Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Zde přikládám slíbený návod pro hacknutí telefonu pod operačním systémem GNU/Linux. Vyzkoušeno na české G1, pod operačním systémem Ubuntu 9.04
Důrazně doporučuji mít po ruce čtečku pam. karet a telefon nabitý na 100%!!!!!!
Stahovat můžete odtud: Verze:ODT a PDF Dotazy zodpovím zde, nebo na mailu uvedeném na konci dokumentu.
Tiskni
Sdílej:
jentak na okraj, když už si do dokumentu dáváš "licenční doložku" neměl bys také přiznat práva autorů z nichž jsi čerpal?
Vzhledem k tomu, že návody na hacknutí HCT kolují po Internetu a několik mých známých má na svých telefonech root práva bez tvého návodu nepředpokládám, že bys to celé vymyslel.
Nevidím důvod, proč bych měl přiznávat práva odkud jsem čerpal, jelikož jsem žádný jiný takto ucelený návod vytvořený pro Linux neviděl. Pokud jsem odněkud čerpal, pak to bylo z vědomostí, které jsem za cca měsíc načetl z různých návodů pro Windows a stránek zabývajících se Androidem.
Osobně bych to přirovnal třeba k vytvoření knihy na téma "Hubnutí." Knih vyjde 10, každá radí v podstatě to samé, protože to funguje a není třeba vymýšlet něco nového. Ale žádná z nich přece neodkazuje na tu další..
To je můj názor, ale samozřejmě žádné dogma
Díky za návod pro Linux. Jednoznačně ho vítám a až ho budu potřebovat, vím kam pro něj jít, nebo koho se zeptat .
Termín přiznání práv zdroji mi není srozumitelný. Myslím, že zdroji se žádná práva za sepsání nového návodu nepřiznávají. Co by se ale skutečně hodilo, je uvést hlavní zdroj/zdroje odkud bylo čerpáno. Pokud to není povinnost, je to rozhodně slušnost.
Co by se ale skutečně hodilo, je uvést hlavní zdroj/zdroje odkud bylo čerpáno. Pokud to není povinnost, je to rozhodně slušnost.
toto přesně jsem tím myslel.
Klidně to tam doplním. Kde ale takové informace najít?U T-Mobile, FAT32 jsem nic nenašel...
Na kazdy druhy prispevek cancy o dolozkach, to vas tak stve, ze nekdo udelal navod? Ne, spise to, ze je jednoduche si to i v ciczim textu spojit a jeste lepeji popsat cesky a na to holt nema kazdy. Clanek opravdu nebyl a pravnickych kecech, tudiz by o ich nemela byt ani diskuze, autor by jiste nemel nic proti, kdybyste mu to sdelili postou. Takto si nasinec akorat rekne, ze par tluchubu vlezlo pod clanek, ke kteremu nedokazi napsat ani carku... Puvabne, ze na kazdy tematicky ladeny prispevek to zatim vychazi na dalsi...
Tak a teď ještě návod na roota na Palm Pre (tedy až se mi dostane do pracek GSM verze)