Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Ne, díky, já používám ipsec k naprosté spokojenosti.Porovnanie IPsec vs OpenVPN vs Wireguard.
Je to v userspace. Ostatně jako jiné VPN jako je OpenVPN (dobře, IPsec zrovna ne). Proti OpenVPN je to nebe a dudy. Wireguard je lehký jak pírko. V androidu jsou starodávný jádra a i když by některá stářím už vyhovovala pro běh wireguardu, udělat to není nic jednoduchýho, páč droidí jádra jsou značně zpitvořená. Na desktopu uděláš wireguard v kernelspace celkem snadno i v jádrech starších než je 5.6 bez nutnosti custom kernelu.
Kdepa máš v androidu nějakej rozumnej adblock? Vim o Adaway (na principu /etc/hosts) a Blokada (hrátky s DNS). Ublock origin nebo umatrix si nenainstaluješ, to premává jako doplněk pro desktopové verze prohlížečů. Takže musíš ručně sa jebať s blocklisty v Adaway.
Ty nad tím sice bohatýrsky máváš rukou, ale to by se leckterý soudruh/žka podivil, kolik tun hoven obsahuje taková běžná webová stránka. No a ty hovna furt dokolečka stahuješ i v případě nainstalovaného adblocku (tam jen ty hovna jdou do černý díry). Navíc je pi-hole jediný efektivní řešení o kterém vím na značné osekání špionážních prvků na smart TV (neříkám, že všech, ale značné části), máš různý blocklisty podle výrobců.
Zdar Phantom
Já ti nic necpu, to možná tady ujo se o něco pokouší. A kde si sebral adresy špionážních portálů u TV, jestli se můžu zeptat. To jsi sám zjistil metodou pokus omyl nebo jak.
Já už jsem napsal, co na Androidu používám, kompletní blok přístupu vybraných aplikací na internet
No tak to je (alespoň u mě) samosebou a automaticky. Proč by měla mít aplikace, která to nepotřebuje pro chod přístup na internet, že. Co mě tak v rychlosti napadá, tak třeba GPS nepotřebuje mít přístup na internet (jinak třeba automaticky odesílá IMEI Googlu), dále třeba Captive Portal je úplně zbytečná věc (i když s minimálním přenosem dat), nač mít takovou srajdu zbytečnou a spousta dalších věcí. Na to se hodí AFwall+. Je jednoduchý, přehledný a je pod GPL3.
Tady se ovšem bavíme jestli se nepletu o blokování reklam a ne o zákazu přístupu na net celých aplikací. A ono nejde jen o reklamy, ale i o trackery a na to nabalená další svinstva. A že jich setsakramentsky požehnaně. A toto vše toto řešení obstará. Jednoduše, elegantně a hlavně účinně. Vypere dočista jako Ariel. Co máš furt s tim podvrhovačem, tvuj děda je podvrhovač.
Čest práci
Zdar Marx
Tiskni
Sdílej: