V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jestli nekdo cekal jiny vysledek nez Debian, at se prihlasi...
Me vic prekvapuji cisla u Gentoo, CentOS a Fedory. U Gentoo bych cekal min a u Centosu a Fedory mnohem vic.
Gentoo mě nepřekvapuje, ale to pochopí jen ti, co zkusili+1
Debian je úžasně jednoduchá distribuce. Ještě donedávna mu stačilo 32768 šifrovacích klíčů.
ArchLinux už dnes taky přebírá nesmyslná uprdnutí od velkých distribucí (Gentoo, Debian, Fedora, SuSe, ...). (ArchLinux je podle mě pořád ještě „malá“ distribuce.) Už před dvěma měsíci například převzal zničenou glibc, která neumí resolvovat. A je tam dodnes! Upozornil jsem na to, že ten patch od Fedory působí jenom škodu a jeho odstranění je po všech stránkách pozitivní krok, který ani náhodou nevyvolá ty chyby, o kterých se mluví na fórech Fedory. Nicméně žádná konkrétní reakce se zatím nekonala. Prý že nejsem sám, kdo má tento problém... No jasně, že nejsem. Uživatelů IPv6 prostě nemůže ubývat. Bude jich čím dál víc.
Mimochodem, přemíra patchů, v jejichž obsahu se nevyzná ani správce balíčku, natož já, je hlavním důvodem, proč nepoužívám Debian. Něco jako stable, unstable, testing a experimental je pouhá víra. Ta slova nic neříkají o skutečnosti. Vsadil bych se, že ve stable hnije mnohem víc bezpečnostních chyb než třeba v testing. Prostě proto, že starý software, do kterého se správce snaží nějak dostat další a další opravy a „vylepšení“, je nejlepší způsob, jak uživatelům zkomplikovat život. Nebo naopak zjednodušit, například snížením počtu šifrovacích klíčů.
Btw Debian pouzivam na Xen hostingu i na domacim serveru jako Xen dom0 a k naproste spokojenosti. Minimum casu ke sprave (pokud me zrovna nechytne rapl a nezacnu se v tom vrtat). A jeste jsem (na serveru) nezazil problemy se zavislostma :)
Něco s kontrolou pravopisu, myslím.
Ani ta hrozna hrubka by v titulku nemusela byt
Ve výpisu blogů je vyznačeno, že zápisek obsahuje anketuNikde to nevidim. Muzes me prosim nasmerovat?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No jo, ale chudak wire-64, co ted bude delat?:)
Tiskni
Sdílej: