Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V pátek jsem se v práci dozvěděl velmi nepříjemnou novinu: firma Acer, jak se zdá, neustoupila od svého zvyku strkat na laptopy, ke kterým nedává Windows, příšerně okleštěnou verzi Linpusu. Když jsem to před pár lety viděl poprvé, bylo to k pláči; domníval jsem se, že to Linpus je taková zhůvěřilost, co nemá ani grafiku, ale jak jsem zjistil, skutečnost je jiná. Linpus je poměrně normální na RPM založená distribuce, oblíbená v asijských zemích, ale Acer ho strašným způsobem zmršil - pouze příkazová řádka a neumí to nic.
Příčina je nabíledni: Acer předpokládá, že kdo si kupuje jejich levné notebooky s Linuxem, tam vzápětí stejně narve pirátskou kopii Windows a bude rád, že ušetřil. Diskusní fóra jsou plná dotazů, jak to udělat (jsou tam často EHCI disky, které Windows XP už neumějí, takže je nutné použít driver disk nebo v BIOSu zapnout kompatibilitu, nainstalovat widle, drivery a pak zase zapnout). To něco vypovídá i o kupujících: klidně si koupí notebook (z jejich pohledu) bez systému, jen aby trochu ušetřili, ale přitom nevědí, co s ním dělat dál. Úžasně prozíravé, fakt.
Ale co mě fakt míchá, je chování Aceru. Dají tam hnusnou, odfláknutou instalaci Linuxu a prodávají to jako "s operačním systémem Linux". Kdo si to koupí, zhrozí se: tak tahle hrůza, co vypadá jako DOS, je ten Linux? No to je humus.
Kdesi jsem četl, že procento lidí, kteří si koupí netbook s Linuxem a vzápětí ho nahradí Windows, je vysoké. Při tomto přístupu se nedivím. Kéž bych dostal do drápů toho managera od Aceru, který tohle vymyslel; patřilo by mu narvat některý z těch notebooků do zadnice, a to, jak říká Yokotashi, štorcem.
Tiskni
Sdílej:
Ono se to dá lehce zjistit. Nemáte někdo původní obraz?
Image toho Linpusu? Mám, zagzipovaný má 68MB. Chceš?
Jasně, uploaduj.
Co s tím budeš dělat?
Zkoumat a porovnávat. Pokud si to sami buildili a nebo jen skládali, tak se to dá svést na lenost či neschopnost, ale pokud je to nějaký image a jen provedli rpm -e gnome,xorg
a zse to nahráli zpět…
sha1: ab6797d12aafed654fa3fae3c47e3c9a8ff4d060Připojte prázdnou partition do /mnt/linpus a rozbalte do /mnt:
tar xvpz --same-owner -f linpus.tgz -C /mntZavádění viz /boot/grub/grub.conf.
$ wget "http://tmp.hrach.eu/linpus.tgz"
--2009-04-19 20:03:16-- http://tmp.hrach.eu/linpus.tgz
Překládám tmp.hrach.eu… 87.236.195.71
Navazuje se spojení s tmp.hrach.eu|87.236.195.71|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 403 Forbidden
2009-04-19 20:03:16 CHYBA 403: Forbidden.
No tak abych pravdu řekl, tak nevím co si o tom mám myslet. Pokud dám Googlit Linpus Linux Basic Edition 9.2, tak jediné co najdu jsou právě dotazy jak to přeinstalovat Widlama. Opravdu to vypadá, že to buď poskládali a nebo odstranili Xka záměrně, protože aplikace jsou zkompilované s podporou Xek a knihovny jsou tam také:
/usr/X11R6/lib$ ls libICE.so.6 libSM.so.6 libXaw3d.so.7 libXaw3d.so.7.0 libXext.so.6 libXmu.so.6 libXpm.so.4 libXt.so.6 libX11.so.6
Akorát to teda dle mého názoru neodstranili z toho důvodu aby škodili, ale aby srazili velikost(výsledek má velikost ~180MB). I když to mi také není dostatečně jasné, protože tam nechali spoustu bastlu(např. manuálové stránky jsou tam všechny, ale aplikace vymazali. Kdyby tam nechali busybox místo manuálové stránky k němu, která je pomalu stejně velká, udělají lepší. A na co tam nechali plnou, padesátimegovou instalaci samby, když ji ani nespouštějí také nechápu). Vždyť i na stránkách Linpusu se chlubí tím, že samotná instalace Linpusu Lite sežere jen 154MB a je přímo pro takové stroje určen(i když Linpus, to je téma tak na další blog). LINPUS TECHNOLOGIES, INC. by klidně mohl zažalovat Acer za poškození dobrého jména, kdyby teda nebyli partneři. Osobně bych řekl, že je to odrazová rampa pro přeinstalaci Widlema, protože třeba v /usr/shared/doc jsou jen Howto k partedu, RAIDu a LVM. A rozložení partišen, moduly pro ntfs(spousta základních modulů chybí. Třeba pro framebuffery, ale hlavně že ntfs a modul pro interface hamachi tam jsou) a /mnt/windows/c tomu také nasvědčují. Abych to mohl říct jednoznačně musel bych se dostat k repositářům, jenomže tam jsou kdejaké blbosti k rpm, ale samotné rpm tam není(ano, čtete dobře. Vymazali nástroj k rozšiřování distribuce, protože asi nepočítají s tím, že by ji někdo používal) a Linpus samotný navíc používá deb./p>
A třeba takový kdrive zabere kolem 1MB a fvwm-crystal také zabere jen pár mega. Kdyby chtěli, tak místo samby tam klidně můžou nahrát celé DE.
Doprčic, na přílohu jsem zapomněl.
i když Linpus, to je téma tak na další blog
LOL:
- EMBEDDED
Key Features:
100% open source.
Open occupies 512KG of memory.
UI ideal for 4.7 inch to 32 inch screens.
Pro dnešek mám dost. Tím mě úplně rozstřelili. Vůbec by jim neuškodilo, kdyby krom kupy manažerů a markeťáků přijali i nějakého vývojáře a nebo aspoň člověka pro, kterého není systém blackbox.
Klidně. Myslím, že celé se to dá shrnout do jednoho screenshotu a to je stav ve kterém je systém po nabootování.
Přesně. Věřím, že ti lidi by si alespoň nechali dualboot když už nic. Sám jsem to zažil na vlastní kůži. Když to to otci nabootovalo, tak jsem jen čuměl s otevřenou hubou a Widle už čekali. Na druhou stranu aspoň něco. Windowsy od Aceru jsou hnus ještě větší.
To jako něco ve smyslu, že OpenWRT není plnohodnotné?