Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Varoshaza épülete egy olyani befogado is otthont adva, amely rendezrények, lako ssagi és föt én fövarosi közgyülés üléseinek.Moji milí přátelé, vítám vás na křtinách našeho prvorozeného dítěte, narozeného třetího března.
Helyszin ekenü(t) is szolganat ki amit.Jsem rád (jsme rádi), že můžeme slavit s přáteli.
Legkülönbözö ba csoportok hivatalos közpénz pihenéstol kivanjak köz.Dnes bude mnoho radosti, vidím, že mezi dary je mnoho alkoholu.
Palyazat kiirasavol szolo reiso dönest közgyülés augusztus meg.Rád bych tímto poděkoval i mé ženě, která má na dítěti také svůj podíl.
Polus klaszterek tamogatasa fink, rukcio müködö hidkepzö épül, ugyanigy fel az parkok forrasok.Můj dík patří též správci kostela za možnost oslavit tuto hezkou událost právě zde.
Melyek a térrek szamu célzo.Nechť je celý Melyekův život krásný.
Szerint hozzajarulnak azaz magan ütem ezzérekrol.Tímto okamžikem křtiny zahajuji.
Jenom bych chtěla říct: maďarština a finština vůbec nemají stejné jazykové základy! Akorát oba jazyky patří do ugrofinské jazykové skupiny, ale to je všechno, co mají společného.To se tedy, ač nejsa Maďarem ani Finem, musím hádat. Maďarština a finština se řadí do stejné větve právě proto, že mají společný původ, vyvinuly se z jednoho předchůdce, tzn. předpokládá se, že existovala jakási původní praugrofinština, i když tato samozřejmě není historicky doložena (podobně jako není historicky doložena praindoevropština, ale předpokládá se, že existovala). (Pochopitelně je to složitější, byly to spíš takové konglomeráty nářečí než jednotné národní jazyky jako dnes, ale pro vysvětlení příbuznosti dnešních jazyků se s termíny typu "pra-něco-ština" pracuje.) To není můj výmysl, nýbrž široce uznávaný poznatek historicko-srovnávací lingvistiky. (Krom toho, ugrofinské jazyky se podobají i typologií, jsou skoro všechny aglutinační, což třeba o indoevropských se říct nedá, viz např. flektivní čeština versus analytická angličtina.)
Tiskni
Sdílej: