Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A teď jsou velmi podobné názory slyšet od jisté vládnoucí skupiny a jejích nohsledů opět...Je to prostě jen citát, navíc ještě vybraný zpětně. Podobných, ale i opačných a dokonce i úplně nesouvisejících citátů z té doby musí být miliony. To že si z nich vybereš nějaký, který (částečně) odpovídal tomu co se stalo neodhaluje spiknutí, které za tím stálo, ani nenastiňuje co se bude dít dál. Například:
„Zítra se nic nestane.“— Bystroushaak Teď vždycky když se zítra nic nestane můžeš ukázat tenhle citát a říct, že jsem to předpověděl. Můžeš jít i o kus dál a říct, že se nic nestalo, protože jsem tomu aktivně zabránil.
Dokazu pochopit, ze nekdo ukradne trebo jidlo v supermarketu, protoze ma hlad.Tak špatně, aby kradlo z tohoto důvodu se má tady velmi málo lidí. Nutkání ke krádežím jde bohužel napříč společenskými vrstvami. Je to jen o tom kolik čeho mají maožnost ukrást. Většina lidí krade aniž by to měla ve skutečnosti vůbec zapotřebí. A co je na tom nejlepší – vůbec si to nepřipouští. Tahle schránčlivost je prorostlá naší společností skrz naskrz. Můžete ji vypozorovat sám na sobě, když se přistihnete, jak vás potěšilo že se vám podařilo někoho o něco ošulit. A je úplně jedno, jestli jde o daně, někomu štípnete šrajtofli, nebo kupř. jen to, že "šetříte" tím, že tisknete v práci.
Tahle schránčlivost je prorostlá naší společností skrz naskrz.Tahle nemoc se jmenuje kapitalismus a naprosto stejný mechanismus fungování jako alkoholismus, liší se pouze médium.
Ja to treba tak nemam.Proto/protože nejsi miliardář
No právě, války vyvolávají bohaté státy, protože chtějí ukradnout zdroje těch chudých. Prostě s jídlem roste chuť.To je dobra debilita. Nacisticke nemecko bylo vyrazne chudsi nez Francie s koloniema, nebo Britanie s Commonwealth, a presto vyvolalo valku, ve spanelsku taky chudsi zkusili obrat bohatsi. A co valka mezi Finskem a SSSR, prijde vam snad malicke Finsko mocnejsi na bohatsi nez 1/6 zemekoule ovladana bolsevikem?
Nemci nam hadzu odrobinky v podobe eurofondov a vsetci prijemcovia tychto nemeckych uplatkov dnes kolaboruju, pracuju pre nemecke koncerny a udrziavaju status quo.Myslim, ze tohle muze rict jen nekdo, kdo realnou valku nezazil. Ja si narozdil od tebe nemyslim, ze nam mimo EU bude lepe. Je to spis vymluva nasi neschopnosti, ze neumime vybudovat podobne vyspelou zemi jako Nemecko (ono zcasti je to prave ta obsese temi "zdroji").
Myslim, ze tohle muze rict jen nekdo, kdo realnou valku nezazil.Ty jsi jí zažil, že to tvrdíš s takovou jistotou?
When you call yourself an Indian or a Muslim or a Christian or a European, or anything else, you are being violent. Do you see why it is violent? Because you are separating yourself from the rest of mankind. When you separate yourself by belief, by nationality, by tradition, it breeds violence. So a man who is seeking to understand violence does not belong to any country, to any religion, to any political party or partial system; he is concerned with the total understanding of mankind.
Jiddu Krishnamurthi
...národní suverenita je hlavní příčinou těch nejhorších zel naší doby a jistého směřování lidstva zpět k tragické pohromě a barbarství... Jediný lék poslední záchrany na toto vrcholné a katastrofické zlo současnosti je federální společenství...
Demokracie je založená na předpokladu, že milión mužů je chytřejších než jeden. Jak že to je? Něco jsem přehlédl.
Autokracie je založená na předpokladu že jeden člověk je chytřejší než milión jiných. Tak to zkusme znova. Kdo rozhodne?
Prudký hospodářský a průmyslový rozvoj německých zemí v 19. století ovšem vznik takového moderního státu nutně potřeboval i podporoval.Aneb těch více než 300 politických entit, od říšských měst a drobných panství až po velká království jako Bavorsko se od roku 1806 do roku 1871 sjednotilo do jedné země. A podle všeho jim to prospělo. Tak proč by to samé v bleděmodrém neprospělo Evropě.
se od roku 1806 do roku 1871 sjednotilo do jedné země.Sjednotilo se právě na základě tady několika jedinci tolik opovrhované národní identity. Přesněji řečeno na základě pangermanismu. Prostě eine blut, asi bychom si měli rozumět, že? Možná se budeš divit, ale minimálně polovina Evropy (alespoň tedy rozlohou) nejsou frickové.
Tzv. sjednocení Evropy - podíváme-li se na to realisticky - znamená absolutní nadvládu Německa. Ono to defakto znamená už ted. Z národnostního cítění by se to dalo i třeba překousnout, ale ty rozmary bláznivé báby (kterou už nikdo nezastaví) už nikoliv. Zatímco komančů nebo totalitního režimu se můžeš po čase zbavit, islamizace je však už proces nevratný a o to nebezpečnější. Myslím, že se včera zesnulý bývalý kancléř H. Kohl se přeci jenom mýlil, když onehdy horlivě všechny ujištoval, že sjednocené Německo nebude hrozbou pro Evropu. Německo je opět velkou hrozbou pro celou Evropu.
Je ale ovšem nutno uznat, že metody Čtvrté říše jsou o mnoho humánnější než říše třetí. Vývoj jde kupředu a tak zatím žádná násilná germanizace, žádné stěhování na Sibiř, a ani zatím žádný nový přísun čerstvé německé krve (nedohodne-li Bělobrádek s Hermanem něco jiného), který plánoval velký přítel českého lidu K.H. Frank. To je nutno uznat. Zatím vládne spokojenost s tím, že jsme levná montovna a popelnice (a na tom už se nic nezmění). Nač pochodovat někam s wehrmachtem, když stačí dát pokyn Žán Klódovi a dát flašku šnapsu.
... Myslím, že se včera zesnulý bývalý kancléř H. Kohl se přeci jenom mýlil, když onehdy horlivě všechny ujištoval, že sjednocené Německo nebude hrozbou pro Evropu. Německo je opět velkou hrozbou pro celou EvropuDokud bude Německo demokratické a bude v něm fungovat politická soutěž, tak reálný důvod k obavám nevidím.
Dokud bude Německo demokratické a bude v něm fungovat politická soutěž, tak reálný důvod k obavám nevidím.Tak to jsme docela v riti...
mí známí a kamarádi v Německu byli z počátku hodně opatrní vyjadřovat se tématu imigrantů a schvalování či kritice své kancléřky a dalších politiků.
V poslední době, ovlivněné několika případy násilí a médii zveřejněnými informacemi o zneužívání sociálních dávek imigranty se už však nezdráhají kritiky a je na nich i trochu znát nespokojenost a obava o budoucnost potomků i jich samých.
Někteří podporují Pegidu a to i díky tomu, jak je proti ní vystupováno a i u nás se domnívám, že nejsou vždy informace o této organizaci zcela objektivní.
V žádném případě však neregistruji nějaké chování, které by mělo znamenat opětovnou obavu z Německa.
Více obav bychom měli mít z dálného východu a Afriky.
Rozdíly mezi národy jsou vidět, ať už je to mentalita, kultura, řeč. Evropa bez národů je utopie, protože minimálně je třeba mít společnou řeč. USA funguje IMHO proto, že maji JEDNU řeč. To je třeba si uvědomit. Jinak je to prostě utopie, to co navrhuješ. A i tak to tam nemaj uplně jednoduchý, Kalifornie se prý chce odtrhnout.To je nesmysl, podívej se do švýcarska. Naučit se víc jazyků není problém, domluvíš se vždycky, kvůli tomu nepotřebuješ nějaký posraný „národní“ stát.
Je fakt správná otázka proč?Pro mě jo, když nechápu odpověď na ni, ne?
Přijde mi docela nepodstatné, která část lidské psychiky za tím stojí.Když bych chtěl být fakt pořádný evil-engineer tak řeknu že to podstatné je, protože ji stačí z mozku fyzicky dostat a máme po nacionalistickém problému… ale na ďáblova advokáta si dneska hrát nebudu.
Důležité je, že lidi prostě mají takový pocitTak jednoduše dodám že ho mají blbě a já tomu rozumím přece víc než oni.
nebo logicky opodstatněný strach, že někdo cizí mi bude vládnout hůř, něž někdo lokálníŽijeme v takové opičárě, že kdyby nám přišli vládnout orangutani furt by svůj úkol plnili lépe než současná sebranka. Strach nechápu. Uvědomte si prosím kde žijete.
Pro mě jo, když nechápu odpověď na ni, ne?Ne. Odpověď může být subjektivní a pro tebe nepochopitelná. Například já mám rád číslo 2 a nemám oblíbenou barvu. Proč? Prostě proto. Nemá to vůbec žádný racionální, tebou pochopitelný důvod. Můžeš to prostě jen akceptovat, nebo ignorovat, ale tak to prostě je.
Když bych chtěl být fakt pořádný evil-engineer tak řeknu že to podstatné je, protože ji stačí z mozku fyzicky dostat a máme po nacionalistickém problému… ale na ďáblova advokáta si dneska hrát nebudu.Dělení na my a oni se z mozku dostat nedá, to tady bude ještě fakt dlouho. Můžeš zkusit změnit situaci, kdy se z oni stanou my, ale to chce víc, než jen sestěhovat lidi do jednoho místa a doufat, že se to nějak samo pořeší. Například židi s tímhle mají cca dva tisíce let zkušenosti a pořád jsou oni. Cikáni jsou taky stále oni, i když je to už docela dlouho a snah o integraci proběhla spousta. Já sám mám někde z 1/8 v sobě maďarskou krev a tam se to povedlo, že se z oni stali my, protože dneska si nikdo nevzpomene, že by tahle část rodiny původně ani nebyli Češi. Někdy to prostě jde samo, jindy to nejde ani po stovkách let. Rozhodně to ale nikdy v mě známé historii nešlo silou a tlakem, vždycky se k tomu lidi museli rozhodnout dobrovolně a všechny strany musely spolupracovat. Ale nejsem historik, třeba je to jen mojí neznalostí.
Tak jednoduše dodám že ho mají blbě a já tomu rozumím přece víc než oni.Ok. To může být klidně i pravda. Pořád to ale nic nemění na tom, že se hádáš s realitou. Nikdy nemá smysl hádat se s vesmírem. Tak to prostě je. Můžeš to zkoušet změnit, ale nikdy neuspěješ, pokud si myslíš, že se ti realita přizpůsobí jen tak, protože tvůj názor je správně. V tomhle ohledu hraje větší roli (asi tak 1:10 000 000) názor většiny. A většina podle všeho tvůj názor nesdílí. Rád bych nyní uvedl, že já tvůj názor sdílím. Opravdu by jsme byli efektivnější a asi i lepší společenství, kdyby se na to lidi vykašlali a všichni se navzájem respektovali a byli spolu schopni žít. Jenže prostě nejsme. To je výsledek pozorování, ne názor.
Žijeme v takové opičárě, že kdyby nám přišli vládnout orangutani furt by svůj úkol plnili lépe než současná sebranka. Strach nechápu. Uvědomte si prosím kde žijete.To že to může být pravda pro tebe neznamená, že to je pravda pro všechny ostatní. „Lepší“ a „horší“ jsou subjektivní pojmy. Pro mě je třeba všechno, co mi někdo vnutí „horší“, i kdyby to bylo obecně „lepší“, už prostě proto, že mi to někdo vnutil a já nemám rád, když je moje vůle nahrazená vůlí někoho jiného.
Opravdu by jsme byli efektivnější a asi i lepší společenství, kdyby se na to lidi vykašlali a všichni se navzájem respektovali a byli spolu schopni žít.Myslíš jako v jednom velkém státě? Já si právě nemyslím, že by takové sjednocení (i kdyby bylo proveditelné) bylo prospěšné. Různorodost má podle mého nenahraditelné přínosy – pokud vedle sebe existuje více států, může být každý trochu jiný, zkoušet trochu jinou politiku a inspirovat se u ostatních, co se tam osvědčilo nebo neosvědčilo. Pokud by to byl jeden stát, musí se vždy vybrat jeden přístup a toho se držet. Je to jako kdybychom měli jen jednu distribuci GNU/Linuxu a museli si třeba vybrat, jestli systemd ano nebo ne – dnes si vybrat nemusíme, můžou vedle sebe existovat distribuce se systemd i bez něj. Totéž pro všechny ostatní komponenty. Nebo by se to dalo přirovnat k fúzování firem – nějaké přínosy to má, ale od určité chvíle se z toho stane moloch ztrácející konkurenceschopnost. Vhodnější je mít síť obchodních partnerů a s nimi spolupracovat. Kromě toho považuji za zlo jakoukoli lokálně zaměřenou mezinárodní organizaci (např. EU nebo NATO – chyba je vidět už v tom názvu). Správná mezinárodní organizace by IMHO měla být otevřená libovolnému státu, který se zaváže dodržovat daná pravidla a principy.
Různorodost má podle mého nenahraditelné přínosy – pokud vedle sebe existuje více států, může být každý trochu jiný, zkoušet trochu jinou politiku a inspirovat se u ostatních, co se tam osvědčilo nebo neosvědčilo.
Pro mě jako občana to je naprosto úžasné: tam, kam cestuji – nebo klidně v sousední vesnici (protože státní hranice) – můžou platit výrazně jiné dopravní předpisy, hygienické normy aj.
Sousední vesnici zmiňuji schválně, protože to vede na problematiku samosprávy, spádových oblastí atd.
Omezení se na právě „národní“ státy je umělé.
Například židi s tímhle mají cca dva tisíce let zkušenosti a pořád jsou oni.Jednou z definice národa (vedle jazyka nebo pokrevní spřízněnosti) je snaha tvořit národ – oni (a většina jiných lidí) zjevně mají snahu tvořit národ a jako národ se definují. Je to přirozená věc vycházející zdola, od lidí – nikoli něco uměle nařízeného shora (jako např. anti-národní konstrukty nějakých papalášů z EU).
Takže znova: můžeš mi vysvětlit, proč má ve vedlejší vesnici platit jiná norma na prodej vajec nebo zcela jiné pravidlo pro dávání přednosti na křižovatce?
Když už jsme u té unifikace pravidel, jaký by měl být např. jednotný globální model manželství? Jeden muž a jedna jedna žena? Dvě osoby stejného pohlaví? Jeden muž a jedna až čtyři ženy? Libovolný počet osob libolného pohlaví? A co alkohol? Měl by se globálně zakázat? Nebo povolit od 18? Nebo od 21?
jaký by měl být např. jednotný globální model manželství?
Podle mě nemá manželství v legislativě v dnešní době co dělat, zvlášť když existují obecnější a praktičtější koncepty jako domácnost nebo osoba blízká.
A co alkohol? Měl by se globálně zakázat? Nebo povolit od 18? Nebo od 21?
Dovolím si připomenout, že nějaká expozice alkoholu je běžná kolem 14-15 let. Konkrétní pravidla pro prodej nebo konzumaci na veřejnosti si klidně může nastavovat místní samospráva.
Podle mě nemá manželství v legislativě v dnešní době co dělat, zvlášť když existují obecnější a praktičtější koncepty jako domácnost nebo osoba blízká.
Takže navrhujete manželství globálně zrušit?
Konkrétní pravidla pro prodej nebo konzumaci na veřejnosti si klidně může nastavovat místní samospráva.
V jednom postu kritizujete, proč by v každé vesnici měla platit jiná norma pro prodej vajec a ve druhém navrhujete, že by si prodej a konzumaci alkoholu mohla každá vesnice regulovat podle sebe. Cítíte se psychicky zcela zdráv?
Vyhláška ve městě Lima zakazuje prodávat mapy, v jejichž středu není Lima.A pokud si budou moci místní dělat co chtějí, tak to tady v Evropě taky takhle dopadne ... vadí to něčemu?
Do daňového formuláře v tomto státě musíte vyplnit také datum své smrti.
Pokud je na vašem pozemku více než pět původních obyvatel Ameriky, můžete je zcela legálně zastřelit.
Umělé to právě není,Dodám že v Izraeli dostaneš občanství pokud jim zamáváš na úřadě s talátem (naopak v palestině zas když si doneseš vlastní samopal a dokážeš dostatečné antisionistické nadšení). To není moc dobrý příklad.
jako např. anti-národní konstrukty nějakých papalášů z EU
Ale hovno papalášů. Třeba já jsem přihlášený ke dvěma trvalým pobytům, tzn. žiju paralelně ve dvou státech EU a necítím se být příslušníkem ani jednoho „národa“.
A dle mého pozorování pocházejí tyto národní nesmysly z toho, že jsou dětem od malička vtloukány do hlavy. Kdyby této propagandy nebylo, nikoho ani nenapadne, že něco jako národ existuje.
+1A dle mého pozorování pocházejí tyto národní nesmysly z toho, že jsou dětem od malička vtloukány do hlavy. Kdyby této propagandy nebylo, nikoho ani nenapadne, že něco jako národ existuje.
A dle mého pozorování pocházejí tyto národní nesmysly z toho, že jsou dětem od malička vtloukány do hlavy. Kdyby této propagandy nebylo, nikoho ani nenapadne, že něco jako národ existuje.To funguje i pro spoustu dalších společenských (demokracie…), vědeckých a technických konceptů.
Myslíš jako v jednom velkém státě?Myslím obecně, ne nutně pod rouškou velkého státu. Moje momentálně představa optimálního stavu by byly velmi malé polygony, které by mohly dobrovolně vznikat a zanikat. Klidně na úrovni měst, nebo vesnic. Místní samospráva by si mohla určovat zákony do velké míry jak by chtěla, ale kritická část daná ústavou by byla neměnná (například existence polygonů, možnost koupením pozemků vytvořit polygon, základní listina práv a svobod a tak podobně). Problém dneška imho je, že se stát musí napasovat všem bez rozdílu, a tak je to vždy kompromis, který nemůže úplně vyhovovat všem zůčastněným. Pokud by se stát rozlámal na místní samosprávy, kde by si lidé mohli demokraticky upravovat třeba daně a zdravotní pojištění a tak podobně, tak by to bylo jen ku prospěchu. Samozřejmě si nedělám iluze, že by nad tím nemusela být nějaká federace, která by to sjednocovala a starala se o soudnictví a armádu a tak podobně. Ale ta by měla fungovat jen jako minimální framework, který pokud možno nezasahuje, rozhodně nic co by vymýšlelo nové zákony každých půl roku. Co mi přijde, že dneska chybí je možnost experimentovat. Někdo by chtěl třeba silný stát, někdo jiný anarchismus, další zas libertariánství, minarchismus a robotickou demokracii. Pokud se to bude testovat na velkém množství lidí, tak to vždycky povede ke křivdě na nějaké části populace. Pokud testovat přestaneme, tak ustrneme v lokálním minimu.
Ale to, co pises s tim experimentovanim je trochu naivni. Lide nechteji anarchismus a minarchismus, nechteji experimenty, chteji spravedlnost, a take treba zit a mit deti. Musis balancovat miru experimentu a miru chaosu. Proto vetsi zmena znamena nutnost vetsiho konsensu pro ni.To je konfirmační bias. To že to nechceš ty neznamená, že není dost lidí kteří by to nechtěli. Podle toho, kolik vybral Jedlička žádostí o občanství Liberlandu, tak jsou jich dokonce (světově) stovky tisíc. Nevidím důvod, proč jim nedat možnost experimentovat. Uznávám, že běžní lidé to nechtějí a nemám s tím žádný problém, kromě toho, že těm co to chtějí by měla být dána taková možnost, za předpokladu, že si koupí území pro experimenty. Což dneska nejde, dokonce ani na Sibiři se nemůže sestěhovat pár desítek tisíc stejně naladěných nadšenců a zkusit alternativní mini-stát.
Ale ono je to jedno. Podstatny je, z meho hlediska, pokrok k demokracii. Ze si budou nejaci lide jako ty stezovat, ze je malo prostoru pro experimenty je takovy folklor, realita smeruje pomerne jednoznacne k vetsim a vetsim statnim celkum, at chces nebo ne (IMHO je to stav s maximalni entropii).No, to je právě pointa. Současný svět je statická nuda rozplizávající se v pár supervelmocí a jediný způsob, jak můžou nadšenci něco zkusit je vnutit to všem ostatním a proti lidem jako ty bojovat. Což je imho zbytečné a ten konflikt by vůbec nemusel existovat, kdyby bylo možné, ať si lidé žijí tak, jak chtějí. Takhle to pak vypadá tak, že je tu co pár generací revoluce, protože nově dospívající lidé jsou zhnusení světem v deadlocku, který jim zanechali rodiče.
proti lidem jako ty bojovatTo si laskave odpust. Ja bych taky chtel zmeny, ale asi jine nez ty, a taky musim cekat.
Ale ja mam v hlave konkretni priklad. Predstav si treba mladou maminku. Co ti rekne na to, az ten tvuj experimentalni stat znevyhodni jeji deti tim, ze je treba neposle do skolky?Myslíš chudáka mladou maminku, která se dobrovolně vydá experimentovat s politickým zřízením? To nevím co řekne, asi něco jako „já kráva, proč sem vůbec lezu?“, nebo možná zatne zuby a děti si bude vychovávat sama, místo aby to outsourcovala na cizí lidi. Jinak já jsem taky do školky nechodil a na vesnicích je to pořád úplně běžné. Přijde mi, že nereaguješ na mojí původní premisu, že by se tohle dělo dobrovolně. Nikoliv na celkové populaci, ale na lidech, kteří se pro to sami rozhodnou a vynechají z toho většinu společnosti. Pěkný příklad by byl třeba ten Liberland, prostě tam na tom cípu nepoužívané země nechat lidi bydlet a nekecat jim do toho, jak budou žít.
Ti nadsenci chteji hned stat, ale pritom by, vsadim se, nedokazali ani zit spolu v komune o 20 lidech. At to zkusi v malem! Takove experimenty se deji co chvili, nekde. V 70. letech tu Ayn Randovou zkouseli v USA - a co (malo) vim, tak to bylo totalni fiasko. To uz i komunismus dopadl lip, aspon v malem v kibucech, kde to melo taky svoje problemy.Já nechci tvrdit, že nějaké konkrétní zřízení X je lepší než Y. Co tvrdím je, že by měla existovat možnost, jak to nechat testovat dobrovolníky. To je imho důležité proto aby jsme: a) se nezasekli na lokální optimu tím že už nikdy nic nevyzkoušíme, protože jsme přece všechno vynalezli a hlavně nic neměnit b) jsme dali prostor lidem, kteří experimentovat chtějí, protože je naše společnost nebaví Nekterým lidem prostě vyhovuje třeba tvrdý komunismus, tak proč jim ho brát? Jinému zas čistokrevný kapitalismus a další by chtěl žít třeba v klanové společnosti. Současný svět funguje tak, že nikdo není spokojený, protože všichni maj kus od něčeho a hrstka (vy)volených jim určuje zákony podle toho jak se zrovna vyspí.
To si laskave odpust. Ja bych taky chtel zmeny, ale asi jine nez ty, a taky musim cekat.Nepsal jsem o sobě, psal jsem o obecném principu, který kolem sebe pozoruji.![]()
…nechat lidi bydlet a nekecat jim do toho, jak budou žít.Ses zbláznil, ne? A kdo by makal na ty ostatní?
Přijde mi, že nereaguješ na mojí původní premisu, že by se tohle dělo dobrovolně. Nikoliv na celkové populaci, ale na lidech, kteří se pro to sami rozhodnou a vynechají z toho většinu společnosti.Svým způsobem se mi ta myšlenka líbí, ale jedno úskalí vidím v tom, jak regulovat (nebo neregulovat) stěhování lidí mezi těmi polygony. Pokud by byl pohyb lidí úplně volný, tak by byl problém s jakýmkoli společným vlastnictvím – vše by muselo být soukromé – jinak by se totiž lidi (sice ne zdaleka všichni, ale i tak by jich bylo dostatečné množství) seběhli vždy tam, kde se „rozdává něco zadarmo“ a vyžrali to a pak šli zase jinam. Nefungovalo by tam předávání společného bohatství z generace na generaci, což by vedlo k dost krátkozrakému chování. Takže by se muselo nějak řešit, kdo se může stát členem daného polygonu – mohlo by to záviset např. na koupi pozemku (Jenže jaká by byla minimální velikost, aby člověk mohl být členem? A co nemajetní lidé, kteří můžou být prospěšní jinak? A co útok na systém založený na tom, že někdo relativně bohatší skoupí dostatečné množství pozemků v polygonu a následně ukradne jeho bohatství nebo ho předělá v rozporu se zájmy původních obyvatel, kteří ho budovali?) Pak je možnost nějak lustrovat potenciální členy a podrobit je různým zkouškám. Nebo taky odstupňovat členství tak, že by člověk získával výhody postupně podle toho, jak se v komunitě osvědčil. Přijde mi to jako poměrně složitá pravidla, které bude náročné udržovat a které bude spousta lidí chtít crackovat, ať už jen tak pro zábavu a proto, že to jde, nebo kvůli vlastnímu obohacení na úkor druhých. Lepší mi přijde myšlenka minimálního státu, který ponechá lidem dostatek svobody a umožní jim vybudovat si uvnitř takřka libovolný systém/komunitu na smluvním základě, aniž by se nutně museli sestěhovat dohromady do jednoho polygonu.
Některým lidem prostě vyhovuje třeba tvrdý komunismus, tak proč jim ho brát? Jinému zas čistokrevný kapitalismus a další by chtěl žít třeba v klanové společnosti.Komunismus by uvnitř čistého kapitalismu vybudovat šel na základě soukromoprávních smluv. Klanové společenství možná taky. Ale je otázka, jestli by to neodporovalo pojetí lidských práv zakotvených v dané ústavě (co všechno by šlo upravit smluvně – dnes v ČR se např. některých práv nelze vzdát, i kdyby člověk chtěl).
Nepsal jsem o sobě, psal jsem o obecném principu, který kolem sebe pozoruji.Lidi podporující EU a členství svých zemí v EU jsou největší brzda pokroku, protože EU je nereformovatelná a už se od ní ničeho dobrého nedočkáme – změna k lepšímu může přijít až po rozpadu resp. opuštění EU (případě v redukci EU na bezcelní unii, ale obávám se, že to je nereálné, protože ty svině nalezlé ve strukturách EU se jen tak nebudou chtít vzdát svých koryt a zcestných myšlenek).
Lepší mi přijde myšlenka minimálního státu, který ponechá lidem dostatek svobody a umožní jim vybudovat si uvnitř takřka libovolný systém/komunitu na smluvním základě, aniž by se nutně museli sestěhovat dohromady do jednoho polygonu.Takový systém je izomorfní se světem, kde si lidé vytvořili ty současné systémy, akorát je holt nikdo nenutí ho budovat na smluvním základě, lépe řečeno nebrání lidem rozhodnout se pro jakoukoli smlouvu bez ohledu na to, zda s ní souhlasí ti, kterých se dotkne.
Lidi podporující EU a členství svých zemí v EU jsou největší brzda pokroku, protože EU je nereformovatelná a už se od ní ničeho dobrého nedočkámeJako Čech se schopnostmi prodejnými na EU trhu jsem pro setrvání v EU z čistě racionálních a sobeckých důvodů, jakkoli vím o spoustě věcech, které jsou na EU špatně. Dále mi volný pohyb osob po EU poskytuje únikovou cestu v případě, že bych tu nechtěl zůstat.
Svým způsobem se mi ta myšlenka líbí, ale jedno úskalí vidím v tom, jak regulovat (nebo neregulovat) stěhování lidí mezi těmi polygony. Pokud by byl pohyb lidí úplně volný, tak by byl problém s jakýmkoli společným vlastnictvím – vše by muselo být soukromé – jinak by se totiž lidi (sice ne zdaleka všichni, ale i tak by jich bylo dostatečné množství) seběhli vždy tam, kde se „rozdává něco zadarmo“ a vyžrali to a pak šli zase jinam.To se dá imho vyřešit složitějšími podmínkami pro získání občanství nastavenými tak, aby se ti to prostě nevyplatilo. Napadá mě, že bys třeba složil kauci, aby ses mohl stát občanem. Ta by propadla, kdyby ses nezačlenil do tamní představy společnosti třeba během půl roku. Možností je ale hodně, třeba dávat občanství až po dvou letech, co tam žiješ a tak podobně.
Takže by se muselo nějak řešit, kdo se může stát členem daného polygonu – mohlo by to záviset např. na koupi pozemku (Jenže jaká by byla minimální velikost, aby člověk mohl být členem?Tohle bych nechal řešit přímo zakladatele polygonu, tak jako se to řeší třeba u občanského sdružení.
Navíc na jednom území může být jen jeden suverénní útvar.To je zvláštní. Čím to, že mám takový neodbytný pocit, jako by zrovna u nás jich bylo hned několik na různých společenských úrovních - od církevního "mé království není z tohoto světa", přes cizinecké komunity, až po cigoše. Přitom formálně všichni obýváme jedno a to samé území.
Ja s tou myslenkou na jednu stranu sympatizuji. Ale ma to dva velke problemy:Viz to co jsem psal v úplně původním příspěvku, kde jsem tohle téma nakousl.
2. Pokud to ma byt cele dobrovolne, jak z toho pak muzes udelat jakykoli zaver ohledne statniho zrizeni, ktere uz z principu dobrovolne neni?To je problém shitovosti současného systému, ne toho mnou prezentovaného. Jinak docela zajímavou ukázkou tohohle principu jsou třeba Amishové v Americe. To je imho funkční ukázka mikronároda uprostřed jiného národa, která je více/méně úplně nezávislá.
To je problém shitovosti současného systému, ne toho mnou prezentovaného.OK, no tak tim se dostavame uplne do rise fikce. Ale myslim, ze prave Amishove a podobne skupiny v USA ukazuji, ze ta nesvoboda neni zdaleka tak velka, jak se tvrdi. Akorat pro libertarianstvi to nefunguje, protoze to, aspon jak se mi to jevi, vyznavaji predevsim lide, ktere zivi (v lepsim pripade) nejaka terciarni sfera. Takze kdo by v tom Liberlandu "dobrovolne" treba uklizel, to by me dost zajimalo.
OK, no tak tim se dostavame uplne do rise fikce.My jsme někdy byli mimo říši fikce?
Ale myslim, ze prave Amishove a podobne skupiny v USA ukazuji, ze ta nesvoboda neni zdaleka tak velka, jak se tvrdi.Ono je dobré si taky uvědomit, že u nás Amišové nejsou a kdyby byli, tak mají asi problém se vším možným, od školství po sociálku. To že je něco možné na druhé straně světa a to ještě hlavně díky nábožensko-historické části na stav věcí u nás má jen malý vliv.
Akorat pro libertarianstvi to nefunguje, protoze to, aspon jak se mi to jevi, vyznavaji predevsim lide, ktere zivi (v lepsim pripade) nejaka terciarni sfera. Takze kdo by v tom Liberlandu "dobrovolne" treba uklizel, to by me dost zajimalo.Kdo dobrovolně uklízí v Praze? Proč by měli uklízet dobrovolně? Jinak jsem byl vždy fascinován bývalou kolegyní, která chodila na Petřín zalévat kytky a sázet nové. Prostě jen tak, aby to tam bylo hezčí.
Akorat pro libertarianstvi to nefunguje, protoze to, aspon jak se mi to jevi, vyznavaji predevsim lide, ktere zivi (v lepsim pripade) nejaka terciarni sfera. Takze kdo by v tom Liberlandu "dobrovolne" treba uklizel, to by me dost zajimalo.To je otázka nabídky a poptávky. Když bude v Liberlandu nedostatek uklízečů (méně než poptávka), tak místní cena jejich práce poroste a to tam přitáhne další lidi. Ti (podle tebe asi bohatí), kteří Liberland budují, budou ochotní za uklízení platit víc než třeba v ČR – jednak proto, aby ten stát vybudovali a jednak proto, že je stát nebude tolik okrádat na daních.
tak místní cena jejich práce poroste a to tam přitáhne další lidi.A ti tam půjdou kvůli ideálům Liberlandu nebo jen aby si ekonomicky polepšili?
Důležité je, že lidi prostě mají takový pocit a politici by na to měli dát.+1 Opravdu nechápu lidi, kteří mají potřebu popírat existenci národů a snaží se je všemi možnými prostředky zničit. Považuji je za stejně tak nebezpečné, jako ty, kteří se snaží na základě národní identity vykřesat nějakou nenávist vůči ostatním národům. Obojí dopadne prakticky stejně.
Opravdu nechápu lidi, kteří mají potřebu popírat existenci národůPro tebe osobne - je ta narodni identita dulezita? Zajimalo by me (to je otazka i na Sada a kohokoli jineho), jestli kdyz mluvis o tom, jak je ta narodni identita, dulezita, ze kdyz se nebude "respektovat", ze bude nejak "zle", jestli se konkretne ty osobne hodlas podilet na tom zlu, nebo mluvis za ostatni, a za koho vlastne, a proc je takto obhajujes. To by me velmi zajimalo, u takovych vyroku. Pro me neni, povazuji se vic za Evropana nez za Cecha, a myslim si, uprimne receno, ze je to v podstate naucena vec (jako spousta jinych veci v zivote). Takze, nepopiram, ze to tak nekdo ma, jenom nevidim moc duvod to resit tim ci onim smerem. A myslim, ze tak to vidi vetsina lidi, ktere povazujes za "nicitele". A myslim, ze to tak ma hodne (hlavne mladsich) Evropanu. Protoze ja to slysim v diskusich docela casto, jak to bude skodlive, ze se ta identita nerespektuje. Ale nejak mi v tom chybi, kdo vlastne bude pachat tu skodu? Jestli to neni nahodou tak, ze lide jako ty zde obhajuji nejake hodnoty (treba narodni) pro svoje potomky, o kterych ani neni jasne, jestli o to vlastne stoji..
Me by vubec zajimalo co mysli tim nadorem, sorry, narodem. Co jsem si vsiml, tak se prepisuje historii a vtlouka se detem do hlavy ze narod odpovida statu, resp. jak se to komu hodi.Myslí se tím to, na co když se podívám, tak řeknu „my“. Můžeš to zkusit definovat nacionálně, ale imho vždycky dojde právě na tohle porovnání, které vždycky nějak rozdělí lidi na „my“ a „oni“. Přičemž to rozdělení není konstantní a homogenní a různí lidé ho v čase vnímají různě.
Takze treba nas narod Brnaku vs. oni jejich narod Prazaku? To my moc nesedi poslys...Reálně to tak ale do jisté míry funguje. Už mnohokrát jsem nasral třeba Ostraváky, když jsem řekl, že jsme všichni Češi.
Pro me neni, povazuji se vic za Evropana nez za Cecha, a myslim si, uprimne receno, ze je to v podstate naucena vec (jako spousta jinych veci v zivote). Takze, nepopiram, ze to tak nekdo ma, jenom nevidim moc duvod to resit tim ci onim smerem. A myslim, ze tak to vidi vetsina lidi, ktere povazujes za "nicitele". A myslim, ze to tak ma hodne (hlavne mladsich) Evropanu.Tohle mi přijde zajímavé, protože sám k tomu mám rozporuplný postoj; Konkrétně se například nepovažuji za občana EU. Prostě to vůbec nemám uložené v hlavě a kdyby se mě někdo zeptal, kde žiju, tak mu řeknu že v Čechách (taková malá země ve středu evropy) a že jsem občanem České republiky. Evropská unie je pro mě reálně jen takový fluff kolem, který mě vůbec nezajímá a kromě volného cestování na mě nemá žádný přímý vliv (těch nepřímých má samozřejmě spoustu). Nejvíc kde se s EU setkávám jsou nálepky na různých projektech, které byly vybudovány z grantů. Kdo je evropský prezident nevím a ani mě to nezajímá, protože to na můj život nemá vůbec žádný vliv na každodenní bázi. Na druhou stranu nejsem nijak hrdý na Čechy a asi bych je ani nešel bránit někam do války, ani nemám pocit, že se stane něco hrozného, když se tu zabydlí pár tisíc uprchlíků, nebo když zavedeme jako měnu euro. Je mi taky jedno, když si tu kupují domy a pozemky různé cizí národnosti a třeba Vietnamce mám vysloveně rád. Stejně tak mi přijde, že jednotná Evropa je důležitá politicky a silově. Jen prostě evropská propaganda* v Čechách selhala tak absolutně, že víc to ani nešlo. *Propaganda nemusí být vždy špatná věc. V tomhle případě bych se klidně i rád nechal přesvědčit, že teda jsem člen EU, ale nějak tomu vnitřně nevěřím a je to pro mě něco virtuálního, vzdáleného a nepodstatného. Řekl bych, že takhle to má většina.
Konkrétně se například nepovažuji za občana EU.Předpokládám že tedy nebudeš mít problém rozdat svůj pas kdekoliv v Africe kde ti za něj budou platit zlatem…
Já pas nemámNecestuješ do zahraničí?
a že by si někdo nevšiml změny barvy kůže, která je v pasu afaik elektronicky uložená, mi přijde dost divné.No jo vlastně. Jeden z prvků zavedený při sjednocování. Tak zlatem už ti asi platit nebudou, leda by si chtěl s nějakou pohlednou černoškou uzavřít sňatek.
Necestuješ do zahraničí?Ani ne.
a kromě volného cestováníTohle je podle mého fetiš lidí, kteří zažili problémy na státních hranicích před rokem 1989. Ta doba je poznamenala a škody přesahují i do dneška. Já bych např. neměl problém s tím, ukázat na hranicích s Německem nebo Rakouskem cestovní pas, totéž na dalších hranicích třeba při cestě do Francie nebo Itálie. To už mě víc obtěžuje placení mýtného.
Kromě toho považuji za zlo jakoukoli lokálně zaměřenou mezinárodní organizaciMít nějaký zvláštní režim se státy EU mě nezajímá a nic to neřeší. Když budu cestovat třeba do Japonska, Číny, Ruska, USA atd. tak je mi nějaký roaming v zaprděné EU fakt k ničemu.
je to další sračka, co s sebou musím tahat a můžu jí ztratitA taky první věc na kterou se tě budou ptát když vlezeš do jakékoliv veřejné putiky (úřad, banka, informační centrum, hospoda,…) kdekoliv jinde než v naší kotlince a neotevřeš na ně hubu místním nářečím.
Já třeba pas nemám a nijak po něm netoužímPokud se dozvíš, že se blíží kolosální průser, s pasem se snáze zdrhá.
Pro me neni, povazuji se vic za Evropana nez za Cecha, a myslim si, uprimne receno, ze je to v podstate naucena vec (jako spousta jinych veci v zivote).A povazujes sa za vychodoeuropana, stredoeuropana alebo zapadoeuropana?
Prej Rusáci nabízeli po sametu možnost vrácení Zakarpatské Ukrajiny Československu. Tj. sondovali tuhle variantu. A
Opravdu? A co by za to chtěli? O tom jsem nikdy neslyšel. Rusové z principu nikdy nic nevrací.
Pořád ale v EU alespoň - narozdíl od dnešního Čechistánu - alespoň nějaká politická kultura existuje...Ne že by vyšší stupeň „politické kultury“ nebyl fajn, ale když vidím tu socialisticky-přerozdělovačnou-multikulturně-idealistickou optiku, se kterou Merkel/Junker/Hollande/Macron přistujou k řešení problémů, tak je mi milejší ten „Čechistán“, kterej už má s podobnejma experimentama svojí zkušenost a ví, že tudy cesta nevede. Pokud se má něco spojovat, tak to musí mít společnou vizi a ti co si prožili 40 let komunistického znárodňování a centralizování mají zkrátka silnější obranné mechanismy než ti co tuhle zkušenost nemají.
Ono by úplně stačilo, kdyby „národní“ státy přestaly alibisticky trvat na nutnosti svojí existence kvůli tomu, že údajně existují jakési národy. Hovadina, národ je jen kostruktem, který má existenci takovýchto států podpořit a vymýt lidem mozky.
Zkuste se zamyslet nad jednoduchým příkladem. Představte si, že by se Putin rozhodl obnovit sovětské impérium a ruské jednotky by se vylodily na Rujáně. Co by se stalo? Němci by bránili svou zem. Zachovali by se stejně, kdyby Rusové obsadili Pobaltí (případně Slovensko a Česko)? Nebo by si řekli, že to není tak úplně jejich problém a proč jít do války kvůli nějakému Estonsku? Až bude Němec nebo Francouz pociťovat útok na Estonsko jako útok na sebe sama, potom můžeme mluvit o tom, že národní stát je přežitek.
Až bude Němec nebo Francouz pociťovat útok na Estonsko jako útok na sebe sama, potom můžeme mluvit o tom, že národní stát je přežitek.Zajímavé ovšem že něco takového pociťují obyvatelé USA a členských zemí v NATO. Jinak si ta cvičení v pobaltí prostě vysvětlit nedokážu…
obyvatelé USA a členských zemí v NATO1) Jsi si jistý, že to průměrného Američana (nebo člena nějaké členské země NATO) zajímá? Nebo jsou to pro ně spíš zbytečné výdaje navíc? Ono zájmy politiků a lidí se dost často rozcházejí. (tím spíš, když je tam ještě další mezičlánek v podobě nějaké mezinárodní organizace typu NATO, EU, OSN…) 2) Neřekl bych, že je to snaha o pomoc nějakému jinému státu (natož pocit, že jsme jeden celek), ale spíš snaha budovat si nárazníkové pásmo případně poškodit nebo vyprovokovat druhou (Rusko) nebo třetí stranu (Čínu). 3) Válečné akce USA a jeho spojenců napáchaly tolik zla, že je problém se s tím identifikovat a podporovat to – i kdyby člověk souhlasil s tou teorií (jsme na jedné lodi, demokratická západní civilizace, měli bychom si navzájem pomáhat), tak bude mít dost možná problém s konkrétní implementací této myšlenky (v praxi: války šité na míru zbrojnímu průmyslu a imperialistickým zájmům nějakých psychopatů).
Jsi si jistý, že to průměrného Američana (nebo člena nějaké členské země NATO) zajímá?Když přihlédnu z kterých daní je to financované? Asi by mělo…
Zajímavé ovšem že něco takového pociťují obyvatelé USA a členských zemí v NATO. Jinak si ta cvičení v pobaltí prostě vysvětlit nedokážu…
I dneska byste v Evropě čekal hlavně vojenskou pomoc Ameriky? Poté, co na ni skoro rezignovali a nechali tu jen zbytky svých studenoválečných vojsk? I proto se A-10 tuším ještě nevyřazujou, aby pomohly zastavit případné rudé tanky, i když už měly jít do šrotu.
Samozřejmě, že situace se mění a izolacionismus v USA roste. Nicméně, pokud by nám někdo přišel na pomoc, tak to rozhodně nebude Francie nebo Německo. Ti si pálit prsty kvůli nám rozhodně nebudou.
Já především nechápu co má co v dnešní době dělat v Evropě posádka několika brigád trvale ubytovaná (oficiální číslo personálu by mě fakt zajímalo). Bych chtěl vidět jak by se tvářil třeba Trump když by měl ve svých Státech několik posádek z EU.
Oni jsou Američané v Evropě proti naší vůli?
Nicmene to nijak neobhajuje pripadny utok Ruska na zeme NATO.On totiž není problém v NATO jako takové, ale v jednom členovi. Ono se není co divit že první věc kterou Rusko provádí je umísťování raketových systémů na Kurilské ostrovy a k hranicím se Severní Koreou když se tam začínají sbíhat mraky (ostatně Čína očividně taky ví oč jde), to stejné hranice s Baltem. EU je suverénní státní útvar (aspoň ekonomicky), ale zatím to spíš po vojenské stránce vypadá na kolonii USA. Rusové se sbalili a vypadli z Evropy dávno, proč Obama nebo Trump nesbalí svoje cínové vojáčky a nepošle je zpátky do Texasu nebo odkuď to vlastně přišli. Budou-li cvičit jednotky členských zemí kdesi v Litvě, nikdo nemůže říct ani popel ale jednotky US Army tam absolutně nemají co dělat. Je to celý zdroj problému a bohužel taky možná příčina proč se někdo může bránit útokem a kázus belí by to byl zcela legitimní.
Zmiňuje se o nich i americký expert na mezinárodní bezpečnost Joshua R. Itzkowitz Shifrinson v článku pro Los Angeles Times: http://www.latimes.com/opinion/op-ed/la-oe-shifrinson-russia-us-nato-deal--20160530-snap-story.htmlIn early February 1990, U.S. leaders made the Soviets an offer. According to transcripts of meetings in Moscow on Feb. 9, then-Secretary of State James Baker suggested that in exchange for cooperation on Germany, U.S. could make “iron-clad guarantees” that NATO would not expand “one inch eastward.”[volný překlad]V únoru 1990 to USA navrhli Rusku, což dosvědčuje stenografický záznam o rozhovorech v Moskvě. V souladu s ním tehdejší státní tajemník J. Baker prohlásil připravenost poskytnout SSSR za podporu americké pozice ohledně Německa železné záruky toho, že aliance se nerozšíří "ani o palec"
... prohlásil připravenost poskytnout SSSR za podporu americké pozice ohledně Německa železné záruky toho, že aliance se nerozšíří "ani o palec"...Prohlasil pripravenost poskytnout neco. Poskytl tedy nakonec to neco? Neco [ty železné záruky], co obe strany podepsaly, a odlozily do svych archivu? Ne? Proc? Mozna Rusove v te dobe potrebovali spis prachy na dalsi 3 mesice fungovani statu, lidi na hlidani jaderneho arzenalu, nebo pomoc s vicemene mirovym rozpadem CCCP? Cizi hranice se nedohaduji mezi dvema sklenkama gruzinskeho konaku*...zpravidla....** Jinak, nerozumim, co je komu do toho, s kym si suverenni zeme uzavre alianci, proc Rusakum vadi treba to, ze dokonce i neutralni Svedsko zvazuje clenstvi v NATO. O Svedsku rozhoduje Svedsko, ne Rus. Mozna, kdyby Rusaci neposunovali sve hranice, [Krym, Ukrajina, Gruzie, Moldavie] tak by se jich Svedi nemuseli tolik bat a zvazovat neco, z cehoz evidentne buhvijakou radost nemaji...ze? * pokud CCCP zase nekoho neobsazuje, jak maji ve zvyku. 1/6 zemekoule jim nestacila. ** O tomhle by mohli povidat Danove, slysel jsem v Kodani historku, jak si v 70. letech nejak delili Danove a Norove morske dno v severnim mori, a Norove vedeli, jak dopadl pruzkum, a kde jsou loziska ropy. Dansky premier nevedel. Norove to naplanovali jako posledni bod, pozde v noci, ozrali se tam vsichni, a v opilecke pyse jim D premier dal nejaky "bezvyznamny" kus, co chteli, ktery dokonce vykusuje kus do danske pobrezni oblasti, pry.
Tenhle přístup by znamenal, že bychom měli ignorovat jakékoli nepísemné právně nezávazné výroky jako plané řeči.
Tak to chodí při vyjednávání obchodu, smlouvy nebo něčeho takového. Obě strany přicházejí s různými návrhy, které jsou následně měněny nebo zamítány. Ale závazný je až ten konečný výsledek, který všichni podepíší.
Němci by bránili svou zem.Pokud se nepletu, Nemecko ma profesionalni armadu, takze spis "zaplatili nejakemu chudakovi, co dela part-time u McDonalds, aby branil jejich zem". Aspon tak bych tedy v optimalnim pripade branil Ceskou vlast ja.
Ja myslim, ze dnes se lide nehrnou do obrany zadne vlasti, aspon pokud maji rozum.Když se k hranicím blíží tlupa nějakých barbarských nájezdníků, tak mi – i z čistě sobeckých zájmů – dává smysl se spojit s ostatními spoluobčany a zastavit nepřítele už na hranicích a nenechat ho vstoupit do země a ohrozit můj majetek.
Ten tvuj argument je zajimavy, potiz je, ze neplati pro zadnou konkretni hranici. Proc uvazujes zrovna hranici ceskou, a ne treba evropskou, nebo prazskou?
Tento argument naopak většinou platí právě pro státní hranici, jak už jsem uvedl výše. Nepřítel útočící na francouzskou hranici donutí Francouze bojovat. Nepřítel na estonské nebo české hranici přiměje Francouze leda tak k osvětlení eifelovky v barvě napadeného státu.
A pokud mas strukturu (minimalne nejaky system vzajemnych dohod), ktera ten problem muze resit primo u zdroje, pak je to samozrejme mnohem ucinnejsi.
To jsou teoretické úvahy, které se jen velmi těžko realizují. Např. Putinovo Rusko dnes představuje určitou hrozbu. Jak řešíme tento problém přímo u zdroje? Kromě sankcí nijak. A kdyby Putin přitvrdil a začal vyhrožovat obnovením SSSR, co by EU konkrétně udělala?
minimalne nejaky system vzajemnych dohod
Edmund Černá Zmije výstižně prohlásil, že před WWI existoval v Evropě propracovaný systém obranných smluv, který měl jen jednu vadu. Byl úplně na h...o.
Nepřítel na estonské nebo české hranici přiměje Francouze leda tak k osvětlení eifelovky v barvě napadeného státu.To pises na zaklade nejakych 70 let stare historicke zkusenosti, ale je to jen hypoteza. Stejne dobre muze taky dojit k tomu, jak pise Frantisek vys, ze treba Francouzi maji v Estonsku svoje majetky a investice, a budou je tedy chtit po francouzske vlade branit. Pointa je, ze v ramci EU k takovemu zasahu daleko vetsi legitimita.
Např. Putinovo Rusko dnes představuje určitou hrozbu. Jak řešíme tento problém přímo u zdroje?No neresime, protoze prave nemame (vseobecne akceptovanou) svetovou vladu, ktera by predstavovala autoritu jak nad Ruskem, tak nad EU. Ale kdyby podobny spor (lepe receno, treba mafianska vlada, jaka funguje v dnesnim Rusku) existoval v ramci EU, tak ta autorita existuje (a ono se k podobnemu konfliktu mozna schyluje, mezi EU na jedne a Madarskem nebo Polskem na druhe strane). To je ve shode s tim, co rikam - precti si to jeste jednou.
před WWI existoval v Evropě propracovaný systém obranných smluv, který měl jen jednu vaduZase, je to ve shode s tim, co rikam; ja system narodnich statu prece nehajim.
To pises na zaklade nejakych 70 let stare historicke zkusenosti, ale je to jen hypoteza.
Opravdu myslíte, že by obyvatelé západní Evropy byli ochotní nasazovat své životy při obraně východní Evropy? Před časem jsem viděl průzkum, který vycházel zcela jednoznačně.
Stejne dobre muze taky dojit k tomu, jak pise Frantisek vys, ze treba Francouzi maji v Estonsku svoje majetky a investice, a budou je tedy chtit po francouzske vlade branit.
To je zlomek procenta Francouzů. Zbylých 99,9 % bude požadovat, aby se neválčilo.
Pointa je, ze v ramci EU k takovemu zasahu daleko vetsi legitimita.
Legitimita ještě žádnou válku nevyhrála. Válka se vyhrává pomocí zbraní, výcviku a odhodlání bojovat.
No neresime, protoze prave nemame (vseobecne akceptovanou) svetovou vladu, ktera by predstavovala autoritu jak nad Ruskem, tak nad EU.
Jak konkrétně by tato vláda vynucovala svá rozhodnutí? Uvědomte si, že nestačí napsat nějaké zákony, ale také je nutné je efektivně vynucovat. Jinak jsou k ničemu.
a ono se k podobnemu konfliktu mozna schyluje, mezi EU na jedne a Madarskem nebo Polskem na druhe strane
Dělat ramena na malý stát je jednoduché. Ovšem troufnout si na těžkou váhu je něco úplně jiného.
Dělat ramena na malý stát je jednoduché.Poslouchas se nekdy vubec? Jak Polsko tak Madarsko jsou zeme, kde se momentalne jejich vlady pokousi treba cenzurovat media. Jako skutecne cenzurovat, v puvodnim smyslu toho slova, ne jak to treba chape hodne lidi tady (ne ze by mi ten pohled tady nebyl sympaticky, ale prece jde o ruznou miru). Opravdu tam hrozi diktatury. Nastesti jsou v EU, takze se to snad casem zase trochu srovna.
Poslouchas se nekdy vubec? Jak Polsko tak Madarsko jsou zeme, kde se momentalne jejich vlady pokousi treba cenzurovat media.
Nehodlám se teď pouštět do diskuze, nakolik se Polsko a Maďarsko vzdalují od demokracie. Četl jsem, že současná polská vláda dělá to samé, co všechny předchozí (čistky ve státních úřadech, soudech, televizi atd.), ale předtím to nikomu v EU nevadilo. Podstata sdělení je jiná. Kdyby Maďarsko začalo např. vyhánět Romy, EU by tvrdě zakročilo, možná i vojensky intervenovalo. Když to samé udělá Rusko, jak zareaguje EU?
Kdyby Maďarsko začalo např. vyhánět Romy, EU by tvrdě zakročilo, možná i vojensky intervenovalo. Když to samé udělá Rusko, jak zareaguje EU?Ja myslim, ze pokud mi pokladas tuhle otazku, stale nechapes muj puvodni argument o dva odstavce vys. EU nema autoritu nad Ruskem, ma autoritu nad zememi EU. Proto vetsi celky vedou k nizsi mire nasili - mohou problemy vedouci k nasili resit tam, kde vznikaji (coz nemusi byt vzdycky jen pozitivni, zalezi na konkretnim politickem usporadani).
Ja myslim, ze pokud mi pokladas tuhle otazku, stale nechapes muj puvodni argument o dva odstavce vys.
Je pravda, že řešíme několik otázek najednou. Jedna věc je ochota členů EU bojovat za jiné členy EU proti vnější hrozbě. Další věc je autorita EU (nebo jiné nadnárodní organizace) mezi členy. OK, zapomeňme na Rusko a zůstaňme v EU. Co kdyby v Německu nebo Francii vyhrál volby nějaký tamní "Orbán"? Postupovala by EU stejně jako proti Maďarsku? Už jsme několikrát viděli, že pro velké státy EU zákony zase tolik neplatí, vzpomeňme na Pakt stability.
Vsimni si, ze v tom co chces je rozpor. Na jednu stranu pozadujes slabou EU (nebo zadnou), na druhou stranu si stezujes, ze nezasahuje dostatecne vuci nekterym zemim.
Požaduji, aby zákony platily pro všechny stejně. To je základ demokracie. Pokud jsou si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější, tak to není demokracie.
IMHO dostatecne silne evropske instituce prehlasuji libovolnou zemi v EU.
Výsledek hlasování je také potřeba efektivně vymáhat. Představme si, že německý "Orbán" začne realizovat některé značně nedemokratické akce. Hlasování EU v klidu vyignoruje. Co bude dál? Maďarského Orbána by EU snadno zlikvidovala pouhými ekonomickými sankcemi. Ale s Německem to tak jednoduše nepůjde. Co by tedy EU dělala dál?
Pokud jsou si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější, tak to není demokracie.Ja jsem pro, nicmene na urovni EU se prave nerozhoduje jenom na zaklade podilu populace, prave proto, aby vetsi staty neprehlasovaly ty mensi. Takze zase, trochu rozpor. Ja nemam problem s tim, aby rozhodujici slovo mel jen populacni podil, a EU byla tak zcela demokraticka. Jinak asi nema cenu bavit se hypoteticky. Ty mas proste pocit, ze EU ovlada Nemecko nebo Francie nebo kdo. Ja ti tezko ten pocit vyvratim nejakym rozborem hypotetickeho scenare.
Jinak asi nema cenu bavit se hypoteticky. Ty mas proste pocit, ze EU ovlada Nemecko nebo Francie nebo kdo. Ja ti tezko ten pocit vyvratim nejakym rozborem hypotetickeho scenare.
Tady je jeden konkrétní příklad. Cituji: The Pact has proved to be unenforceable against big countries such as France and Germany, which were its strongest promoters when it was created. These countries have run "excessive" deficits under the Pact definition for some years. The reasons that larger countries have not been punished include their influence and large number of votes on the Council of Ministers, which must approve sanctions ...
Opravdu tam hrozi diktatury. Nastesti jsou v EU, takze se to snad casem zase trochu srovna.Obávám se, že Brusel nezajímá, zda je někde demokracie nebo diktatura, ale spíš to, jak je daná země poslušná. Tentýž přístup je vidět i k různým režimům ve světě.
Ten tvuj argument je zajimavy, potiz je, ze neplati pro zadnou konkretni hranici. Proc uvazujes zrovna hranici ceskou, a ne treba evropskou, nebo prazskou?Já jsem právě nepsal, že jde o českou hranici – přesně tohle mě při psaní toho příspěvku napadlo, jen jsem to explicitně nenapsal. Pokud bych např. věřil, že EU nerozkrade moje peníze a skutečně tu hranici ochrání a že to dává smysl, tak si dovedu představit, že bych přispěl i na obranu hranic EU.
Jejda jsem si všimnul tý Tomáškovo patičky až teď. To jsou ale svině ti Češi, je mi z nich úplně na blití. Hned po přečtení jsem roztrhal občanku a od zítřka jsem už jen občanem Říše. Už nechci ani malou poznámku pod čarou Protektorat Böhmen und Mähren.
Taky jsem nakouknul dál na ty skvělé osvětové stránky. A Asad ten prevít už zase vraždí neviňátka hůř než Herodes. Teď už vím kdo je největší zloduch na světě a kdo je jeho pomahačem. A samozřejmě taky kdo je největší správňák a shazuje na zem jenom růže a krásnou literaturu. Fakt dík Tomášku za osvětu konečně si mi otevřel oči, jsi báječný.
Hned po přečtení jsem roztrhal občanku a od zítřka jsem už jen občanem Říše.Ty nové občanky mají nevýhodu, že bys je nejspíš neroztrhal ani kleštěma.
Např. Lybie, se kterou máme námořní hranici nebo z Turecka, se kterým rovněž máme hranici.Jedna věc jsou ideály, které uznávám můžou být fakt hezké a v představách funkční. Druhá věc je krutá realita, jak to vnímá zbytek populace. Pokud to vnímají jinak, tak snažit se je přesvědčit silou ještě nikdy v historii neskončilo dobře. To nejlepší co dostaneš může být nasraná masa lidí. Horší alternativy jsou atentáty, revoluce, násilný odsun, pogrom a genocida. Se vším mají evropské národy bohaté zkušenosti a je dobré na to nezapomínat.
Ja reknu vyse Frantovi neco podobneho, az me bude zvat do boje proti tem "barbarum pred branami". At si proti nim bojuji ti, kdo to zavinili.To je právě otázka, co ti dává smysl a jestli chceš přijmout odpovědnost za zlo napáchané jinými státy – pokud ano, tak bys měl přispět už na obranu u jejich hranic. Pokud ne, tak můžeš ty barbary začít střílet až na svých hranicích. Taky můžeš racionálně dojít k tomu, že až (pokud) dojdou k tvým hranicím, budou posilnění tím, co nakradli na území těch jiných států a bude se s nimi bojovat hůř, takže by bylo lepší je zastavit už na hranicích těch jiných států. Rozhodně to není lehká otázka a bude záležet mj. na tom, zda útočí jen na toho, kdo je poškodil, nebo jestli se chystají napadnout i tebe. Což ale, i kdyby se nechystali, tak je dost nepříjemné je mít hned na své hranici (tzn. mít nějaké nárazníkové pásmo).Univerzalni vymluva.
tak bys měl přispět už na obranu u jejich hranicAno, a proto podporuji EU - hranice je mensi a plocha vetsi. Mel jsem za to, ze jsi chtel napsat argument ve prospech evropskych narodnich statu, ale ted to tak moc nevypada.
Ano, a proto podporuji EU - hranice je mensi a plocha vetsi.Taková „drobná“ vada je v tom, že EU takové obrany není schopná (a dost možná na ní ani nemá zájem). Proto na současnou EU žádné peníze dávat nechci – to je můžou rovnou vyhodit do kanálu. V případě nějaké jiné organizace, která tu myšlenku implementuje správně, by se o tom dalo uvažovat, ale jak jsem psal, není to jednoduché a jsou tam různé pro a proti. Líbila by se mi mezinárodní mírová organizace, která by bránila jakémukoli narušení stávajících hranic. Ale i tam je trochu problém: co když si nějaký stát způsobí útok na svoje hranice sám nějakým útokem na jiné (dost možná nečlenské) státy nebo jejich destabilizací? Taková organizace by musela trestat už tyto prvotní útoky (svých členů) resp. musela by mít možnost takového člena vyloučit, nebránit jeho hranice a odmítnout odpovědnost za jeho zločiny. Tzn. mírová organizace založená na tom, že si vzájemně pomůžeme a zároveň nebudeme nikoho poškozovat, takové žít a nechat žít na úrovni států.
Jojo. Jen mě tak napadlo čím asi mutti Merkel vydírala estonského premiera, když předchozí vláda měla úplně opačný názor. Prťavoučký mouřenín poslouží a pak už se ho nikdo na nic ptát nebude.
Můj názor asi vystihuje nejlépe tento citát z rozhovoru s Günterem Verheugenem
uprchlická krize nezačala minulý rok. První fotky z italské Lampedusy jsou více než deset let staré. Nikdo z těch zemí, které vás kritizují, nehnul brvou, když Řecko a Itálie volaly po evropské pomoci. Němci neposlouchali. Evropský problém to pro ně začal být ve chvíli, když lidé dorazili do Německa. Němci nemohou vinit nové členské země za své vlastní chyby.Bohužel takovéto názory zdravého rozumu jsou v Uhniji úplně na okraji a v menšině. Jelikož se na tom evidentně nic nezmění, neprorokuji Čtvrté říši dlouhého trvání. A kecy o konvencích OSN dementa vygumovaného propagandou jsou k smíchu - Austrálie je taktéž signatářem těchto konvencí a imigrační politika je opravdu, ale opravdu diametrálně odlišná.
Jelikož se na tom evidentně nic nezmění, neprorokuji Čtvrté říši dlouhého trvání.Mozna je to prave naopak. Ze se o te solidarite mluvi az ted je znamka toho, ze se EU stava vic akceptovanou. A tedy lide (nebo spis politici) chapou, ze musi take resit problemy na periferii.
Austrálie je taktéž signatářem těchto konvencí a imigrační politika je opravdu, ale opravdu diametrálně odlišnáA taky je to z lidskopravniho hlediska dost zoufale.
mas snad za to, ze vsichni predsedove stran (tedy budouci premieri) ve state maji stejne nazory?Nemají, ale dnes není problém zajistit, aby všichni stejný názor. Proto jsem zmínil eston. premiéra. Pár měsíců nazpátek měla est. vláda opačný názor (je tedy pravda, že se vyměnila vláda) Napadá mě spousta věcí jak udělat aby měl stejný názor, jednou z nich jsou dotace. Odebráním dotací se dnes už vyhrožuje veřejně. Je spousta nástrojů jak to udělat.
mas snad za to, ze vsichni predsedove stran (tedy budouci premieri) ve state maji stejne nazory?Ty evidentně patříš k lidem, kteří budou i když tu už bude Islámský stát stále mlít něco o solidaritě. Ty pořád žiješ v nějakém iluzorním světě skvělých ideálů a v tom, jak tady musí Evropa spasit celý svět. Ty se do reality nikdy neprobudíš.
budou i když tu už bude Islámský státAno, asi ziji v jine realite nez ty. O tom, ze v Evrope bude islamsky stat (tehdy s malym) jsem poprve slysel (skoro na den) pred 20 lety od jiste damy, slovenske imigrantky do Bruselu. A za tech 20 let se v tomhle smeru nikam neposunuli - akorat sem prislo spousta lidi, kteri s nim maji osobni negativni zkusenosti. Je to absurdni hrozba. Divaci Fox News to mozna berou vazne. Ale je to stejne nerealne, jako idea, ze Vietnamci v 60.letech zavedou v USA komunismus.
mas snad za to, ze vsichni predsedove stran (tedy budouci premieri) ve state maji stejne nazory?Nazory predsedu jsou jedna vec, realne ciny jsou vec druha. I tak drsny "retor a rebel" jako je Tsiprias vymekl a dneska si ho vodi na provazku jako ovci. Taky bych chtel byt mouchou na zdi pri jednanich. Staci se podivat na volebni ucast ve Francii. Ani tam uz neveri, ze volby neco zmeni. Ty casy uz jsou pryc.
Tsiprias vymeklZrovna vcera jsem cetl zpravy a vymekl pred kym? Pred cinskymi investory (coz je IMHO problem, volne penize zbohatliku ze zemi, kde pravo funguje pochybne), nebo EU? Ale ano, politika Eurozony vuci Recku je hloupa. Jde proti myslenkam EU a oslabuje ji.
jako kdyby Nemecko bylo nejaky vladce EUA neni? Jakym pravem treba Merkel vyjednavala s Erdoganem za celou EU? Vsiml sis prubehu zavadeni nemeckeho myta pro osobaky? Rakousko melo kdysi podobnym zpusobem smolika. Nemecku to proslo. EU v soucasne dobe JE Nemecko. Vedou ho lide z Berlina vybrani a nebo alespon podporovani. A ze vetsina zemi jejich postoj podporovala? Zemi nebo jejich predstavitelu? Kazda zeme ma sve Prouzy a Sobotky...
ekonomicka politika Eurozony je dost problematicka. Ale to neni argument proti EUJiste, ekonomicka politika KSC byla probematicka, ale to neni argument proti KSC. Porad to zni stejne?
Tím víc by se už žádné chyby dělat neměly a už vůbec by se země jako ČR apod.Tvl ty to fakt nehraješ, ty si vážně úplnej debil.
Die Idee mit dem syrischen Dorf ist eine Möglichkeit, die man nutzen könnte. Zum Beispiel, wenn Flüchtlinge nicht alleine in ein Land gehen wollen, wo es sonst keine Flüchtlinge gibt.“ Es habe sich gezeigt, dass Menschen gerne dahin gingen, wo schon Landsleute lebten, da dies Integration und die Aufnahme einfacher mache.Ja myslim, ze jako ilustrace myslenkoveho sveta soucasnych "pokrokovych sil" je to dostacujici. Velkej bic a malej dvorek...
Tiskni
Sdílej: