V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Docela mne zaujala aktuální anketa, konkrétně velký propad Anjuty a Monodevelop za ostatními IDE. Anjuta mne v tuto chvíli až tak moc nezajímá, protože i když je primárně psaná pro vývoj GNOME/GTK aplikací v C/C++, tak o tyto aplikace nouze není a asi to fakt bude tedy samotným IDE.
O to víc by mne ale zajímal váš pohled na Monodevelop a případně celé Mono. 1% mi připadá jako docela nízké číslo a to ani nevím, jak moc je to 1% reálné, jestli se redakčnímu systému třeba jen "nechce" vypočítat nulu, když už tam nějaký hlas je.
To že Mono někteří již z principu zavrhnou, protože za .NET stojí Microsoft, mi je docela jasné, ale co se vám na něm jinak tak nelíbí? Posledních pár let jsem toho sice moc nenapsal, ale když jsem si loni přečetl knihu Myslíme v jazyku C#, tak mi .NET padl docela do oka. K nějakému symbolickému oťukávání Mona jsem prvně používal oblíbený textový editor, ale záhy jsem přešel k Monodevelop. K nějakým větším, či alespoň středním věcem jsem se v Monu nedopracoval, ale celkově na mne Monodevelop působil přívětivě a dělalo se mi v něm dobře. Vidíte problém v samotném Monodevelopu, nebo se vám nelíbí celé Mono a Monodevelop se tím pádem stává nezajímavý?
Tiskni
Sdílej:
v defaultní instalaci jsou dvě aplikace, které mi neskutečně pijí krev: zmd a beagleNechybi u te prvni v nazvu jedno pismenko?
Vždyť jí tam máš, v sekci non-free:
deb http://ftp.debian.cz/debian/ etch main contrib non-free
$ aptitude search sun-java
sun-java5-bin
sun-java5-demo
sun-java5-doc
sun-java5-fonts
sun-java5-jdk
sun-java5-jre
sun-java5-plugin
sun-java5-source
RefactoringTakovy lepsi indent? Opravdu nechapu, jak muze stroj refaktorovat.
contextové doplňováníje opravdu uzasne u dynamickych jazyku. Pokud nekdoPouzivaTakhleDlouheIdentifikatory, tak smysl ma, ale spis by se mel nad sebou zamyslet autor daneho rozhrani.
průběžnou kontrolu syntaxeNebo si pockam, az mi vynada prekladac. Stejne clovek ten samy kod prepisuje nekolikrat, nez dojde k prekladu.
Takovy lepsi indent? Opravdu nechapu, jak muze stroj refaktorovat.Zjistete si, co vsechno se pod vyznamem toho slova skryva...
je opravdu uzasne u dynamickych jazyku. Pokud nekdoPouzivaTakhleDlouheIdentifikatory, tak smysl ma, ale spis by se mel nad sebou zamyslet autor daneho rozhrani.Takze vy kdyz zacnete pouzivat nejakou novou knihovnu, tak se nazpamet naucite metody jejich trid a co delaji? Pripadne vam k nicemu, kdyz IDE cloveku napovi metodu s jejimi argumenty a strucnym popisem toho, co dela? Budete se divat do reference, jake argumenty ta metoda ma, kdyz vam to IDE muze rict behem par vterin?
Nebo si pockam, az mi vynada prekladac. Stejne clovek ten samy kod prepisuje nekolikrat, nez dojde k prekladu.To je opravdu produktivni reseni
Já vidím 4 zásadní problémy :
Jinak se mi .NET a C# taky líbí (aby ne, když mě živý), ale Mono nikdy nebude plnohodnotný .NET. Z těchto důvodů se učím Javu, ta je velice podobná jako C# (MS ji vykradl dobře) a přitom multiplatformní.