Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Ono se to dá lehce zjistit. Nemáte někdo původní obraz?
Image toho Linpusu? Mám, zagzipovaný má 68MB. Chceš?
Jasně, uploaduj.
Co s tím budeš dělat?
Zkoumat a porovnávat. Pokud si to sami buildili a nebo jen skládali, tak se to dá svést na lenost či neschopnost, ale pokud je to nějaký image a jen provedli rpm -e gnome,xorg
a zse to nahráli zpět…
sha1: ab6797d12aafed654fa3fae3c47e3c9a8ff4d060Připojte prázdnou partition do /mnt/linpus a rozbalte do /mnt:
tar xvpz --same-owner -f linpus.tgz -C /mntZavádění viz /boot/grub/grub.conf.
$ wget "http://tmp.hrach.eu/linpus.tgz"
--2009-04-19 20:03:16-- http://tmp.hrach.eu/linpus.tgz
Překládám tmp.hrach.eu… 87.236.195.71
Navazuje se spojení s tmp.hrach.eu|87.236.195.71|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 403 Forbidden
2009-04-19 20:03:16 CHYBA 403: Forbidden.
No tak abych pravdu řekl, tak nevím co si o tom mám myslet. Pokud dám Googlit Linpus Linux Basic Edition 9.2, tak jediné co najdu jsou právě dotazy jak to přeinstalovat Widlama. Opravdu to vypadá, že to buď poskládali a nebo odstranili Xka záměrně, protože aplikace jsou zkompilované s podporou Xek a knihovny jsou tam také:
/usr/X11R6/lib$ ls libICE.so.6 libSM.so.6 libXaw3d.so.7 libXaw3d.so.7.0 libXext.so.6 libXmu.so.6 libXpm.so.4 libXt.so.6 libX11.so.6
Akorát to teda dle mého názoru neodstranili z toho důvodu aby škodili, ale aby srazili velikost(výsledek má velikost ~180MB). I když to mi také není dostatečně jasné, protože tam nechali spoustu bastlu(např. manuálové stránky jsou tam všechny, ale aplikace vymazali. Kdyby tam nechali busybox místo manuálové stránky k němu, která je pomalu stejně velká, udělají lepší. A na co tam nechali plnou, padesátimegovou instalaci samby, když ji ani nespouštějí také nechápu). Vždyť i na stránkách Linpusu se chlubí tím, že samotná instalace Linpusu Lite sežere jen 154MB a je přímo pro takové stroje určen(i když Linpus, to je téma tak na další blog). LINPUS TECHNOLOGIES, INC. by klidně mohl zažalovat Acer za poškození dobrého jména, kdyby teda nebyli partneři. Osobně bych řekl, že je to odrazová rampa pro přeinstalaci Widlema, protože třeba v /usr/shared/doc jsou jen Howto k partedu, RAIDu a LVM. A rozložení partišen, moduly pro ntfs(spousta základních modulů chybí. Třeba pro framebuffery, ale hlavně že ntfs a modul pro interface hamachi tam jsou) a /mnt/windows/c tomu také nasvědčují. Abych to mohl říct jednoznačně musel bych se dostat k repositářům, jenomže tam jsou kdejaké blbosti k rpm, ale samotné rpm tam není(ano, čtete dobře. Vymazali nástroj k rozšiřování distribuce, protože asi nepočítají s tím, že by ji někdo používal) a Linpus samotný navíc používá deb./p>
A třeba takový kdrive zabere kolem 1MB a fvwm-crystal také zabere jen pár mega. Kdyby chtěli, tak místo samby tam klidně můžou nahrát celé DE.
Doprčic, na přílohu jsem zapomněl.
i když Linpus, to je téma tak na další blog
LOL:
- EMBEDDED
Key Features:
100% open source.
Open occupies 512KG of memory.
UI ideal for 4.7 inch to 32 inch screens.
Pro dnešek mám dost. Tím mě úplně rozstřelili. Vůbec by jim neuškodilo, kdyby krom kupy manažerů a markeťáků přijali i nějakého vývojáře a nebo aspoň člověka pro, kterého není systém blackbox.
Klidně. Myslím, že celé se to dá shrnout do jednoho screenshotu a to je stav ve kterém je systém po nabootování.
Přesně. Věřím, že ti lidi by si alespoň nechali dualboot když už nic. Sám jsem to zažil na vlastní kůži. Když to to otci nabootovalo, tak jsem jen čuměl s otevřenou hubou a Widle už čekali. Na druhou stranu aspoň něco. Windowsy od Aceru jsou hnus ještě větší.
To jako něco ve smyslu, že OpenWRT není plnohodnotné?
Tiskni
Sdílej: