Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Zároveň je to má první mašina s UEFI, takže zde popíšu svůj zápas s ním, pro případ, že se to někomu bude hodit. Myslím, že řada laptopů této generace se chová podobně nebo stejně. Pokud to, co tu píšu, už všichni víte, tak se omlouvám.
Laptop se prodává s předinstalovanými Windows 8, která se snaží uživatele nikam jinam nepustit: po spuštění ihned najedou, stisk vypínacího tlačítka je pouze zahibernuje, systém bootuje vždy z vnitřního disku, a pokud se něco podělá, při restartu se bez ptaní spustí automatická obnova, zkrátka Malý Měkký udělal všechno pro to, aby měl uživatel pocit, že jejich systém je neoddělitelnou součástí laptopu. Ale zbavit se jich přece jen dá.
Mé poznatky:
EFI/BOOT/BOOTx64.EFI; všechno ostatní jsou pomocné soubory (několik adresářů a souborů je šalebně pojmenovaných, třeba EFI/Windows/Boot - firmware si jich nevšímá, nevím, jestli tam jsou pro zmatení nepřítele nebo co.)Pro účely instalace se hodí mít USB disk bootovatelný z EFI. Ten lze vyrobit takto:
mkfs.vfat -F32).EFI/BOOT/BOOTx64.efi (velikost písmen není podstatná, je to FAT).
Pro ladění se mi velmi hodil EFI Shell. Podobá se DOSu, takže je to dost hnus, ale umožňuje se pohybovat po filesystému, spouštět EFI aplikace a nastavovat různé věci. Lze ho stáhnout jako součást vývojového kitu pro EFI (soubor Edk 1.06.zip). Předkompilovaná binárka shellu je v Edk/Other/Maintained/Application/UefiShell/bin/x64/Shell_Full.efi a nepotřebuje ke svému běhu žádné další soubory - stačí jen nakopírovat na USB disk jako EFI/BOOT/BOOTx64.efi a mělo by to fungovat.
Od verze 3.6.4 (tuším) lze jádro přeložit tak, že funguje současně i jako EFI binárka, kterou lze přímo spustit třeba v EFI Shellu. V konfiguraci jádra je třeba zapnout volbu CONFIG_EFI_STUB. V nejjednodušším případě stačí výsledný soubor vmlinuz zkopírovat do EFI oddílu (opět pod jménem EFI/BOOT/BOOTx64.efi) a jádro při zapnutí ihned nabootuje stejně jako předtím Windows.
Protože takto spuštěné jádro nemá odkud načíst příkazovou řádku (zejména argument root=...), musí se řádka přímo zabudovat do jádra - přinejmenším argument root=/dev/sd... (volba CONFIG_CMDLINE_BOOL=y a CONFIG_CMDLINE=řetězec). Poznámka: Jádro verze 3.7 už umí načíst příkazovou řádku ze souboru, takže tam tento taneček odpadá.
Jako "opravdový" bootloader je možné použít elilo nebo GRUB2 (prý existuje i patchovaný GRUB 1, který umí EFI).
Elilo se chová mnohem lépe než LILO; instaluje se jednoduše zkopírováním binárky na bootovací disk (opět třeba přejmenovat na BOOTx64.efi), k němu je třeba přiložit textovou konfiguraci elilo.conf a soubory jádra (vmlinuz a případně initrd). To je vše. Elilo umí přepínat při startu mezi více jádry, ale neumí chainload, takže Windows nejde takto spustit.
Příklad elilo.conf (obšlehnutý odtud):
prompt
timeout=50
default=2639
#chooser=textmenu
image=vmlinuz-2.6.38-8-generic
label=linux
initrd=initrd.img-2.6.38-8-generic
read-only
root=/dev/sda4
append=""
image=bzImage-2.6.39
label=2639
initrd=initrd.img-2.6.39
read-only
root=/dev/sda4
append="reboot=a,w"
Dodatek: Díky Tomášovi Chvátalovi (scarabeus) za rady, jak se dostat za bootloader; bez něj bych to dělal ještě měsíc a hrozně bych se u toho nas...
Tiskni
Sdílej:
.
předinstalovanými Windows 8, která se snaží uživatele nikam jinam nepustitMS dělá všechno proto, aby byl prošetřován EU za bundlování? Zajímavé.
Hádám, že v tomto případě (laptop poměrně značně drahý
) jsou relativně zanedbatelnou položkou.
(nehledě na to, že dneska by to mělo jít In Circuit, nebo patice).
Implementace UEFI jsou ve skutečnosti asi třiHmm aneb pro lepší kompatibilitu všechno
.
.
Takže takové začarované kolečko.
osobně tipuju, že do Vánoc to určitě někdo stihne.Nerovná se to vlastně cracknutí UEFI ochrany pro ARM?
.