Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nejaký čas dozadu som písal o tom že problémy s mojím Apple iBookom a jeho logic boardom dosiahli obrovských rozmerov. (V prípade záujmu je možné si to prečítať, nemám až toľko zápiskov v blogu.)
Aby som to zhrnul iBook mám už nejakú dobu doma,
ale v rámci časovej vyťaženosti som sa nedostal k tomu aby som to skonštatoval aj na
abclinuxu. Takže to robím teraz. No ale aby to nebol zase jeden z tých nikomu nič
nehovoriacích zápiskou, idem sa venovať problematike linuxu a strojoch od apple
(konkretne iba ibooku, iný nemám ).
Riešil som aké distro na tento stroj. Prvým logickým bodom bolo pozrieť si distra s podporou pre PowerPC. Našiel som konkrétne Fedoru, Crux, Gentoo, Starý SuSE, Ubuntu. Fedoru som kedysi zavrhol už na x86 architektúre, kvôli žratiu disku. Navyše mám veľmi rád prehľad o všetkom čo je v systéme. Ďaľším dôvodom bol aj nejaký môj subjektívny odpror voči tomúto distru. SuSE som ani neriešil je proste príliš starý. Ubuntu som skúšal aj na x86 aj na powerpc ale nejako ma neoslovil. Všeobecne debian based veci ma neberú. Crux sa mi celkom pozdával svojou jednoduchosťou, ale baličkovací systém neviem neviem. No každopádne nainštaloval som, videl som a možno dakedy sa vrátim aj k tomuto distru.
Aby som to zhrnul k distrám: hľadal som niečo ako archlinux ale pre powerpc. Požiadavky boli asi také že: perfektný balíčkovací systém s vyriešenými závislosťami, a možnosť nainštalovať base system a optimálne všetko ostatné doťahať, zároveň však nejaká čistota systému. Najbližšie k týmto požiadavkam je gentoo. Gentoo sa pokúsim nainštalovať v najbližšom čase, ale každopádne vyzerá že je to to čo hľadám.
Dalšou vecou, ktorá môže byť problémom je detekcia hardware. Pod ubuntu všetko fungovalo ako má. Klávesy na ovládanie zvuku, zvuk samotný... Jediným problémom ktorý som zbadal (mimo dôvodov vyššie popísaných) je problém so zavretím vekom displaya. Keď ho zavriem, a opätovne otvorím už sa nepreberie. Jednoducho ostane v konzole mŕtvy. Na obranu musím ale povedať že som sa tým ani veľmi nezaoberal zatiaľ kedže ma systém samotný neoslovil. Tak to je zatiaľ všetko s linuxové sveta na ibooku. PS: S mac osx som spokojný, ale jednoducho je v ňom všetko natoľko priamočiare a funkčné že je to až nudné. A poznať dalšiu architektúru v súvislosti s linuxom je celkom fajn.
Tiskni
Sdílej: