abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | IT novinky

    Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 4
    dnes 13:55 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:33 | Zajímavý článek

    Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 19:44 | IT novinky

    Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 15:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:44 | Bezpečnostní upozornění

    Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 18
    22.3. 21:33 | Komunita

    Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 32
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1144 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    8.6.2005 10:58 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše a
    Novell nezaujimaju "dlouholetých spokojených uživatelů Gnome" ale platiaci zakaznici.
    brk avatar 8.6.2005 11:13 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    Jasně, to chápu. Jen mne mrzí, že se z Gnome pozvolna stává taková "děvka prodejná". Co to bude příště? Usoudí, že applet, co má na starosti mountování disku, by se mohl obejít bez /etc/fstab?
    USE="-qt -kde"
    8.6.2005 12:04 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    Ono ani k tomu nie je daleko :-). Uz teraz sa ten fstab len aktualizuje podla potreby z HAL.
    8.6.2005 13:14 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    Jak komu ;-) Vypnuti HAL demona byla prvni vec, kterou jsem udelal, kdyz jsem zjistil, ze se mi pri kazdem startu "zahadne" prepise fstab, coz mne opravdu velmi napruzilo (na takove chovani jsem byl zvykly ve Widlich -- proto jsem prechazel na Linux)
    θηριον ειμι
    8.6.2005 14:50 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    HAL zacina obsluhovat vela veci (napr. detekciu hardware) a jeho vypnutie zachvilu nebude dobra vec.
    8.6.2005 13:40 ---- | skóre: 23 | blog: -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    Each tool consists of single universal front-end which produces configuration information in XML and passes it to a back-end specific to the underlying operating system. The back-end interprets the XML configuration instructions and applies them to the specific operating system.
    Takže by to mělo zapisovat do správných konfiguráků...
    Mikos avatar 8.6.2005 20:28 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    HAL a DBUS je jedna z nejlepších věcí co se v posledních letech an poli linuxového desktopu objevila. Když vám vadí defaultní chování, není problém přenastavit konfiguráky. Samozřejmě vás nikdo nenutí ho používat, ale takovéhle plivání špíny je ubohé.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    8.6.2005 14:20 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a
    Tohle už HAL dělá pro výměnná média, zaspal si dobu :-)
    12.6.2005 15:08 m.s.
    Rozbalit Rozbalit vše hrůza
    Včera jsem taky emergnul gnome 2.10 a taky jsem totálně a úplně znechucený. (1) Míval jsem léta (cca od roku 2000/1?) na panelu malou zásuvku (drawer) s applety pro mountování disků, pěkně nad sebou disketu, cdrom, flash, dva staré wokenní disky - elegantní, malé, užitečné, s ikonkami podle typu disku. Navíc na to byl zvyklý i počítačově méně gramotný zbytek rodiny. Mrknu na to po upgradu, a vyjede na mne příšernost kde je narvaný veškerý svinčík z fstab nebo bůhvíodkud (mám tam různé testovací partitions, pokusné disky co se mi válí po stole apod.), tlačítka jak hrom a všechna stejná... Netuším jestli se to dá nějak protřídit, budu muset mrknout do zdrojáků, ale mám dojem že si radši dám tu práci a zkusím zprovoznit starý dobrý drivemount applet z 2.8. (2) Míval jsem léta na panelu mailcheck applet - pustím poprvé gnome 2.10 a najednou se dozvím, že už není... Proboha proč?? (3) marně hledám modem lights - na panelu nic, někde v paměti visí jejich proces a pod ním jakési perlové skripty, žeroucí procesor... Sprostě jsem zanadával a aplikoval kill -9. (4) nabídka "Start" - už x verzí zpět jsem si jednořádkovým patchem zajišťoval, že Aplikace nejsou v submenu, ale přímo v hlavní nabídce. S potěšením jsem konstatoval, že se to konečně objevilo i v základním buildu; abych vzápětí naštvaný zjistil, že pro změnu nacpali do jakýchsi submenu Nastavení a Správu. Holt, zase budu patchovat... (5) s každou novou verzí spustím Gnome Terminal, přesvědčím se že stále žere kvanta procesoru - ...a vrátím se k xtermu s tím, že záložky raději oželím a otevřu si několik oken vedle sebe, než abych se okrádal o hromadu výkonu procesoru. (6) ... atd. atd., našlo by se toho ještě hodně.

    Shrnuto a podtrženo - léta jsem používal Gnome 1.4 - bylo hezké, svižné, malé, vysoce flexibilní. Co jsem poupgradoval na 2.x řadu, s každou další verzí mne čekají jen další nepříjemná překvapení. Z Gnome se stává nechutný moloch, žere čím dál víc HDD a paměti - kdyby to ale bylo za cenu lepší funkčnosti a konfigurovatelnosti, tak neřeknu. Ale místo toho s každou verzí mizí plno dalších funkcí a možností nastavení, buďto úplně nebo jsou zakutané někde hluboko v gconfu... Před lety jsem přešel z Woken na Linux (s Gnome jako desktopem) protože jsem mj. oceňoval bohaté možnosti přizpůsobit si desktop k obrazu svému. Co ale můžu teď? Buďto se podřídit stylu "vývojáři Gnome ví nejlíp co potřebuju (rozuměj co nejlíp vypadá na reklamních screenshotech) a proto do toho nemám co kecat, natož si něco konfigurovat po svém", nebo trávit víkendy patchováním nových verzí, a nebo se poohlédnout po novém prostředí... Mám dojem že c) bude správně :-(

    m.s.
    12.6.2005 15:31 m.s.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: hrůza
    A ještě doplněk k tomu drivemount appletu: co už mne ale opravdu vytočilo, byla věta co jsem našel v Gnome Journalu, slavnostně oznamujícímu nové fíčury Gnome 2.10. Cituji: "The old (and very confusing) drivemount applet has been overhauled as well, and it now uses HAL and DBUS to get a list of the removable devices. It is now another piece of the GNOME desktop that 'just works'." Může mi někdo říct, co je "very confusing" na tom, že si vložím na panel tlačítko, řeknu aby mountovalo /mnt/floppy a nastavím mu ikonu diskety?? Někdo by měl týmu Gnome šetrně sdělit, že Gnome by rádi používali i jiní lidé než chovanci ústavů pro mentálně zaostalé. To samé se týká konstatování 'it just works'... Já nechci, aby to prostě fungovalo, já chci aby to fungovalo tak jak budu chtít já!! A nechci slyšet reakci "jsi ve světě OpenSource, tak se tady nerozčiluj, sedni si a naprogramuj to, obohatíš komunitu." Tohle není nová fíčura, tohle je fíčura která už jednou existovala a nějaký chytrák ji svévolně zlikvidoval. Tudíž mám plné právo se rozčilovat, že mi ten dotyčný přidělal zbytečnou práci.

    m.s.
    22.6.2005 06:08 jeden nymand
    Rozbalit Rozbalit vše pytliku ...
    ... pamatujes na anketu ze zacatku mesice ? .. o tom co komu na linuxu vadi ? .. podivej se tam - napsal sem ti prispevek (to vis - na skoleni routeru nebylo moc casu se brodit bahnem :-)))

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.