Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mé poznatky:
EFI/BOOT/BOOTx64.EFI
; všechno ostatní jsou pomocné soubory (několik adresářů a souborů je šalebně pojmenovaných, třeba EFI/Windows/Boot - firmware si jich nevšímá, nevím, jestli tam jsou pro zmatení nepřítele nebo co.)Pro účely instalace se hodí mít USB disk bootovatelný z EFI. Ten lze vyrobit takto:
mkfs.vfat -F32
).EFI/BOOT/BOOTx64.efi
(velikost písmen není podstatná, je to FAT).
Pro ladění se mi velmi hodil EFI Shell. Podobá se DOSu, takže je to dost hnus, ale umožňuje se pohybovat po filesystému, spouštět EFI aplikace a nastavovat různé věci. Lze ho stáhnout jako součást vývojového kitu pro EFI (soubor Edk 1.06.zip). Předkompilovaná binárka shellu je v Edk/Other/Maintained/Application/UefiShell/bin/x64/Shell_Full.efi
a nepotřebuje ke svému běhu žádné další soubory - stačí jen nakopírovat na USB disk jako EFI/BOOT/BOOTx64.efi
a mělo by to fungovat.
Od verze 3.6.4 (tuším) lze jádro přeložit tak, že funguje současně i jako EFI binárka, kterou lze přímo spustit třeba v EFI Shellu. V konfiguraci jádra je třeba zapnout volbu CONFIG_EFI_STUB. V nejjednodušším případě stačí výsledný soubor vmlinuz zkopírovat do EFI oddílu (opět pod jménem EFI/BOOT/BOOTx64.efi) a jádro při zapnutí ihned nabootuje stejně jako předtím Windows.
Protože takto spuštěné jádro nemá odkud načíst příkazovou řádku (zejména argument root=...
), musí se řádka přímo zabudovat do jádra - přinejmenším argument root=/dev/sd...
(volba CONFIG_CMDLINE_BOOL=y a CONFIG_CMDLINE=řetězec). Poznámka: Jádro verze 3.7 už umí načíst příkazovou řádku ze souboru, takže tam tento taneček odpadá.
Jako "opravdový" bootloader je možné použít elilo nebo GRUB2 (prý existuje i patchovaný GRUB 1, který umí EFI).
Elilo se chová mnohem lépe než LILO; instaluje se jednoduše zkopírováním binárky na bootovací disk (opět třeba přejmenovat na BOOTx64.efi), k němu je třeba přiložit textovou konfiguraci elilo.conf a soubory jádra (vmlinuz a případně initrd). To je vše. Elilo umí přepínat při startu mezi více jádry, ale neumí chainload, takže Windows nejde takto spustit.
Příklad elilo.conf (obšlehnutý odtud):
prompt timeout=50 default=2639 #chooser=textmenu image=vmlinuz-2.6.38-8-generic label=linux initrd=initrd.img-2.6.38-8-generic read-only root=/dev/sda4 append="" image=bzImage-2.6.39 label=2639 initrd=initrd.img-2.6.39 read-only root=/dev/sda4 append="reboot=a,w"
Dodatek: Díky Tomášovi Chvátalovi (scarabeus) za rady, jak se dostat za bootloader; bez něj bych to dělal ještě měsíc a hrozně bych se u toho nas...
Tiskni
Sdílej:
předinstalovanými Windows 8, která se snaží uživatele nikam jinam nepustitMS dělá všechno proto, aby byl prošetřován EU za bundlování? Zajímavé.
Implementace UEFI jsou ve skutečnosti asi třiHmm aneb pro lepší kompatibilitu všechno
osobně tipuju, že do Vánoc to určitě někdo stihne.Nerovná se to vlastně cracknutí UEFI ochrany pro ARM?