Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Bylo rozhodnuto, že sestavíme oficiální API, které bude nezávislé na balíčkovacím systému.Kam tohle API bude instalovat software? A co udělá, když soubor, který se má nainstalovat, již existuje?
Kam tohle API bude instalovat software?Přece do
/Program Files/Company Label/Version/
.
A co udělá, když soubor, který se má nainstalovat, již existuje?Přepíše. Nač vymýšlet něco nového, když tu máme osvědčené
/opt/third_party/Company Label/Version/
.
A co udělá, když soubor, který se má nainstalovat, již existuje?
To by se při takové organizaci nemělo nikdy stát, a pokud přece, API by mělo odmítnout ten soubor přepsat, případně umožnit uživateli volbu (pokud je to možné).
/opt
, jak stanovuje FHS.
No nevím, raději bych, aby se tyto third-party věci dávali do /opt
, jak stanovuje FHS.
Nebojte, jistě si budete moci vybrat distribuci, která to bude dělat právě podle vašeho gusta dpkg
v takovém případě instalaci ukamžitě ukončí a NNF se tím pádem nenainstaluje.
A pokud ten soubor bude shodou okolností nějaká knihovna (.so) s nekompatibilní verzí, tak jste v háji, protože buď nebude fungovat NNF nebo zbytek systému. A už musíte buď dokopat výrobce ke změně umístění toho souboru (ale to vám dpkg
taky nedovolí nebo aspoň bude nadávat) nebo k jeho přejmenování.
Máte v plánu, jak vyřešit tohle?
To by se při takové organizaci nemělo nikdy stát, a pokud přece, API by mělo odmítnout ten soubor přepsat, případně umožnit uživateli volbu (pokud je to možné).A když to možné nebude?
rollback()
, která automaticky všecko vrátí. To je ten nejměkčí způsob, spoléhající na to, že autor instalátoru bude slušný a všechny změny bude opravdu dělat skrze to API a ne mimo. (Což se do jisté míry dá staticky ověřit, například ujištěním, že binárka instalátoru se linkuje jen proti našemu API a proti ničemu jinému.)
2. Celá instalace bude probíhat v nějakém druhu karantény (sandboxu), například pomocí chrootu nebo vrstveného filesystému (nemůžu si vzpomenout, jak se ten nástroj jmenuje, ale vy mi rozumíte, že? Uvědomuji si, že "vrácení zpět" není jednoduchá úloha, ale řešit se to dá, například:Je to jednoduché.
2. Celá instalace bude probíhat v nějakém druhu karantény (sandboxu), například pomocí chrootu nebo vrstveného filesystému (nemůžu si vzpomenout, jak se ten nástroj jmenuje, ale vy mi rozumíte, že?A přesně takhle to dělá Gentoo. Dokonce není potřeba žádný chroot, prostě instalační skript se na začátku zeptá na prefix cesty, kam má instalovat, a na konci se přesunou soubory na to samé umístění bez prefixu.), takže když instalátor neuspěje nebo se zhroutí, celý obsah karantény se zahodí a systém zůstane nezměněn.
Tiskni
Sdílej: