Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jako jeden z adminů jsme narazili na téma, které se teď vyskytuje v diskusních fórech poměrně často, ale přímo s linuxem to má pramálo společného.
Jsou to diskuse o programování. Především. Čistě specifická zaležitost, jak něco udělat v xyz.
Nebudu chodit daleko do minulosti, ale jako příklad uvedu např. diskuse:
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/93006
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/93661
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/93724
Rád bych se zeptal ostatních čtenářů, kde podle vás leží správná hranice , co bychom měli tolerovat a co odstanit ?
Můj názor je celkem "radikální". Jakýkoli dotaz co nesouvisí ani trošku s linuxem, šel bych s tím pryč -- na nějaké fórum o programování.
Tiskni
Sdílej:
Jaké by byly výhody radikálního přístupu? Jaké by byly nevýhody radikálního přístupu?
Existuje sekce Aplikace | Programování, build, kde je několik dotazů. Mně by se to líbilo, kdyby byla více podporovaná sekce o programování pod Linuxem, pokud bych čekal stejnou úroveň, jako v sekcích o neprogramování. A nemusela by být striktně moderovaná.
Na rootu.cz není žádná sekce pro diskuzi o programování. Na linuxsoft.cz jsou určité kapitoly, což taky není diskuze o problémech programátorů. Zdá se vám, že na českém webu chybí české zdroje k programování v Linuxu? Pokud ne a jste si tim jistí, pak na Ábíčku není nic takového třeba. Ale už samotný název abclinuxu naznačuje cosi o podstatě Linuxu a není tou podstatou i programování? Uričitě Ábíčko navštěvuje mnoho lidí se zkušenostmi z vývoje, škoda je nepředat (pomoci ostatním). Z hlediska obecnosti, nevidím ve větší propagaci sekce o programování překážku.
> Zdá se vám, že na českém webu chybí české zdroje k programování v Linuxu?
Třeba tady: http://forum.builder.cz/list.php?24
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
, které se teď vyskytuje v diskusních fórech poměrně často,Toho se chytnu a dodam. Neznamená citovaná věta něco o posuvu průměrných uživatelů Linuxu směrem k vývoji Linuxu, není to tak dobře? Sekce by měla být více viditelná.