Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Chtěl jsem se podívat na informace o jednom pořadu v programu TV Prima a tak jsem do prohlížeče napsal prima.cz. Místo na webu TV Prima jsem se ocitl na stránkách nějakého počítačového obchůdku, který používá jak prima.cz tak pryma.cz. Doteď docela běžný jev. Někdo měl prostě štěstí a má doménu, jejichž název připomíná někoho známějšího. Na stránkách obchůdku mne však velmi zaujala jiná věc a to anketa o legálnosti instalace Windows XP na návštěvníkově počítači.
Celých 48% návštěvníku se hlásí k nelegální instalaci systému Windows XP. 48% mi nepřipadá jako nějak přemrštěné číslo. Warez je zakořeněn hluboko ve společnosti a ještě nějaký pátek potrvá, než tomu tak nebude. Dříve bylo běžné si vyměňovat programy ve Svazarm klubech de facto pod záštitou státu a najedou se „tentýž“ stát snaží o opak. Obrat o 180˚ nejde ze dne na den a zejména v domácnostech to je hodně znát.
Co ale nedokážu pochopit je fakt, že se k tomu někdo hrdě hlásí. Nevím, jestli jsou lidé stále tak hluboce přesvědčení o absolutní anonymitě internetu, nelegální software považují jako samozřejmost či dokonce za znak inteligence, že přece nejsou tak blbí, aby kupovali něco, co nemusí, jsou tak pravdomluvní, nebo ještě něco jiného. Prostě mi to hlava nebere.
Tiskni
Sdílej:
oskar.cz
to bylo trochu složitější. Původně to měla nějaká školicí firma (dávno předtím, než telefonní značka Oskar vznikla). Když Český mobil začínal budovat značku Oskar, dohodli se s majitelem domény na odkupu a uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí.
Jenže majitel domény se pak začal cukat (když zjistil, že by si třeba mohl říct o víc peněz), tak zaregistrovali doménu oskarmobil.cz
a na majitele oskar.cz
podali žalobu (netýkala se přímo práva na doménu, ale závazků vyplývajících z uzavřené smlouvy). Spor vyhráli (možná i mimosoudně, už přesně nevím) a už nějakou dobu to patří Českému mobilu (resp. dnes Vodafonu).