Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak jsem se konečně dočkal. 5. června byla v Gentoo většina balíčků souvisejících s Gnome 2.10 přesunuta z ~x86 do x86. Všiml jsem si toho následující den ráno a byl jsem nadšen. Pro mne to byla hlavní událost dne, kterou nemohl zastínit ani Debian, pro který měl ten den už snad také nadejít ten správný čas. Nadšení bohužel netrvalo dlouho.
V podstatě ihned jsem začal s náhradou stávajícího Gnome 2.8.x. Nějaké drobné problémy a chybičky se při instalaci sice vyskytly, ale ta hlavní "chyba" na mne ještě čekala. Uvozovky jsou bohužel na místě, protože se nejedná o chybu, ale vlastnost.
Na internet se připojuji prostřednictvím mobilního telefonu, dříve pomocí klasického analogového modemu, a tak mi po dlouhá léta vždy někde v rožku lišty poblikával modem_applet s balíčku Gnome applets. Docela šikovný applet, jehož dominantou je graf zobrazující vytížení linky a malé tlačítko sloužící k spuštění a ukončení spojení. Od jeho funkce se tak odvíjely možnosti jeho nastavení. Stačilo zadat příkaz, který se má provést pro aktivaci spojení, příkaz pro ukončení spojení a pak odkaz, odkud si má brát applet aktuální informace o stavu připojení. Jednoduché, účelné a přehledné.
Tento můj názor však asi bohužel nesdílí vývojáři Gnome a tak se i modem_applet dočkal přepracování. Nyní se již výše zmiňované parametry nezadávají v nastavení appletu, ale applet si je získává sám na základě informací zadaných pomocí něčeho, co si říká "Nástroj pro nastavení sítě". Trvalo mi docela dlouho, než jsem se dopracoval k tomu, že tahle věcička nejspíš patří do balíku Gnome system tools a stejně tak dlouho, než jsem si všiml, že Gnome system tools je v Gentoo defautlně přeložen s parametrem --disable-network a proto mi applet řádně nefunguje.
Zkusil jsem si tedy Gnome system tools přeložit ještě jednou, abych se dopracoval k tomu, na základě čeho modem_applet teď získává informace. Po spuštění se přede mnou objevilo klasické konfigurační "klikátko". V zásadě proti těmto grafickým konfigurátorům, nebo jak je nazvat, nic nemám, ale tenhle byl přeci jen trošku jiný. PPP připojení, které jsem v něm vytvořil se nevyskytlo na obvyklém místě v /etc/ppp/, ale nejspíš někde v útrobách Gnome. Tam už se mi příliš hrabat nechtělo, rozhodně ne kvůli PPP a tak jsem raději znovu přeložený Gnome system tools s podporou nastavení sítě poslal "do věčných lovišť" a spokojil se s grafem produkovaným appletem "Sledování systému" a nahazováním spojení přes klasický spouštěč.
Celá situace mne znechutila natolik, že jsem začal přemýšlet, jestli nenastal čas pro změnu prostředí. Když jsem se podíval na členy týmu Gnome system tools, tak mi začalo být docela jasné, odkud vítr vane. Drtivá většina má email v doméně ximian.com. Při pokusu kouknout na tuto doménu prostřednictvím http protokolu jsem se ocitl na http://www.novell.com/linux/. Chápu, že se Novell snaží prosadit se svým SUSE LINUXem i na běžných desktopech a tak chce za své peníze dostat maximálně "uživatelsky příjemné prostředí", ale nejsem si zcela jist, jestli je správné takto činit na úkor dlouholetých spokojených uživatelů Gnome.
Tiskni
Sdílej:
Each tool consists of single universal front-end which produces configuration information in XML and passes it to a back-end specific to the underlying operating system. The back-end interprets the XML configuration instructions and applies them to the specific operating system.Takže by to mělo zapisovat do správných konfiguráků...