Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.
Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Hledám a hledám a stále nenacházím. Dpkg/deb má jednu nepříjemnou vlastnost. Na rozdíl od rpm/rpm není neinteraktivní. člověk spustí instalaci nějaké hromady balíků, a pak aby čekal, a pořád na něco odpovídal. Nějak pořád nemůžu pochopit na co mám milión stavů balíčků. Balíček je nenainstalován. Balíček je stažen ale nenainstalován. Balíček je stažen nainstalován ale nezkonfigurován. Balíček je nainstalován a zkonfigurován. Balíček buď instaluji a nebo neinstaluji. Zbytek je sebemrskačství. A proč ho sakra musím konfigurovat při instalaci? --asume=yes pořádně nefunguje, ostatně už z principu se nedá na všecho odpovědět ano/ne člověk aby ten systém pořád vodil za ručičku...
Nějaké tipy na plně automatizovanou instalaci DEB balíků?
Tiskni
Sdílej:
méně komplikovaně by to nešlo?
Tohle má v podstatě význam při správě 30 serverů, kdy člověk nastavení prvního přenese na všechny ostatní. Ale při správě jednoho konkrétního počítače je to úplně na nic.
znamená to, že instalační proces v Debianu prostě z pohledu jednoho počítače jednoduše automatizovat nejde?
mě jde o to, abych zadal:
apt-get install bla bla bla xyz
150 packages will be installed
A stejně pohodlně jako s RPM šel dělat něco jiného užitečnějšího. A né seděl jak trotl u konzole a vodil půl hodiny systém za ručičku.
jako že na výzvu: zadejte heslo pro MySQL:
automaticky odpovím ANO?
dpkg-reconfigure debconf
.
Zepta se te to na rozhrani, ktere chces pouzivat pri konfiguracich balicku (vyber z Dialog, Readline, Gnome, Kde, Editor, Noninteractive) a pak zadas prioritu dotazu, kterou te to ma otravovat, cituji
Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see: - 'critical' only prompts you if the system might break. Pick it if you are a newbie, or in a hurry. - 'high' is for rather important questions - 'medium' is for normal questions - 'low' is for control freaks who want to see everythingPredpokladam teda, ze pokud nastavis critical, tak se te to nebude ptat prakticky na nic. Mozna by slo nastavit interface noninteractive a prioritu critical a pak by to nemuselo chtit vubec nic. Takhle to muzes docasne nastavit pred instalaci silenyho mnozstvi baliku, kdyz nic nechces konfigurovat hned. Po dokonceni instalace to nastav zpet (ja mam Dialog + high). Kdyz pak budes po instalaci chtit neco nastavit, tak spust
dpkg-reconfigure BALIK
, nebo pokud budes chtit nakonfigurovat to, co jsi jeste nekonfiguroval, tak spust dpkg-reconfigure -u -a
- -u rika unseen-only (jen to, co jsi jeste nevidel) a -a rika vsechny instalovane balicky (coz by melo vybrat prave ty, ktere jsi nove nainstaloval, ale jeste jsi je nekonfiguroval) - ale s tim -a radsi trosku poexperimentuj, nikdy jsem to nezkousel.
tohle by mohlo byt pouzitelne.
dej vedet,jak to fungovalo s tim heslem do mysql ... IMHO by ho mohl nechat prazdny, ale zrejme to bude chtit aspon zahlasit. Ale pri noninteraktive by to mel jenom vypsat a pokracovat bez kecu.