. Navíc jestli nemáš ve slepě schovaný nějaký tank nebo termonukleární hlavice, přeju mnoho štěstí ve svrhávání.
Třeba jako v roce 1917 nebo o pár roků později v Německu, že? Proto lidem do rukou zbraně nepatří a jsem proti tomu.
Takže jaké je vaše doporučení pro občany totalitních zemí? Držet hubu a krok? A u toho doufat, že se režim jednoho dne sám zhroutí? Nebo rozjet masivní letákovou kampaň?
A ty nekrvavé taky – zejména se osvědčily těm, kdo ze zahraničí tahali za nitky a pak danou zemi patřičně vytěžili.
zejména se osvědčily těm, kdo ze zahraničí tahali za nitky a pak danou zemi patřičně vytěžiliNe, že by to nějak záviselo na krvavosti.
já teda nemám pocit že by bolševická revoluce byla nějakým lidovým rebelstvím.Byla. A otevřela akorát dveře Bolševické revoluci. Lidé prostě nebyli spokojeni s poměry, s caristickou autokracií, válkou, s pracovními podmínkami, bůh ví s čím ještě. Ostatně původně soviety nebyly bolševické. Sdružovali rolníky, vojáky, dělníky, …
Pokud jede o zbraně, rozhodně v tom nehrály roli zbraně v osobním vlastnictví obyčejných občanů.To je fakt. Ty zbraně jim totiž porozdávali. Ještě lepší. Vždyť za Hindenburga byla Výmarská republika také pouze obyčejný stát se všemi svými složkami a nad pochodujícími SA-many se tak maximálně normální občané usmívali. Než začali pochodovat ve velkém množství a se zbraněma. Proto když někdo šermuje druhým dodatkem, akorát se mi tak stavějí chlupy na předloktí.
Spíš se mi v souvislosti s osobním držením zbraně vybavuje to proč Japonsko nikdy nenapadlo USA na kontinentě, co snad měl za války říct snad Jamamoto: "napadnout USA? Šílenství! Za každým křovím bude chlap s puškou!"
Tolik historky.
Ve skutečnosti japonská armáda rabovala Čínu a námořnictvo nemělo sílu ani příp. zásobovat Havaj. Ostatně, japonské zájmy byly právě v jihovýchodní Asii.
Osobně vím o tom že zrovna Sa 58 u nás kolovali (možná ještě kolují) i mezi běžnou populací, jenže všelijak pokoutně a majitelé si dávali sakra majzla aby zůstali zabezpečené hluboko ve sklepě a nikdo je s funkčním vz. 58 nechytl. Nevím o jednom jediném přepadení či bezhlavé střelbě se Sa vz. 58.
Nevím o jednom jediném přepadení či bezhlavé střelbě se Sa vz. 58.
"Služební zbraň (jak je zavedeno ve Švýcarsku) ovšem opouští kasíno bez munice (ta se vydává pouze v případě konfliktu) "No, vedle té pušky má každý Švýcar ve skříni zaletovanou plechovku s náboji, kterou nesmí otevřít bez rozkazu. Ale to nemá zapotřebí, protože náboje si běžně koupí v obchodě a navrch má povinnost udržovat si střeleckou zdatnost, tedy s jemu přidělenou zbraní pravidelně cvičit střelbu.
A ač jsem proponentem ideálně gun-free society, uznávám že svět není ideální a Švýcarský model k tomu má nejblíže.
K čemu má švýcarský model nejblíže? Ke gun-gree society?
"napadnout USA? Šílenství! Za každým křovím bude chlap s puškou!"Ta fascinace minutemany mě nepřestane udivovat. Jestli dobře počítám, tak od absolventa ZVS v ČSLA. Dodám že teď mají za prezidenta Trumpa a nic jiného než expanzivní zahraniční politiku. Tahle fascinace založením vlastní milice je nemoc, protože od dob Americké občanské války nevím o jediné významné milici co by bránila svůj Homeland tak jak tady sníte.
Tahle fascinace založením vlastní milice je nemoc, protože od dob Americké občanské války nevím o jediné významné milici co by bránila svůj Homeland tak jak tady sníte.
V USA ne, ale zrovna poslední války v Iráku a Afghánistánu ukazují, že je možné porazit i podstatně silnějšího protivníka. Sice nemůžete vyhrát v přímém střetnutí, ale zasazujete mu drobné údery tak dlouho, až ho to přestane bavit a odejde.
Není to 100% přenosné, ale milice s ručními zbraněmi se může úspěšně postavit tankům a letadlům.Leda jakožto kanónfutr. Ale to můžou i bez té zbraně v ruce.
Irák a Afgánistan je učebnicová ukázka selhání konceptu fungování druhého dodatku.
Oni tam mají Druhý dodatek?
"Nás učili že cara svrhli bolševici v říjnu."V říjnu už byl Car pár měsíců svržený, bolševici svrhli Prozatímní vládu, protože navzdory slibům neukončila účast Ruska ve Velké válce. To před pár lety sousedovic kluk řešil nějaké nesrovnalosti v učebnici, tak jsem mu vysvětlil že mnoho věcí které ho učí ve škole jsou lži. A že nám v té takzvané totalitě učitelé také lhali, a často jsou to stále titíž lidé... Pochopil. Měl jsem kdysi učitelku na Občanskou nauku, která nám snad hned v první hodině řekla abysme ty kecy v učebnici nebrali moc vážně, protože se stejně každých pár let mění. Dodnes si jí za to vážím a ty kecy se stále mění.
Mimochodem ve Švédsku minulý rok vzrostl počet znásilnění na 6 tisíc, to už je na 10 miliónovou zemi docela slušný výkon.Ten pocit, když člověk nezná rozdíl mezi znásilněním a nahlášeným znásilněním a hned z korelace dělá kauzalitu.
tak... o tom je reč dnes na Slobodnom vysielači v Komentároch
https://slobodnyvysielac.sk/komentare/?v=13dd621f2711 a oplatí sa počúvať Políčika a Králika https://youtu.be/Ufusqgetz20 lebo sú naj!!!
Tiskni
Sdílej: