Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Docela mne zaujala aktuální anketa, konkrétně velký propad Anjuty a Monodevelop za ostatními IDE. Anjuta mne v tuto chvíli až tak moc nezajímá, protože i když je primárně psaná pro vývoj GNOME/GTK aplikací v C/C++, tak o tyto aplikace nouze není a asi to fakt bude tedy samotným IDE.
O to víc by mne ale zajímal váš pohled na Monodevelop a případně celé Mono. 1% mi připadá jako docela nízké číslo a to ani nevím, jak moc je to 1% reálné, jestli se redakčnímu systému třeba jen "nechce" vypočítat nulu, když už tam nějaký hlas je.
To že Mono někteří již z principu zavrhnou, protože za .NET stojí Microsoft, mi je docela jasné, ale co se vám na něm jinak tak nelíbí? Posledních pár let jsem toho sice moc nenapsal, ale když jsem si loni přečetl knihu Myslíme v jazyku C#, tak mi .NET padl docela do oka. K nějakému symbolickému oťukávání Mona jsem prvně používal oblíbený textový editor, ale záhy jsem přešel k Monodevelop. K nějakým větším, či alespoň středním věcem jsem se v Monu nedopracoval, ale celkově na mne Monodevelop působil přívětivě a dělalo se mi v něm dobře. Vidíte problém v samotném Monodevelopu, nebo se vám nelíbí celé Mono a Monodevelop se tím pádem stává nezajímavý?
Tiskni
Sdílej:
v defaultní instalaci jsou dvě aplikace, které mi neskutečně pijí krev: zmd a beagleNechybi u te prvni v nazvu jedno pismenko?
Vždyť jí tam máš, v sekci non-free:
deb http://ftp.debian.cz/debian/ etch main contrib non-free
$ aptitude search sun-java
sun-java5-bin
sun-java5-demo
sun-java5-doc
sun-java5-fonts
sun-java5-jdk
sun-java5-jre
sun-java5-plugin
sun-java5-source
RefactoringTakovy lepsi indent? Opravdu nechapu, jak muze stroj refaktorovat.
contextové doplňováníje opravdu uzasne u dynamickych jazyku. Pokud nekdoPouzivaTakhleDlouheIdentifikatory, tak smysl ma, ale spis by se mel nad sebou zamyslet autor daneho rozhrani.
průběžnou kontrolu syntaxeNebo si pockam, az mi vynada prekladac. Stejne clovek ten samy kod prepisuje nekolikrat, nez dojde k prekladu.
Takovy lepsi indent? Opravdu nechapu, jak muze stroj refaktorovat.Zjistete si, co vsechno se pod vyznamem toho slova skryva...
je opravdu uzasne u dynamickych jazyku. Pokud nekdoPouzivaTakhleDlouheIdentifikatory, tak smysl ma, ale spis by se mel nad sebou zamyslet autor daneho rozhrani.Takze vy kdyz zacnete pouzivat nejakou novou knihovnu, tak se nazpamet naucite metody jejich trid a co delaji? Pripadne vam k nicemu, kdyz IDE cloveku napovi metodu s jejimi argumenty a strucnym popisem toho, co dela? Budete se divat do reference, jake argumenty ta metoda ma, kdyz vam to IDE muze rict behem par vterin?
Nebo si pockam, az mi vynada prekladac. Stejne clovek ten samy kod prepisuje nekolikrat, nez dojde k prekladu.To je opravdu produktivni reseni
Já vidím 4 zásadní problémy :
Jinak se mi .NET a C# taky líbí (aby ne, když mě živý), ale Mono nikdy nebude plnohodnotný .NET. Z těchto důvodů se učím Javu, ta je velice podobná jako C# (MS ji vykradl dobře) a přitom multiplatformní.