Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Mé poznatky:
EFI/BOOT/BOOTx64.EFI
; všechno ostatní jsou pomocné soubory (několik adresářů a souborů je šalebně pojmenovaných, třeba EFI/Windows/Boot - firmware si jich nevšímá, nevím, jestli tam jsou pro zmatení nepřítele nebo co.)Pro účely instalace se hodí mít USB disk bootovatelný z EFI. Ten lze vyrobit takto:
mkfs.vfat -F32
).EFI/BOOT/BOOTx64.efi
(velikost písmen není podstatná, je to FAT).
Pro ladění se mi velmi hodil EFI Shell. Podobá se DOSu, takže je to dost hnus, ale umožňuje se pohybovat po filesystému, spouštět EFI aplikace a nastavovat různé věci. Lze ho stáhnout jako součást vývojového kitu pro EFI (soubor Edk 1.06.zip). Předkompilovaná binárka shellu je v Edk/Other/Maintained/Application/UefiShell/bin/x64/Shell_Full.efi
a nepotřebuje ke svému běhu žádné další soubory - stačí jen nakopírovat na USB disk jako EFI/BOOT/BOOTx64.efi
a mělo by to fungovat.
Od verze 3.6.4 (tuším) lze jádro přeložit tak, že funguje současně i jako EFI binárka, kterou lze přímo spustit třeba v EFI Shellu. V konfiguraci jádra je třeba zapnout volbu CONFIG_EFI_STUB. V nejjednodušším případě stačí výsledný soubor vmlinuz zkopírovat do EFI oddílu (opět pod jménem EFI/BOOT/BOOTx64.efi) a jádro při zapnutí ihned nabootuje stejně jako předtím Windows.
Protože takto spuštěné jádro nemá odkud načíst příkazovou řádku (zejména argument root=...
), musí se řádka přímo zabudovat do jádra - přinejmenším argument root=/dev/sd...
(volba CONFIG_CMDLINE_BOOL=y a CONFIG_CMDLINE=řetězec). Poznámka: Jádro verze 3.7 už umí načíst příkazovou řádku ze souboru, takže tam tento taneček odpadá.
Jako "opravdový" bootloader je možné použít elilo nebo GRUB2 (prý existuje i patchovaný GRUB 1, který umí EFI).
Elilo se chová mnohem lépe než LILO; instaluje se jednoduše zkopírováním binárky na bootovací disk (opět třeba přejmenovat na BOOTx64.efi), k němu je třeba přiložit textovou konfiguraci elilo.conf a soubory jádra (vmlinuz a případně initrd). To je vše. Elilo umí přepínat při startu mezi více jádry, ale neumí chainload, takže Windows nejde takto spustit.
Příklad elilo.conf (obšlehnutý odtud):
prompt timeout=50 default=2639 #chooser=textmenu image=vmlinuz-2.6.38-8-generic label=linux initrd=initrd.img-2.6.38-8-generic read-only root=/dev/sda4 append="" image=bzImage-2.6.39 label=2639 initrd=initrd.img-2.6.39 read-only root=/dev/sda4 append="reboot=a,w"
Dodatek: Díky Tomášovi Chvátalovi (scarabeus) za rady, jak se dostat za bootloader; bez něj bych to dělal ještě měsíc a hrozně bych se u toho nas...
Tiskni
Sdílej:
předinstalovanými Windows 8, která se snaží uživatele nikam jinam nepustitMS dělá všechno proto, aby byl prošetřován EU za bundlování? Zajímavé.
Implementace UEFI jsou ve skutečnosti asi třiHmm aneb pro lepší kompatibilitu všechno
osobně tipuju, že do Vánoc to určitě někdo stihne.Nerovná se to vlastně cracknutí UEFI ochrany pro ARM?