Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se konečně dočkal. 5. června byla v Gentoo většina balíčků souvisejících s Gnome 2.10 přesunuta z ~x86 do x86. Všiml jsem si toho následující den ráno a byl jsem nadšen. Pro mne to byla hlavní událost dne, kterou nemohl zastínit ani Debian, pro který měl ten den už snad také nadejít ten správný čas. Nadšení bohužel netrvalo dlouho.
V podstatě ihned jsem začal s náhradou stávajícího Gnome 2.8.x. Nějaké drobné problémy a chybičky se při instalaci sice vyskytly, ale ta hlavní "chyba" na mne ještě čekala. Uvozovky jsou bohužel na místě, protože se nejedná o chybu, ale vlastnost.
Na internet se připojuji prostřednictvím mobilního telefonu, dříve pomocí klasického analogového modemu, a tak mi po dlouhá léta vždy někde v rožku lišty poblikával modem_applet s balíčku Gnome applets. Docela šikovný applet, jehož dominantou je graf zobrazující vytížení linky a malé tlačítko sloužící k spuštění a ukončení spojení. Od jeho funkce se tak odvíjely možnosti jeho nastavení. Stačilo zadat příkaz, který se má provést pro aktivaci spojení, příkaz pro ukončení spojení a pak odkaz, odkud si má brát applet aktuální informace o stavu připojení. Jednoduché, účelné a přehledné.
Tento můj názor však asi bohužel nesdílí vývojáři Gnome a tak se i modem_applet dočkal přepracování. Nyní se již výše zmiňované parametry nezadávají v nastavení appletu, ale applet si je získává sám na základě informací zadaných pomocí něčeho, co si říká "Nástroj pro nastavení sítě". Trvalo mi docela dlouho, než jsem se dopracoval k tomu, že tahle věcička nejspíš patří do balíku Gnome system tools a stejně tak dlouho, než jsem si všiml, že Gnome system tools je v Gentoo defautlně přeložen s parametrem --disable-network a proto mi applet řádně nefunguje.
Zkusil jsem si tedy Gnome system tools přeložit ještě jednou, abych se dopracoval k tomu, na základě čeho modem_applet teď získává informace. Po spuštění se přede mnou objevilo klasické konfigurační "klikátko". V zásadě proti těmto grafickým konfigurátorům, nebo jak je nazvat, nic nemám, ale tenhle byl přeci jen trošku jiný. PPP připojení, které jsem v něm vytvořil se nevyskytlo na obvyklém místě v /etc/ppp/, ale nejspíš někde v útrobách Gnome. Tam už se mi příliš hrabat nechtělo, rozhodně ne kvůli PPP a tak jsem raději znovu přeložený Gnome system tools s podporou nastavení sítě poslal "do věčných lovišť" a spokojil se s grafem produkovaným appletem "Sledování systému" a nahazováním spojení přes klasický spouštěč.
Celá situace mne znechutila natolik, že jsem začal přemýšlet, jestli nenastal čas pro změnu prostředí. Když jsem se podíval na členy týmu Gnome system tools, tak mi začalo být docela jasné, odkud vítr vane. Drtivá většina má email v doméně ximian.com. Při pokusu kouknout na tuto doménu prostřednictvím http protokolu jsem se ocitl na http://www.novell.com/linux/. Chápu, že se Novell snaží prosadit se svým SUSE LINUXem i na běžných desktopech a tak chce za své peníze dostat maximálně "uživatelsky příjemné prostředí", ale nejsem si zcela jist, jestli je správné takto činit na úkor dlouholetých spokojených uživatelů Gnome.
Tiskni
Sdílej:
. Uz teraz sa ten fstab len aktualizuje podla potreby z HAL.
Vypnuti HAL demona byla prvni vec, kterou jsem udelal, kdyz jsem zjistil, ze se mi pri kazdem startu "zahadne" prepise fstab, coz mne opravdu velmi napruzilo (na takove chovani jsem byl zvykly ve Widlich -- proto jsem prechazel na Linux)
Each tool consists of single universal front-end which produces configuration information in XML and passes it to a back-end specific to the underlying operating system. The back-end interprets the XML configuration instructions and applies them to the specific operating system.Takže by to mělo zapisovat do správných konfiguráků...
m.s.
))