Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tenhle zápis by se asi dal označit za reklamu, ale mám výmluvu: příznivci Linuxu bývají většinou znalci tvorby webů a, soudě podle mých známých, mají často v oblibě sci-fi.
Vyrobil jsem stránky, své skoro první. Částečně jako vlastní, ale hlavně pro Janu Rečkovou. Třeba jste od ní někdo něco četli. :-) Jedna povídka je tam taky moje. Takže, máte-li chuť, podívejte se na ně. Pokud budete chtít, přečtěte si některou z uvedených povídek. A hlavně, pokud najdete nějakou chybu, zvlášť bezpečnostní, prosím informujte mě.
Jsou zde.
(Ahoj, všichni spolu-linuxáci. Dnes jsem se na chvíli cítil téměř optimisticky, a tak jsem rychle vyrobil zápis na lehčí téma, než mě to přejde. Můžete mě nazvat grafomanem, ale třeba to zase někoho pobaví, a to by bylo pěkné.)
Je zajímavé, že téměř každý praktikující programátor, kterého znám, má averzi vůči nějakému konkrétnímu programu či části systému: soudí, že nefunguje, špatně se používá, je prasácky naprogramovaný a měl by se od základu předělat. Myslím, že v angličtině se tomu říká "pet peeves", tedy oblíbený předmět nadávání. Já sám samozřejmě také pár takových mám. Vždycky, když se k takovému programu dostanu blízko, mám chuť sednout a napsat ho celý znova. Dřív jsem to i zkoušel, ale naštěstí už jsem pobral trochu rozumu a pochopil, že nikdo, ani kdyby byl sebelepší programátor, nemůže napsat všechno sám.
Ahoj, všichni spolu-linuxáci, opět přicházím Vás oblažit dalším zápisem na děsné téma. Mám děsnou depku, takže to asi nebude ke čtení, ale kdo ví - několikrát jsem si všiml, že mé depky připadají mému okolí celkem veselé, což je prima, protože aspoň někdo má radost. Tak to třeba někoho rozveselí. Ale pokud ne, tak se na mě nezlobte...
Konec světa jsem prorokoval už jednou a zdá se, že kdyby to nevyšlo, jsou tu v záloze ještě další plány. Možností je řada, ale v současné době mi přijde nejaktuálnější něco, co pracovně nazývám chronická apokalypsa.