Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nemám MS word, tedy nemám problémy, které přináší. Používám OpenOffice a mám problémy jiné.
Po týdnu práce na analýze je připravena na odeslání, už jen jedna úprava a můžu to poslat. Jenže musím domů, no pošlu to z domu. Večer si dokument stáhnu po scp a ejhle, má polovinu obrázků. Hmm, všechny jsem tam vložil stejně. Tak tedy jinak, stáhnu si všechny obrázky, taky nic. Asi bych si konečně mohl připojit celý disk. A zase nic. Poslední šance, v práci mám disk připojený na /net a doma /mnt, připojím ho tedy stejně. A vše je ok.
Kde udělali soudruzi chybu, že polovina obrázků zůstane a polovina zmizí? Všechny byly v png, všechny ve stejném adresáři.
Když mi bylo deset, vycházel časopis ABC. Koupit se prakticky nedal o objednat jen pro vyvolené. A tak moje babička, která bydlela ve Slavonicích, 300 km od nás, si ho objednala a každý měsíc mi ho posílala. Někdy jen tak a někdy zase v balíku s jablkama. Měla takové ty velké, zelené a měkké jablka, co se cestou potlučou. A tak ten časopis měl vůni jablek. A já byl štastný, že jsem ho měl. Několik let.
Dokáže si to někdo ještě dnes představit? Ten časopis neměl reklamy (pominu-li semtam neco ideově správného). Z časopisů se nám postupně stalo médium reklamy. Má takový časopis ještě smysl? Platíme za to, že koukáme na reklamy a platíme proto, že distribuce a tisk časopisu jsou dražší než jeho příprava. Vše se tedy musí reklamě podřídit, protože ona rozhoduje o jeho existenci.
Je toto počátek zániku tištěného časpopisu jako takového a zrodu něčeho nového?
První pokus o získání digitálního podpisu nedopadl nejlépe, pokračování je trochu optimističtější. Stížnost zanechaná v ČSOB způsobila, že dnes se mi jejich pracovnice sama ozvala, jestli můj zájem trvá. Trval.