Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Problém, s nímž jsem se nedávno setkal, je natolik absurdní, že bych se ho neodvážil umístit do seriózní diskuse, nicméně je tu a poněkud mě hněte právě tou absurditou. Uvádím ho zde především pro zasmání, ale pokud někdo ví, jak to vyřešit, budu za radu rád.
Jsem poměrně častým hráčem roguelike her, zejména Angbandu, občas si dopřeju i nějakou variantu. K ovládání postavičky jsem vždycky používal numerický blok klávesnice; je to velice přirozené.
Ovšem jak na to, když mám teď notebook? Numerický blok nemá. Má sice možnost přepnout klávesnici do režimu, kde jsou tlačítka 7,6,8 - U,I,O - J,K,L přemapovány na čísla, ale hrát s tím je pěkný hnus. Angband umožňuje použít alternativní rozložení kláves ve stylu Rogue, které je ale podobné tomu notebookovému a stejně hrozné. Mačkat čísla jsem zkoušel, nestojí to za nic.
Zapeklitá otázka, což? Setkal se s tím už někdo a vyřešil to nějak?
Tiskni
Sdílej: