Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
initscr()
import curses curses.setupterm() curses.tigetnum("lines"), curses.tigetnum("cols")
import sys, os, fcntl, termios, array winsBuff = array.array("H", (0,0,0,0)) def getTermSize(): """ Find out terminal size """ if os.isatty(sys.stdout.fileno()): fcntl.ioctl(sys.stdout.fileno(), termios.TIOCGWINSZ, winsBuff, True) return winsBuff[0], winsBuff[1] return 0, 0Na čísla se dá spolehnout dokud nedorazí signál SIGWINCH, pak je potřeba měřit znovu. Konstrukce pole
winsBuff
počítá s tím, že velikost libc struktury winsize
je 4x short int, a nevsadil bych ruku, že to platí na všech platformách. Vlastně bych nevsadil ani suchar, možná bude lepší ten prstíček ohřát…
Tiskni
Sdílej:
#define SCR_WID_FALLBACK 80
int Shell::screen_width()
{
int fd;
struct winsize wsz;
fd = fileno(stdout);
if (ioctl (fd, TIOCGWINSZ, &wsz) < 0)
return SCR_WID_FALLBACK;
return wsz.ws_col;
}
struktura winsize je (u mně) definována takhle:
struct winsize
{
unsigned short int ws_row;
unsigned short int ws_col;
unsigned short int ws_xpixel;
unsigned short int ws_ypixel;
};
A protože okolo ní nejsou žádný #ifdefy apod., nemuselo by to snad s platform-dependencí být tak hrozné...def get_terminal_width_termios(): try: import fcntl, termios except ImportError: return None s = struct.pack("HHHH", 0, 0, 0, 0) try: lines, cols, xpixels, ypixels = \ struct.unpack( "HHHH", fcntl.ioctl(sys.stdout.fileno(), termios.TIOCGWINSZ, s) ) except (IOError, AttributeError): return None return cols def get_terminal_width_resize(): c = commands.getoutput('resize').split('\n') c = [x for x in c if x.startswith('COLUMNS=')] if c: c = c[0] dummy, c = c.split('=', 1) if c[-1] == ';': c = c[:-1] if c: return int(c) else: return None def get_terminal_width_dumb(): return 80 def get_terminal_width(): handlers = [get_terminal_width_termios, get_terminal_width_resize, get_terminal_width_dumb] for handler in handlers: width = handler() if width is not None: return width return 80 # fallback, should not happen