Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Jako jeden z adminů jsme narazili na téma, které se teď vyskytuje v diskusních fórech poměrně často, ale přímo s linuxem to má pramálo společného.
Jsou to diskuse o programování. Především. Čistě specifická zaležitost, jak něco udělat v xyz.
Nebudu chodit daleko do minulosti, ale jako příklad uvedu např. diskuse:
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/93006
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/93661
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/93724
Rád bych se zeptal ostatních čtenářů, kde podle vás leží správná hranice , co bychom měli tolerovat a co odstanit ?
Můj názor je celkem "radikální". Jakýkoli dotaz co nesouvisí ani trošku s linuxem, šel bych s tím pryč -- na nějaké fórum o programování.
Tiskni
Sdílej:
Jaké by byly výhody radikálního přístupu? Jaké by byly nevýhody radikálního přístupu?
Existuje sekce Aplikace | Programování, build, kde je několik dotazů. Mně by se to líbilo, kdyby byla více podporovaná sekce o programování pod Linuxem, pokud bych čekal stejnou úroveň, jako v sekcích o neprogramování. A nemusela by být striktně moderovaná.
Na rootu.cz není žádná sekce pro diskuzi o programování. Na linuxsoft.cz jsou určité kapitoly, což taky není diskuze o problémech programátorů. Zdá se vám, že na českém webu chybí české zdroje k programování v Linuxu? Pokud ne a jste si tim jistí, pak na Ábíčku není nic takového třeba. Ale už samotný název abclinuxu naznačuje cosi o podstatě Linuxu a není tou podstatou i programování? Uričitě Ábíčko navštěvuje mnoho lidí se zkušenostmi z vývoje, škoda je nepředat (pomoci ostatním). Z hlediska obecnosti, nevidím ve větší propagaci sekce o programování překážku.
> Zdá se vám, že na českém webu chybí české zdroje k programování v Linuxu?
Třeba tady: http://forum.builder.cz/list.php?24
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
, které se teď vyskytuje v diskusních fórech poměrně často,Toho se chytnu a dodam. Neznamená citovaná věta něco o posuvu průměrných uživatelů Linuxu směrem k vývoji Linuxu, není to tak dobře? Sekce by měla být více viditelná.