Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem se konečně dočkal. 5. června byla v Gentoo většina balíčků souvisejících s Gnome 2.10 přesunuta z ~x86 do x86. Všiml jsem si toho následující den ráno a byl jsem nadšen. Pro mne to byla hlavní událost dne, kterou nemohl zastínit ani Debian, pro který měl ten den už snad také nadejít ten správný čas. Nadšení bohužel netrvalo dlouho.
V podstatě ihned jsem začal s náhradou stávajícího Gnome 2.8.x. Nějaké drobné problémy a chybičky se při instalaci sice vyskytly, ale ta hlavní "chyba" na mne ještě čekala. Uvozovky jsou bohužel na místě, protože se nejedná o chybu, ale vlastnost.
Na internet se připojuji prostřednictvím mobilního telefonu, dříve pomocí klasického analogového modemu, a tak mi po dlouhá léta vždy někde v rožku lišty poblikával modem_applet s balíčku Gnome applets. Docela šikovný applet, jehož dominantou je graf zobrazující vytížení linky a malé tlačítko sloužící k spuštění a ukončení spojení. Od jeho funkce se tak odvíjely možnosti jeho nastavení. Stačilo zadat příkaz, který se má provést pro aktivaci spojení, příkaz pro ukončení spojení a pak odkaz, odkud si má brát applet aktuální informace o stavu připojení. Jednoduché, účelné a přehledné.
Tento můj názor však asi bohužel nesdílí vývojáři Gnome a tak se i modem_applet dočkal přepracování. Nyní se již výše zmiňované parametry nezadávají v nastavení appletu, ale applet si je získává sám na základě informací zadaných pomocí něčeho, co si říká "Nástroj pro nastavení sítě". Trvalo mi docela dlouho, než jsem se dopracoval k tomu, že tahle věcička nejspíš patří do balíku Gnome system tools a stejně tak dlouho, než jsem si všiml, že Gnome system tools je v Gentoo defautlně přeložen s parametrem --disable-network a proto mi applet řádně nefunguje.
Zkusil jsem si tedy Gnome system tools přeložit ještě jednou, abych se dopracoval k tomu, na základě čeho modem_applet teď získává informace. Po spuštění se přede mnou objevilo klasické konfigurační "klikátko". V zásadě proti těmto grafickým konfigurátorům, nebo jak je nazvat, nic nemám, ale tenhle byl přeci jen trošku jiný. PPP připojení, které jsem v něm vytvořil se nevyskytlo na obvyklém místě v /etc/ppp/, ale nejspíš někde v útrobách Gnome. Tam už se mi příliš hrabat nechtělo, rozhodně ne kvůli PPP a tak jsem raději znovu přeložený Gnome system tools s podporou nastavení sítě poslal "do věčných lovišť" a spokojil se s grafem produkovaným appletem "Sledování systému" a nahazováním spojení přes klasický spouštěč.
Celá situace mne znechutila natolik, že jsem začal přemýšlet, jestli nenastal čas pro změnu prostředí. Když jsem se podíval na členy týmu Gnome system tools, tak mi začalo být docela jasné, odkud vítr vane. Drtivá většina má email v doméně ximian.com. Při pokusu kouknout na tuto doménu prostřednictvím http protokolu jsem se ocitl na http://www.novell.com/linux/. Chápu, že se Novell snaží prosadit se svým SUSE LINUXem i na běžných desktopech a tak chce za své peníze dostat maximálně "uživatelsky příjemné prostředí", ale nejsem si zcela jist, jestli je správné takto činit na úkor dlouholetých spokojených uživatelů Gnome.
Tiskni
Sdílej:
Each tool consists of single universal front-end which produces configuration information in XML and passes it to a back-end specific to the underlying operating system. The back-end interprets the XML configuration instructions and applies them to the specific operating system.Takže by to mělo zapisovat do správných konfiguráků...