Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tiskni
Sdílej:
Linux je tu desítky let, je oblíbený a úspěšnýMeh...
Když jsem naposledy psal něco o Lennartware, objevily se v diskusi takové bludy že jsem ho chudáka nakonec ještě bránil. Po přečtení jeho posledního díla jsem ale pevně rozhodnut připojit se s nadšením a zápalem zpátky k haterům.To je právě ten problém, když se začnou stírat rozdíly mezi technickou kritikou (návrh a zpracování software), komunitní kritikou (vztah mezi projektem a zbytkem komunity) a obyčejným nadáváním. Jsou to tři různé věci a pokud si chce člověk zachovat jasnou hlavu, měl by je jako takové brát a důsledně je rozlišovat. Zatím vím o jednom projektu, který se snaží maximálně obejít bez lennartware (ač se tam často používá pulseaudio a avahi) a přitom jít nějak dopředu, a to je OpenWRT. Ještě pokud vím, tak v rámci Gentoo je netriviální množství lidí, kteří se snaží převážně zakonzervovat stav a udržet schopnost Gentoo fungovat bez systemd.
I Lennartovo "The future is going to be awesome!" jako by vypadlo z nějakého Markova blogu.Je pravda, že slyším Lennarta nejvíc nadávat na vše okolo BSD a vše okolo Ubuntu. Přitom systemd jakožto repozitář pro celý nový linuxový userspace v lecčems připomíná fungování BSD projektů. Třeba má i jeho hate vůči Ubuntu podobný základ.
"Kabalisté" jsou přes všechny vzletné fráze směšně krátkozrací a skutečná budoucnost jim uniká.Kabalisté si už teď do budoucna zajistili přístup k lukrativním pracovním pozicím, takže věřím, pro ně je celá akce čistý zisk.
apt-get --yes remove ubuntu-desktop compiz-gnome ibus ibus-gtk ibus-gtk3Toto beriem ako veľmi pozitívne, pokiaľ si tvorím vlastné IceBuntu a skript mi z toho distra vykuchá závislosti ktoré nepotrebujem. Stále je to také linuxové ako to mám rád. Horšie je keď si firma vo svojom záujme kutí softvér kde je problém s nasadením alternatívy. Mne je systemd už u prdele, len aby neinfikovalo linux enviroment, toto pokladám za najväčšiu hrozbu a myslím že nebudem sám. Rovnako sa bojím čo sa stane keby sa Linusovi a prípadne Theodorovi niečo stalo, tak si RedHat zaplatí ďalších a ďalších. GKH je už na výplatnej listine a pretláča tam veci v záujme RH, čo sa stane keď Lenartware haters Linus a Theodore odídu? Kernel Windows?
Mne je systemd už u prdele, len aby neinfikovalo linux enviroment, toto pokladám za najväčšiu hrozbu a myslím že nebudem sám.Rád bych viděl lidi, kteří pro to něco reálně dělají. Tedy nemůžu říct, že bych nevěděl o žádných, ale vnímám značnou disproporci vůči těm, kteří o tom s oblibou mluví.
Kernel Windows?Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, výchozí podmínky jsou značně odlišné, takže ať se bude dít cokoliv, srovnání s Windows to asi nesnese.
Rád bych viděl lidi, kteří pro to něco reálně dělají. Tedy nemůžu říct, že bych nevěděl o žádných, ale vnímám značnou disproporci vůči těm, kteří o tom s oblibou mluví.Čo by mali robiť, keď im vyhovuje terajší stav, jediné čo sa dá robiť vykrikovať nešahajte na to, robte si čo chcete, ale neserte to do jadra a nezaťahujte do prostredia zbytočné závislosti. Ja mám desktop výborne vyľadený a fakt by ma naštvali pokiaľ sa nebude dať používať ako chcem a aby bol rock stable ako doteraz. Na serveri detto, alebo existuje nejaký lepší systém podľa ktorého treba zmeniť smerovanie? Však je tu dosť práce so sieťami, teda aspoň podľa toho čo občas píšeš (prednášaš), tak nedorobíme jedno, zahodíme to a zas na zelenej lúke s novými bugmi a tak dookola. Tak mi poraď čo mám robiť, keď nechcem nič meniť (nehovorím o prirodzenom vývoji) čo mám robiť aby to tak ostalo.
Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, výchozí podmínky jsou značně odlišné, takže ať se bude dít cokoliv, srovnání s Windows to asi nesnese.Však oni to už nejak zrovnajú.
Však oni to už nejak zrovnajú.Spíš se obávám, že všechny přirovnání vycházejí ze základu... nemám rád windows, nemám rád systemd, tedy systemd a windows jsou to samé. To je logika na úrovni... kočka má čtyři nohy, kráva má čtyři nohy, kráva je tedy kočka.
Roky spokojné užívanie nieje argument?Roky spokojené používání skutečně není argument pro zcela nesouvisející tvrzení.
Mačka je zviera, takže krava nemôže byť zviera.Wut?
Roky spokojené používání skutečně není argument pro zcela nesouvisející tvrzení.Pre mňa je ale jediné podstatné. Už si niekedy opravoval niečo čo funguje? Pokiał niekomu inému nejaká funkčnosť chýba tak nech si ju dorobí, ale necpe ju ďalšiemu. Nech sa správa k ostatným tak ako tu bývalo zvykom. Bohužiał nemám žiadny reálny nápad ako tomuto zabrániť, tak mi ostáva len nadávať. Ale vidím to aj u nás v práci, nech už hocikto príde so sebeväčšou kravinou tak sa to ujme pokiał vie o tom krásne rozprávať, alebo kričať, prípadne oboje.
Pre mňa je ale jediné podstatné.Chápu, že jsou lidi, kterým něco přijde natolik podstatné, že to nacpou do jakékoli diskuze, ale komunikovta s nimi je dost náročné.
Chápu, že jsou lidi, kterým něco přijde natolik podstatné, že to nacpou do jakékoli diskuze, ale komunikovta s nimi je dost náročné.Dík za pochopenie. S tebou budem určite rád hocikedy rád komunikovať, ale nedá sa s niekym, ako je Lennart ktorý na teba pošle psy hoci len animované na obrázku. Mám proste vždy nutkanie pridať svoj názor, že je to neskutočný arogantný hajzel a takýto v dejinách nikdy nič nepriniesli. Zas to beriem ako hnací motor pre udržiavanie si svojho Linuxu a už mám aj parťáka :) Nieje to žiadny truc podnik, mám proste rád veci tak ako chcem. Pritom to dá menej námahy ako nastaviť aby rock stable IceWM pod systemd nepadlo.
Zas to beriem ako hnací motor pre udržiavanie si svojho LinuxuDěláš mi radost. A na čem to stavíte?
do OpenRC komunity možno treba strčiť správnym smerom a pohne sa to samo.Pokud jde o strkání, do komunit, co se pohnou pak samy, tak mě zajímají až výsledky, nikoliv kecy ;).
Preto napríklad veľa vecí riešim cez IRCTo jsem se v RH taky rychle naučil ;).
Na GitHub sa nadáva pre TOS, ale tá komunita ktorá tam chodí a nemá problém pomôcť proste milujem, to si človek nájde priateľov po celom svete a bez problémov tolerujú maďarskú angličtinu a poďakujú za feedbackZatím musím říct, že jsem na GitHub chodil jenom pro kód a to ideálně od lidí, které už znám jinak, nikoliv pro komunitu.
hoci si urobil chujovinu ty a ešte ťa pozvú na drink až by si náhodou ukázal niekde v Bristole.A co takhle drink v Brusellu, pojeď na FOSDEM, není to nějak nákladné, když vše zařídíš včas!
A co takhle drink v Brusellu, pojeď na FOSDEM, není to nějak nákladné, když vše zařídíš včas!Tak cca?
Případná rizika nezávislí až tak na tom co dělá Lennart, jako spíš na tom, co dělají ostatní. Jde tu o závislosti komponent v systému a možnost je vyměňovat.
Bude jádro závislé na systemd? Budou aplikace a pod-systémy závislé na systemd? Případně které?
Bude jádro závislé na systemd?No, nevím, zatím mám pocit, že tendence je spíš opačná, viz např.
devtmpfs
nebo možnost vestavět soubory s firmware (stejně jako initramfs
) přímo do jádra. Což nzmená, že např. pro jednoduché embedded systémy není pro dynamické položky v /dev
už potřeba udev
(pokud nevadí absence nastavení práv a přídavných symlinků).
mknod
a taky to fungovalo.
A používáš Xka nebo něco jiného? Pro jakou platformu to je?
Hmm, ako je na tom Z430 s podporou linuxu? Nie že by som teraz chcel prejsť na niečo podobné, práve včera som rozbehal na linuxe nové ovládače mali 400 (ehm to bolo peklo na vytrhanie vlasov, v podstate som musel dopísať časť open source driveru aby to bežalo na mojej krásnej novej A20) - foto (nič moc kvalita, s polarizačným filtrom som mal problém odfotiť tak aby dotyková vrstva nerobila problémy).
Mám taký pocit, že mali je v ešte väčšom bahne V každom prípade o tom v najbližšej dobe napíšem krátky blog.
Čas by byl, ale zase nejsou žádný prachy (na nový hračky).
Udev snad nikdy nebyl potřeba. Teda alespoň si pamatuju dobu, kdy se soubory zařízení vyráběly přes mknod
a taky to fungovalo.
Proto píšu dynamické, na statické opravdu stačí udělat /dev
ručně mknod
em a třeba ho i zakompilovat do jádra jako součást initramfs
.
Zrovna většina desktopových aplikací s init systémem vůbec nijak do styku nepřijde, zajímá je tak leda jestli je tam GTK nebo Qt (přičemž většina desktopů bude mít oboje) a víc není potřeba moc řešit, poběží to všude. Naopak se ty aplikace běžně portují i na úplně jiné OS.
Je sice hezke, ze existuje milion ruznych distribuci, ale co to znamena pro vyvojare aplikaci? Ze si musi vybrat jednu nebo vic konkretnich distribuci s <1% podilem na trhu nebo doufat, ze distribuce jim udelaji balicky.Což ovšem systemd vůbec neřeší.
Ten jeho novy projekt anoToho si nejsem vědom. Nový projekt řeší jen alternativní způsob distribuování linuxu pomocí hotových obrazů a jejich identifikaci. Neznamená ani přechod všech distribucí na ten nový způsob, ani v případě přechodu jednotné rozhraní, a pokud se nepodaří prosadit jednu distribuci na úkor ostatních, tak ani fungování podobné Androidu. Ale jinak klobouk dolů za marketingovou stánku.
Pokud to adoptuji dve az tri vetsi distribuce nebo pokud si ten balickovaci system nainstaluje dostatek uzivatelu, tak vyvojar bude moci vytvorit balicek, kterym pokryje velkou cast linuxovych uzivatelu a zaroven bude mit temer jistotu, ze to vsem bude fungovat uplne stejne, bez ohledu na nastaveni jejich systemu.Nevím jak ty, ale já teda mezi pojmy "jednotné API" a "každá appka si sebou potáhne v balíku veškeré závislosti, i kdyby to měl bejt třeba befunge interpretr napsaný ve whitespacu" vidím jistý rozdíl. To druhé mi naopak přijde jako krok pryč od jednotného API.
Systemd vlastne taky pomohl k sjednoceni linuxove platformy. Systemd skripty si muze psat rovnou autor softwaru, driv se musely spousteci skripty delat na miru konkretni distribuci.Ano, to už by se za krok směrem ke sjednocení API dalo považovat. Akorát by to ještě chtělo, aby to API bylo trochu víc standardizované, modularizované a mělo by být nějaké cyklus/roadmap atd., jako je zvykem v civilizované společnosti, ne že se tam každou chvíli objeví něco co zrovna systemd tým napadne.
V podstatě* jo, s tím rozdílem, že má tak 10% podíl z Linuxových desktopů. Stejně tak Ubuntu, proto spousta vendorů cílí na Ubuntu, např. Steam.Čili v podstatě říkáš, že výhodou Lennartova systému je to, že se vnutí všem?
Pokud to adoptuji dve az tri vetsi distribuceZákladním důvodem pro existenci množství distribucí je jejich odlišnost. To, co navrhuješ, efektivně znamená o tento koncept přijít a zavést jednu standardizovanou distribuci a říci, že tě zajímají jen uživatelé této distribuce a jejích rebrandingů. Jedna taková distribuce tu už je a jmenuje se Android a je v celku pochopitelné, že by si někteří rádi zopakovali jeho úspěch.
tak vyvojar bude moci vytvorit balicek, kterym pokryje velkou cast linuxovych uzivateluTo ale už platí. Vývojář dnes může cílit na Android a tím na nejpočetnější skupinu uživatelů systému s linuxovým jádrem. A nelze říci, že se Android nepočítá, protože bys pak musel připustit, že se nebude počítat ani tebou předvídaný systém. Stejnětak bude moci vývojář cílit na jakoukoli majoritní distribuci, ať už bude distribuovaná v jednotlivých balících nebo ve formě obrazů. Nevidím v Lennartově textu nic, co by jen naznačovalo, že tento problém magicky zmizí, i když podobnou formuli tak rád používá.
Systemd vlastne taky pomohl k sjednoceni linuxove platformy. Systemd skripty si muze psat rovnou autor softwaru, driv se musely spousteci skripty delat na miru konkretni distribuci.Sice je to značné odběhnutí od tématu, ale pokud jde o sjednocení konfigurace systémových služeb, tady nelze zásluhu popřít. Jednak systemd definuje určitou sadu chování, která je v tuto chvíli na nejlepší úrovni z toho, co znám. Dále definuje syntaxi pro zápis toho chování a adresářovou strukturu, přičemž obojí je natolik triviální, že by nebyl problém napsat konvertor do syntaxe jiného software, který by tu stejnou sadu chování implementoval. Takže na jednu stranu je to přínos systemd, na druhou stranu pokud by šlo jen o tyto vlastností, zítra to může být přínos systemxyz. Mnohem důležitější je celý systém vlastností, který vyvolává dojem, že se bez systemd nelze obejít.
Marketing nic moc, z diskuzi to vypada, ze 90% lidi nepresvedcil.Pokud jde o komerční úspěch, někdy je lepší přesvědčit menšinu, která rozhoduje o financích, než většinu, která se vykecává v diskuzích. Nehledě na to, že o bezvýznamném projektu by v diskuzích nemluvili vůbec.
Základním důvodem pro existenci množství distribucí je jejich odlišnost. To, co navrhuješ, efektivně znamená o tento koncept přijít a zavést jednu standardizovanou distribuci a říci, že tě zajímají jen uživatelé této distribuce a jejích rebrandingů. Jedna taková distribuce tu už je a jmenuje se Android a je v celku pochopitelné, že by si někteří rádi zopakovali jeho úspěch.Lennartuv balickovaci system sebere pouze cast odlisnosti, a to balickovacich systemu. Coz povazuju za dobry trade-off, myslim ze po secteni negativ a pozitiv vyjde kladne cislo. A samozrejme se to tyka pouze typickych desktopovych a serverovych distribuci jako Debian, Fedora, Arch, atd.
Vývojář dnes může cílit na Android a tím na nejpočetnější skupinu uživatelů systému s linuxovým jádrem.Ale pouze pokud to je aplikace pro mobil / tablet.
Lennartuv balickovaci system sebere pouze cast odlisnosti, a to balickovacich systemu.Lennart pokud vím zatím žádný balíčkovací systém nenavrhl.
A samozrejme se to tyka pouze typickych desktopovych a serverovych distribuci jako Debian, Fedora, Arch, atd.U wot m8? Ty si skutečně myslíš, že se v Archu pacman nahradí touto BTRFS-only věcí, která v podstatě není vůbec slučitelná s rolling-release modelem? To seš tak mimo mísu, že s**** na náměstí...
která v podstatě není vůbec slučitelná s rolling-release modelemJak to?
usr:
bundle, nebo by žádnej nebyl a všechno by byly aplikační a framework bundly?
Zadruhé, v rolling release jde o to dostat co nejdříve nejnovější verzi všeho, včetně knihoven, nástrojů, prostředí, atd. Jak například aktualizuješ python na nejnovější verzi, když každá aplikace používající python má ve svém bundlu svůj python? To samé s knihovnami a dalšími věcmi...
Zadruhé, v rolling release jde o to dostat co nejdříve nejnovější verzi všeho, včetně knihovenJá myslel, že v rolling release jde jen o to vyhnout se nutnosti upgrade.
Základním důvodem pro existenci množství distribucí je jejich odlišnost. To, co navrhuješ, efektivně znamená o tento koncept přijít a zavést jednu standardizovanou distribuciS tím souhlasím. Odlišnost distribucí je podstatná. Ale otázka je, co je podstatné pro jejich odlišnost. Nemyslím si, že je to, že Fedora a Debian mají knihovny umístěny v jiném místě stromu, nebo že síťové konfigurační soubory jsou u Debianu, CentOSu a nebo openSUSE na jiném místě, a ani to že máme mraky různých balíčkovacích systémů. Za podstatné považuji to, že mám nějaké funkční celky, které mají nějaké vlastnosti, mohu si vybrat, které funkční celky zahrnu a mnohdy je mohu realizovat různým způsobem a vyberu si kterým. Třeba typ webového serveru, file systému, mail serveru nebo GUI. Distribuce je v podstatě názor, jak mít sestaven z elementárních kostiček funkční systém. A proč by nebylo možné vytvářet různé distribuce nad společnou bází. Tím, že není žádná společná báze, tak není možné sdílet administrativní nástroje. Pro mne třeba typický příklad: Mám rád Yast z openSUSE jakožto administrativní nástroj systému. Líbí se mi, že je jak GUI tak i terminálové ncurses. Ale neexistuje možnost, jak tímto nástrojem ovládat systém v Debianu nebo v CentOSu. Na rozdíl od toho, že v každé z nich si mohu svobodně vybrat, webový server, mail server nebo GUI, administraci ne, protože je u každého jiná.
Takze bud se budem hadat ci "spolecna baze" je na draka nebo se proste smirime se tim ze kazdej ma svoji oblibenou prichut.Třeba co se týká balíčkování, pro každý balíček je ve všech distrech potřeba napsat a udržovat soubor, ve kterém je spousta informací o balíčku (název, verze, kategorie, závislosti, etc). Potom tam bývá napsáno, jak že se ten balíček má vybuildit, nainstalovat, etc. Na Gentoo máme ebuild, na Archu pkgbuild, Fedora má spec, Debian nějakých pár souborů v control.tar.gz. Všechny popisují totožné informace, pouze malinko odlišným způsobem. Kdyby se domluvil standard pro takovýto soubor, usnadnilo by to spoustu věcí, protože už by nebylo potřeba vytvářet balíčky pro jednotlivé distribuce, ale prostě pro linux. A protože by byl standardizovaný jen takovýhle popis balíčku a nic nad tím, distribuce by mohli stále mít úplně stejné balíčkovací systémy a poskytovat ty výjimečnosti jako doposud. Everybody wins. Jenže to je utopie, protože by to dopadlo spíš takto http://xkcd.com/927/
Pro začátek jedna z věcí na kterou se spolehnout nedá je jméno balíku… má cenu to dál rozvádět?Jestli na mě máš chvilku času, poprosil bych o to vysvětlení. Možná máš pravdu a moc rád to potom uznám, ale v tuhle chvíli mě nenapadá, proč by se balík nemohl na všech distribucích jmenovat stejně.
Gentoo / Arch: libniečo
Debian a deriváty: libniečo, libniečo-dev
Gentoo: uwsgi
Debian a deriváty: uwsgi-plugin-admin uwsgi-plugin-cache uwsgi-plugin-carbon uwsgi-plugin-cgi uwsgi-plugin-echo uwsgi-plugin-erlang uwsgi-plugin-fastrouter uwsgi-plugin-fiber uwsgi-plugin-graylog2 uwsgi-plugin-greenlet-python uwsgi-plugin-http uwsgi-plugin-jvm-openjdk-6 uwsgi-plugin-jwsgi-openjdk-6 uwsgi-plugin-logsocket uwsgi-plugin-lua5.1 uwsgi-plugin-luajit uwsgi-plugin-nagios uwsgi-plugin-ping uwsgi-plugin-probeconnect uwsgi-plugin-probepg uwsgi-plugin-psgi uwsgi-plugin-pyerl-python uwsgi-plugin-pyerl-python3 uwsgi-plugin-python uwsgi-plugin-python3 uwsgi-plugin-rack-ruby1.8 uwsgi-plugin-rack-ruby1.9.1 uwsgi-plugin-rpc uwsgi-plugin-rrdtool uwsgi-plugin-rsyslog uwsgi-plugin-signal uwsgi-plugin-symcall uwsgi-plugin-syslog uwsgi-plugin-ugreen uwsgi uwsgi-extra uwsgi-plugins-all uwsgi-core uwsgi-infrastructure-plugins uwsgi-app-integration-plugins uwsgi-emperor uwsgi-plugin-alarm-curl uwsgi-plugin-alarm-speech uwsgi-plugin-alarm-xmpp uwsgi-plugin-coroae uwsgi-plugin-curl-cron uwsgi-plugin-emperor-pg uwsgi-plugin-geoip uwsgi-plugin-jvm-openjdk-7 uwsgi-plugin-jwsgi-openjdk-7 uwsgi-plugin-ldap uwsgi-plugin-pam uwsgi-plugin-router-access uwsgi-plugin-sqlite3 uwsgi-plugin-v8 uwsgi-plugin-xslt
kategorie/balík
. Ale ptám se, opravdu chceme, nebo potřebujeme, aby to každá distribuce měla jinak, nebo se to prostě liší a proto říkáme, "ono by to nešlo, protože se ty názvy liší, a měnit se to nesmí"?
kategorie/název
, protože je to nejpřehlednější a nemusí se ke každému druhému názvu balíku cpát nějaký prefix.
Současný stav je takový, že každé distro má definované nějaké kategorie balíčků. Ty rozhodně nejsou stejné, ale jak moc se asi můžou lišit? Někde můžou být trošku konkrétnější, někde trošku míň, případně jsou ty názvy navzájem synonyma. Co přesně brání tomu, abychom se všichni domluvili na stejných kategoriích? Neříkejte mi ale, že je vlastně dobře, že jsou ty kategorie všude jiné, protože nám to dává možnost volby, nebo tak něco. Praktická výhoda toho, že jsou na každé distribuci jiné názvy kategorií balíčků, není prostě žádná.
Potom už ani není problém mít stejné názvy balíčků.
Já teď rozhodně nechci říct, že teď jsem to vymyslel úplně tím nejlepším způsobem. Rozhodně bylo by potřeba tohle vyřešit opravdu kvalitně.
Jen nechápu, proč by to z principu nemohlo jít. Prý to nešlo to ani s initem a pak stačilo aby přišel jediný člověk a bylo. Tam byl akorát problém v tom, že to byl zrovna Lennart.
Současný stav je takový, že každé distro má definované nějaké kategorie balíčků.Arch nemá kategorie balíčků. Některé balíčky jsou ve skupinách, ale zdaleka ne všechny.
Potom už ani není problém mít stejné názvy balíčků.Pak už jen zbývá vyřešit ten drobný problém, že různé distribuce sestavují balíčky různě - všelijaké ty kompilační přepínače jako
--wtih-libfoo
a podobně, aplikované jsou různé patche, atd.
V té chvíli si uvědomíš, že distribuce nedělají jen to, že by různým programům dávaly různá jména balíčků, aby naschvál způsobily rozdíly, ale jejich práce je v podstatě poskládat z mnoha různých kusů SW z mnoha různých zdrojů a v mnoha různých jazycích dohromady nějaký funkční celek. Kdo by podle tebe měl tuhle práci dělat, když ne distribuce?
Pak už jen zbývá vyřešit ten drobný problém, že různé distribuce sestavují balíčky různě - všelijaké ty kompilační přepínače jako --wtih-libfoo a podobně, aplikované jsou různé patche, atd.To nemusí být problém ne? Nikdo by nebránil distribucím mít vlastní repozitáře, ve kterých by měli svoje recepty pro svoje balíčky. Jen by ty recepty byly ve stejném formátu jako mají ostatní. Takže debian by si klidně buildoval bar s --with-libfoo, Fedora bez něj. Nemusím vymýšlet kolo, abych dal konkrétnější příklad. Všechny tyhle --with-libfoo by se třeba mohli popisovat pomocí USE flagů jako na Gentoo a jednoduše by si každá distribuce buildila balíčky s jakými flagy by chtěla. Ty by klidně mohli být definované v jiném souboru a ten by mezi sebou distribuce nesdíleli, není problém. Potom když bych chtěl jakožto třeba balíčkář Fedory zabalíčkovat foo z Debianu, prostě bych stáhl recept z debianu, vytvořil bych k němu jen soubor s flagy, případně ho zkopíroval taky a hotovo. Jako já si dovedu představit, jak moc nereálně to zní, ale jako proč ne?
... ale jejich práce je v podstatě poskládat z mnoha různých kusů SW z mnoha různých zdrojů a v mnoha různých jazycích dohromady nějaký funkční celek. Kdo by podle tebe měl tuhle práci dělat, když ne distribuce?To by pořád dělali distribuce - viz první odstaveček, ale když přijde člověk s nějakým SW a chce ho nějak dostat mezi lidi, tak si ty balíčky prostě musí udělat sám. A měl by to o dost jednoduší, když by mu stačilo napsat soubor v jednom formátu, ze kterého by potom mohl vytvořit balíčky pro všechny distra, místo toho, aby musel popisovat ten balíček pro každou distribuci. Ale snazší by to bylo celkově pro každého.
Jako já si dovedu představit, jak moc nereálně to zní, ale jako proč ne?No, muselo by v podstatě existovat něco jako meta-balíčkovací framework, který by ale musel poskytovat velkou flexibilitu a spoustu featur, aby z něj mohly vycházet různá distra... Teoreticky by to šlo. Prakticky nevím...
To, že někdo má jinak optimalizovaný balíček při překladu, nevylučuje, že by to nemohl být "drop in replacement".To tedy vylučuje. Kdyby to tak bylo, mohl bys vzít balík z blbuntu, rozbalit ho do klobouka, podle lddčka dohledat a nainstalovat knihovny a fungovalo by to. Ale pokud (například) program chce nptl a já mám glibc zkompilovanou s linuxthreads, tak to nebude chodit ani kdyby jsi balíčkovací systém naučil tancovat kozáčka. Balíčkovací systém tyhle problémy nezpůsobuje a už vůbec neřídí, takže je ani nemůže řešit. Leda by to bylo na gentoo, ale to je trochu jiná pohádka (nápověda: portage není "balíčkovací" systém) a nemá šťastnej konec.
Dohodneme se na tom, že formát názvu balíčku bude nejlepší kategorie/název, protože je to nejpřehlednější a nemusí se ke každému druhému názvu balíku cpát nějaký prefix.Nejlepší je používat kategorii, protože je to přehlednější a nemusí se používat prefix, prefix, protože všude jinde se prefix používá, navíc kategorie sama o sobě není víc než obyčejný prefix, který je tam teď dokonce dvakrát, Ve skutečnosti jsou kategorie vhodné jen ke zmatení a řešení jinak zbytečných duplicit, kdy název balíku přestane fungovat v den, kdy někdo zabalí související perl modul.
alien
. Většina aplikací nějak fungovat bude, ale ty pokročilé se bez workaroundů neobejdou.
Ale tohle se zatím nepodařilo vyřešit nikomu, ani kompatibilita různých verzí a podverzí Windows není zrovna bezproblémová.
android:inputType="textNoSuggestions"
, takže bez workaroundu zobrazují spellcheck pro hesla a ukládají je do uživatelského slovníkuDesktopovemu Linuxu chybi jednotne API a to je podle me dost zasadni problem, ktery zatim nikdo nevyresil, protoze neexistuje zadna centralni autorita.Tohle ale ten Lennartovo návrh vůbec neřeší.
Jenže Android je distribuce. Jedna z mnoha. Aplikace pro Android ti taky nepoběží na jiných platformách1 Je to jako kdybys řekl, ať všichni používají Ubuntu2, ať je to jednotné a stačí dělat jeden balíček.
[1] na některých ano, ale tam museli jejich autoři vyvinout zvláštní úsilí a napsat nějakou překladovou vrstvu – pro balíčky máš zase překladače mezi .rpm a .deb
[2] nebo SUSE, Fedoru, Debian… dosaď si cokoli
Je to jako kdybys řekl, ať všichni používají Ubuntu2, ať je to jednotné a stačí dělat jeden balíček.+1 A nastavit mu závislost jen na ubuntu-desktop, popřípadě používat nějaký ubuntu development kit, který tu závislost nastaví sám a před vývojářem komplexitu závislostí zcela skryje.
Ale u typickych distribuci jako Debian nebo Fedora to myslim smysl ma.Nahradit RPM a deb něčím jako je RPM by rozhodně smysl mělo ;).
v podstate jsem myslel to, ze pokud bude ten projekt uspesny, autor aplikace vytvori balicek, uzivatel si ho nainstaluje a bude mu to fungovat.Non sequitur. Zda balíček bude fungovat závisí na tom, pro jakou distribuci ho autor vytvořil a na jaké distribuci byl otestován. Jediný způsob, jak docílit toho, že balíček bude testován na distribuci X distribuci a bude fungovat na distribucích z množiny Y je, že množina Y bude obsahovat pouze distribuci X a rebrandované distribuce, kompatibilní s X. Jediné, co Lennartův návrh z hlediska závislosti nabízí, je agregovat závislosti do jedné. Jenže to umí i tolikrát kritizované Ubuntu, stačí vyrobit balíček a jako závislost mu dát ubuntu-desktop.
Ale nastesti Android je jasne definovana a verzovana platforma.A systemd je předpokládám taky jasně definovaná a verzovaná platforma, na které se přechodem na novější verzi nikdy nic nerozbije.
Takze kdyz vytvorim aplikaci, ktera cili na Android 2.3+, tak vim ze to pujde nainstalovat a pobezi i za rok na nejnovejsim telefonu od Samsungu, i prestoze tam maji upraveny Android.Toto je jistě lákavá představa, ale pokud vím, tak se Lennartův návrh vůbec nezabývá jejím naplněním.
Podle toho, co slysim v diskusich, tak mi to prijde, ze tento problem zabira programatorum asi tak 30-80% casu vyvoje.
30-80 je hodně velké rozpětí, tam se vejde skoro všechno. Těch 30 by mohlo být reálných, když někdo podporuje hodně distribucí nebo obecně prostředí a ten program používá hodně nízkoúrovňové věci. Ale v dlouhodobém horizontu by to mělo klesnout mnohem víc – jak už to jednou automatizuješ, tak to jde samo, jen reaguješ na změny, ale neděláš znova a znova tu samou práci při vydávání každé nové verze.
Těch 80% mi přijde zcestných – na to by se každý vykašlal a podporoval buď jen jedno distro nebo to začal dělat jinak (třeba použil nějaký framework nebo abstrakci, které ho od těch rozdílů odstíní).
A hodně programů portují dobrovolníci nezávisle na autorovi ve svém volném čase, případně je za to platí někdo třetí, ale pochybuji, že by tomu věnovali tolik úsilí – to by si totiž mohli pomalu napsat vlastní program.
Na diskuse bych moc nedal, protože tam se většinou ventilují špatné zkušenosti – když to jde hladce, tak to hodně lidí bere jako samozřejmost, není o čem mluvit. Naopak s nějakým zapeklitým problémem se rádi pochlubí nebo si zanadávají.
Srsly, unix má jednotný a univerzalní API. Říká se mu POSIX.Teorie fajn, praxe občas pokulhává.
Když budeš kompilovat na linuxu všechno proti stable debianu tak to máš stejný.+1
uprimne si myslim, ze POSIX bude relevantni prumyslovy standard i v dobe, kdyz Lennarta a jeho crew prestane Linux bavit a zacne si hrat na nejakym jinym piseckuTak to doufám, že se do té doby POSIX posune o krok dál, teď jsem třeba narazil na stack overflow na dotazy na thread safety běžných funkcí a zjistil jsem, že to snad POSIX ani nedefinuje. Taky nemám moc rád vícevláknové procesy, kvůli ladění a tak, ale POSIX by přecijen měl být standardem i pro ty, kteří mají.
Vyvoj je neuprosny a vede od klavesnice s mysi k tapani upatlanyma prstama do diplayi.Jen by mě zajímalo, kdy se oddělí samostatný trh pro nerdy.
Lennartuv brainfart neresi ABSOLUTNE NIC co by uz nebylo vyresene davnoS tím bych tak nějak souhlasil, ale budu rád, když [někdo] vyřeší aspoň to, aby tyhle věci s upsreamovým systemd fungovaly.
Tak to doufám, že se do té doby POSIX posune o krok dál, teď jsem třeba narazil na stack overflow na dotazy na thread safety běžných funkcí a zjistil jsem, že to snad POSIX ani nedefinuje.
POSIX.1-2001 and POSIX.1-2008 require that all functions specified in the standard shall be thread-safe, except for the following functions: asctime() basename() catgets() crypt() ctermid() if passed a non-NULL argument ctime() dbm_clearerr() dbm_close() dbm_delete() dbm_error() dbm_fetch() dbm_firstkey() dbm_nextkey() dbm_open() dbm_store() dirname() dlerror() drand48() ecvt() [POSIX.1-2001 only (function removed in POSIX.1-2008)] encrypt() endgrent() endpwent() endutxent() fcvt() [POSIX.1-2001 only (function removed in POSIX.1-2008)] ftw() gcvt() [POSIX.1-2001 only (function removed in POSIX.1-2008)] getc_unlocked() getchar_unlocked() getdate() getenv() getgrent() getgrgid() getgrnam() gethostbyaddr() [POSIX.1-2001 only (function removed in POSIX.1-2008)] gethostbyname() [POSIX.1-2001 only (function removed in POSIX.1-2008)] gethostent() getlogin() getnetbyaddr() getnetbyname() getnetent() getopt() getprotobyname() getprotobynumber() getprotoent() getpwent() getpwnam() getpwuid() getservbyname() getservbyport() getservent() getutxent() getutxid() getutxline() gmtime() hcreate() hdestroy() hsearch() inet_ntoa() l64a() lgamma() lgammaf() lgammal() localeconv() localtime() lrand48() mrand48() nftw() nl_langinfo() ptsname() putc_unlocked() putchar_unlocked() putenv() pututxline() rand() readdir() setenv() setgrent() setkey() setpwent() setutxent() strerror() strsignal() [Added in POSIX.1-2008] strtok() system() [Added in POSIX.1-2008] tmpnam() if passed a non-NULL argument ttyname() unsetenv() wcrtomb() if its final argument is NULL wcsrtombs() if its final argument is NULL wcstombs() wctomb()Pravda je ze najit prislusnou manstranku (pthreads (7)) by se mi bez googla asi nepovedlo.
Bo widle nemaji verzovani dllDobrý deň, dovoľte aby som vám predstavil Side-by-Side Assemblies.
In the preceding example, both Comctl32.DLL version 6.0 and Comctl32.DLL version 5.0 are in the side-by-side assembly cache and available to applications.Ano, a tato cache narůstá a narůstá, dokud nepohltí veškerý volný diskový prostor. Nové možnosti vyčištění sxs cache sice do jisté míry fungují, v dlouhodobém měřítku ale pouze oddalují nevyhnutelné.
Pokud se časem neobjeví distribuce, která se tomu bude bránit(mimo jiné třeba nastubováním systemd, aby měly infikované aplikace pocit, že magor trůní v systému), bude to konec Linusova snu o vlastním svobodném Unixu...Tedy další čekatel na spásu, ale budiž ti k dobru to, že si alespoň hledáš alternativu. Moc by mě potěšilo, kdyby až ten přechod na BSD dokončíš a necháš své okolí si trochu zvyknout, napíšeš blogpost o tom, jak to probíhalo a dopadlo.
Začíná už být trochu reálně použitelný, přičemž přebírá dost věcí kolem ze světa BSD a Linuxu si téměř nevšímá... Konečně chápu proč.Že by kvůli licencím?
Moc by mě potěšilo, kdyby až ten přechod na BSD dokončíš a necháš své okolí si trochu zvyknout, napíšeš blogpost o tom, jak to probíhalo a dopadlo.Podle vyse uvedeneho zadas jineho o sdeleni zkusenosti s prechodem na BSD, nepises nic o vlastni.
Pro nas ktere to zivi jde ale o kritickou vlastnost.Tak tě živí provoz BSD systémů. Mně zase momentálně živí vývoj těch linuxových a bude mě podle všeho živit minimálně dokud neopustím současnou práci, ale nikdo si z toho na prdel nesedne, že.
nepises nic o vlastni.Napsal bych, pokud by to někoho zajímalo natolik, aby se zeptal.
Ještě bys mohl přidat nějakou vtipnou příhodu: třeba že jsi cestou do kostela autem přejel cyklistu bez odrazek, protože jsi zrovna na palubním počítači sledoval, jak bootuje Systemd. Sice to není horší než Hitler nebo Abigail, ale diskuse by mohla být výživná.
Jeste lepsi bude dat systemd na zacatek nazvu.To dělám zas na ábíčku, ale jenom u postů, kde je systemd primárním terčem. Ale je fakt, že to funguje ;).
Tohle je jen zabo-mysi valka, bohuzel stejny princip funguje i u tech realnych. Kvuli hlouposti se budou chyby i nadale opakovat. Demokracie je diktatura hrstky vychytralych prostrednictvim manipulace tupou vetsinou. Presto zustavam i nadale optimistou.