Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Chtěl jsem se podívat na informace o jednom pořadu v programu TV Prima a tak jsem do prohlížeče napsal prima.cz. Místo na webu TV Prima jsem se ocitl na stránkách nějakého počítačového obchůdku, který používá jak prima.cz tak pryma.cz. Doteď docela běžný jev. Někdo měl prostě štěstí a má doménu, jejichž název připomíná někoho známějšího. Na stránkách obchůdku mne však velmi zaujala jiná věc a to anketa o legálnosti instalace Windows XP na návštěvníkově počítači.
Celých 48% návštěvníku se hlásí k nelegální instalaci systému Windows XP. 48% mi nepřipadá jako nějak přemrštěné číslo. Warez je zakořeněn hluboko ve společnosti a ještě nějaký pátek potrvá, než tomu tak nebude. Dříve bylo běžné si vyměňovat programy ve Svazarm klubech de facto pod záštitou státu a najedou se „tentýž“ stát snaží o opak. Obrat o 180˚ nejde ze dne na den a zejména v domácnostech to je hodně znát.
Co ale nedokážu pochopit je fakt, že se k tomu někdo hrdě hlásí. Nevím, jestli jsou lidé stále tak hluboce přesvědčení o absolutní anonymitě internetu, nelegální software považují jako samozřejmost či dokonce za znak inteligence, že přece nejsou tak blbí, aby kupovali něco, co nemusí, jsou tak pravdomluvní, nebo ještě něco jiného. Prostě mi to hlava nebere.
Tiskni
Sdílej:
oskar.cz
to bylo trochu složitější. Původně to měla nějaká školicí firma (dávno předtím, než telefonní značka Oskar vznikla). Když Český mobil začínal budovat značku Oskar, dohodli se s majitelem domény na odkupu a uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí.
Jenže majitel domény se pak začal cukat (když zjistil, že by si třeba mohl říct o víc peněz), tak zaregistrovali doménu oskarmobil.cz
a na majitele oskar.cz
podali žalobu (netýkala se přímo práva na doménu, ale závazků vyplývajících z uzavřené smlouvy). Spor vyhráli (možná i mimosoudně, už přesně nevím) a už nějakou dobu to patří Českému mobilu (resp. dnes Vodafonu).