Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěl jsem se podívat na informace o jednom pořadu v programu TV Prima a tak jsem do prohlížeče napsal prima.cz. Místo na webu TV Prima jsem se ocitl na stránkách nějakého počítačového obchůdku, který používá jak prima.cz tak pryma.cz. Doteď docela běžný jev. Někdo měl prostě štěstí a má doménu, jejichž název připomíná někoho známějšího. Na stránkách obchůdku mne však velmi zaujala jiná věc a to anketa o legálnosti instalace Windows XP na návštěvníkově počítači.
Celých 48% návštěvníku se hlásí k nelegální instalaci systému Windows XP. 48% mi nepřipadá jako nějak přemrštěné číslo. Warez je zakořeněn hluboko ve společnosti a ještě nějaký pátek potrvá, než tomu tak nebude. Dříve bylo běžné si vyměňovat programy ve Svazarm klubech de facto pod záštitou státu a najedou se „tentýž“ stát snaží o opak. Obrat o 180˚ nejde ze dne na den a zejména v domácnostech to je hodně znát.
Co ale nedokážu pochopit je fakt, že se k tomu někdo hrdě hlásí. Nevím, jestli jsou lidé stále tak hluboce přesvědčení o absolutní anonymitě internetu, nelegální software považují jako samozřejmost či dokonce za znak inteligence, že přece nejsou tak blbí, aby kupovali něco, co nemusí, jsou tak pravdomluvní, nebo ještě něco jiného. Prostě mi to hlava nebere.
Tiskni
Sdílej:
oskar.cz
to bylo trochu složitější. Původně to měla nějaká školicí firma (dávno předtím, než telefonní značka Oskar vznikla). Když Český mobil začínal budovat značku Oskar, dohodli se s majitelem domény na odkupu a uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí.
Jenže majitel domény se pak začal cukat (když zjistil, že by si třeba mohl říct o víc peněz), tak zaregistrovali doménu oskarmobil.cz
a na majitele oskar.cz
podali žalobu (netýkala se přímo práva na doménu, ale závazků vyplývajících z uzavřené smlouvy). Spor vyhráli (možná i mimosoudně, už přesně nevím) a už nějakou dobu to patří Českému mobilu (resp. dnes Vodafonu).